şükela:  tümü | bugün
 • gelin hele anlatayım.

  şimdi sıfır araç almaya gidiyorsunuz, ötv'si, kdv'si içinde 70 bin tl fiyat çekiyorlar diyelim. bunun 40 bin tl'si aracın tr'ye geliş fiyatı, 30 bin tl'si ise vergiler olsun. bu araca metalik renk farkı 2000 tl. ve çelik jant farkı 1500 tl. ödeyeceğimizi varsayıyorum. aracın fiyatı, bayi çıkışı 73500 tl oluyor. ekstradan ödediğimiz 3500 tl için fahiş ötv ödemiyoruz. sadece kdv ödüyoruz.

  ötv, aracın tr'ye giriş fiyatı üzerinden hesaplanıyor. giriş fiyatı 40 bin tl'nin üzerine %50 ötv ödeniyor olsa extra 20 bin tl eder. kdv'si, mtv'si ıvır zıvır 73500 tl'yi buluyor.

  bu firma aracın türkiye'ye giriş fiyatını 10 bin tl. 'ye düşürse, yanında da araç yazılımını sanki çelik jantmış gibi 30 bin tl'ye ekstra olarak satsa (bu yazılımı almak mecbur olacak tabi yoksa araç çalışmaz) vergiler iyice düşmez mi?

  10 bin tl tr'ye giriş fiyatı
  5 bin tl - %50 ötv
  2.7 bin tl - kdv
  ıvır zıvır en fazla 20 bin tl eder, üzerine 30 bin tl yazılım paketi ekleyerek aracı 50 bin tl.'ye alabiliriz. birileri bunu düşünsün.

  not : espri yaparken bokunu çıkarmayın.
 • yazılım vergisi diye bir şeyi başımıza musallat edip ülkedeki tek tük yazılım yapan firmaları da siker atar düzeyde bir öneridir. teşekkürler.
 • ötv zammından sonra kuvvetle muhtemel yapılacak işlerden biridir. ekstra tüm aksesuarlar araç satıldıktan sonra serviste takılmış gibi gösterilerek faturalandırılarak ötv den sıyrılmak sağlanabilir. aracın baz modelini fatura ile satın alıp sonra motorunu değiştirdim dizel yaptım, şanzımanını değiştirdim otomatik yaptım, boya sonradan metalik oldu gibi çeşitli etrafından dolanmalarla bu iş olur. gerçi astarı yüzünden pahalıya gelme ihtimali de var fakat üretici niyeti bozarsa mümkündür.
 • sözlükte otomobil üreticisi olmadığını gösteren başlık.
 • torpido gözü kapağı ötv'si, dikiz aynası ötv'si, paspas ötv'si ile 1 gecede karşılaşmamızı sağlayacak olay.
 • zamanında benzer bir kazığı turkcell devlete atmak istemiş ve 630 milyon tl ceza almıştı.

  mehmet emin karamehmet turkcell'de uyguladığı bu taktiği digiturk'e de uygulatıyordu. onun ne kadar ceza aldığını bilmiyorum.

  (bkz: özel iletişim vergisi)