• günümüz dünyasının durumudur.
  • türkiye cumhuriyeti'nin belki de en kronik iktisadi hatasıdır.
  • kapitalist bir eylemdir. aksi için;
    (bkz: sürdürülebilir yaşam)
    (bkz: permakültür)
  • emek olmadan, yemek olmaz!, üretmeden tüketilmez. ürettiğimizde fazlasını tüketirsek, aradaki farkı; insanlar borçlanarak, devletler ise para basarak karşılayan bir ekonomik sistemin içinde çalkalanır durursunuz. bunun adına ekonomi bilimi, enflasyon, diyor.
  • o kadar makro boyutta düşünmeye gerek yok.

baba/koca ya da başka bir hazır parayı yeme durumu da olabilir. para kazanmayı bilmeden önce para harcamayı bilmek ve buna devam etmektir. sakız cips yada kiyafet gibi temel ihtiyaçları almaktan bahsetmiyorum tabi ki, 300-500-1000 ya da telefon tablet alacak ya da tatile gidecek kadar büyük paralardan bahsediyorum. evet büyük, bunun tek kuruşunu bile kazanmayan için büyük para.

heh işte bu üretmeden tüketen asalak kişi en sinir olduğum insan tipi. hele de ben yazın ortasında kalkıp işe giderken. bok yesinler. sinir oluyorum sinir.
  • maalesef içinde bulunduğumuz durumdur. bunu tersine çeviren ülke ekonomileri refah seviyelerini artırıyorlar.
  • ekonomiyi ancak üreterek büyütebilirsiniz.
    tüketerek sadece götünüzü büyütebilirsiniz.
  • bebek,çocuk. yani düşün doğuruyorsun bir şey yaptığı yok sen para kazanıyorsun o habire para yiyor. bebekken kakası için harcıyorsun büyüyor eğitimi için sonra biraz daha büyüyor senin için hiçbir getirisi olmayan şeyler için para istiyor. yok konser yok kahve bilmem ne. ya cidden sen kazanıyorsun ve o sadece yiyor. senin kazandığın parayı o yiyor. ama olsun canım doğmamış çocuğum yesin, yarasın.
hesabın var mı? giriş yap