şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hizla artan insan nufusu ve beraberinde dogan onca soruna cozum uretilemezken, sevisen herkesin bilincsizce cocuk yapmasinin onune gecilmesi icin tarafimca sunulan cozum onerisidir.

  evet sevgili arkadaslar her gun yuzlerce suc isleniyor, insanlar birbirine zarar veriyor, cocuklar calismak zorunda kaliyor, istismar ediliyor ve turlu turlu kotu muamelelere maruz kaliyor. dolayisiyla modern cagda yasamini idame ettirmek bu kadar gucken, onune gelenin bir anlik zevk icin yahut topluma ne katacagi bilinmeyen soyunun devami icin cogalma istegi kabul edilemez, edilmemeli.

  iyi bir cocuk yetistirmek, ona iyi bir gelecek sunmak, daima yaninda olup desteklemek her baba yigidin harci degildir. zaten insanlarin cogu sahsi cikarlari icin cocuk yapar ve kendi hegemonyasini surdurmek icin bir arac olarak gorur.

  hal boyleyken ailenin korunmasi ve saglikli nesillerin ortaya cikmasi icin devlet tarafindan cocuk sahibi olmak isteyenlere dogum ruhsati sart kosmasi gerek. bu ruhsat, basvurucularin bilinc duzeyini, cocuk yetistirme ehliyetine sahip olup olmadigini ve sosyal, ekonomik olanaklarinin yer aldigi bir rapor olabilir. bu raporda belli egitimlerden sonra belli kurumlar tarafindan verilmeli.

  bu onerimdeki maksat devletin bireyin ozel alanina mudahale etmesi degil aksine bireyi korumasi, ustelik dogmamis olani dahil. zira biyolojik yonden ureyebilmek, anne ve baba olmak icin yeterli degil.

  cocugun, mal varligi, guc gosterisi yahut basit insani hezeyanlarin araci olarak gorulmenin otesinde bir insan oldugunun hatirlatilmasi,belki bu cehaletin azaltilmasi, belki biraz daha mutlu bir gelecek icin, bu konuda acilen onlem alinmasi gerektigini dusunuyorum.

  edit:
  1- "alinmasi" sozcugundeki hatanin ne olsugu hususunda turkceciler beni aydinlatirsa sevinirim, zira turkcem bu kadara yetti.

  2- kontrolden kastim baski ve yasaklama degil. insanlarin belli bir bilinc duzeyine ulasmasi icin devletin gerekli aygitlari devreye sokmasi. aile ve sosyal politikalar bakanligi bu konuda proje gelistirebilir. yahut vatandaslarin onerileri de alinabilir.
  dikkat cekmek istedigim husus, cocuklara guzel yarinlar birakmak, onlari korumak icin onlem amacli zorunlu bilinclendirme tesvik uygulamalaridir.

  3- devlet aygitinin gerekliligi ve yasadigimiz ulkenin hak ve ozgurluklere bakisi malumumuz. bahsettigim sey temel haklar hususunda sinirlandirma olarak degerlendirilecekse, dogacak cocugun da tck 17 " herkes, yaşama, maddî ve manevî varlığını koruma ve geliştirme hakkına sahiptir." ve benzeri bir cok hukum geregi insan onuruna yakisir sartlarda dogmak zorunda. bu sartlari saglayamayan sahislarin eyleminin dogacak cocuga ne gibi katkisi olur bilmek isterim.

  4- ve kisilerin cocuk yapma hurriyeti sinirsiz ve mutlak degildir, aksi halde cocugun hurriyetinden bahsedilemez.
 • bu devletin kontrolune degil.
 • bazıları için başlık açmanın ebeveyn kontrolüne (bkz: alınmasi) gerekliliği kadar acil değildir.
 • katılıyorum ama şu anki yönetime devredilmemesi gereken uygulama düşünsene 20 yıl sonrası 100 milyon akpli aman tengrim
 • bence gerçekten yapılması gerekli. özellikle düzgün, bilgiyi seven, cahilliğiyle övünmeyen nesiller için bu yapılmalı. çocuk sahibi olmak için belirli ekonomik, eğitimsel ve zeka seviyesine sahip olmak şart haline getirilmelidir.
 • "en az 5 çocuk" diyen iktidar için geçerli olmayan gerekliliktir.

  bir de kontrolü ele geçirseler kaygısızlar dizisine dönecek ülke. kaygısızlar demişken nurlar içinde yat ercan yazgan.

  https://www.cnnturk.com/…endi-3-degil-5-cocuk-yapin
 • bu boyle baslar. sonra is yasamanin devlet kontrolune alinmasina gider.
  bunlar tehlikelidir bazi seyler devredilemez. devredeceksen kullanma tasarrufun ve yeterliligin yok demektir ki bu daha da vahim. tunelin ucu her halukarda kotu biyere cikiyor.
 • devlet kontrolüne alınmışı var. seç beğen.
  (bkz: çin halk cumhuriyeti)
  (bkz: nazi almanyası)

  biri tek çocuk hakkı tanırken diğeri üstün tek düze ırk peşinde koşmuş. faydası veya zararı ne olmuş tartışılır. şahsi fikrim bu tarz kontrol mekanizmalarının insan haklarına aykırı olduğu yönünde.

  türkiye devleti özünde ise her kuşu sevdik bir leylek kaldı.