şükela:  tümü | bugün
  • günümüz dünyasının durumudur.
  • nefes aldığım her an olduğum durumlar bütününün genel adı.
    belki üretiyorum ama tükettiğim ve sonucunda meydana çıkan zararları yaninda devede piredir bu.

arabanın kadranı 140 km sürate yaslanmış, dörtnala koşarken beyaz yelesinden hafifçe geriye çektiğimde lastiklerin asfalta bıraktığı silgimsi kalıntıyı düşünüyorum, belki şu an 100 milyon araba aynı şekilde frene basarak binlerce ton lastik artığını asfalta bırakıyor kimbilir, merak ettiğimse bu asfalttaki biriken süngerimsi terliksilerin nereye gittiği ?

sabah bulaşık yıkarken lavabodan akan deterjan,diş fırçama sıktığım diş macunu, sıcaktan bunalıp duşa girdiğimde küvet teknesinin ızgarasından süzülen şampuan ile kirlettiğim tonlarca deniz suyunu hesap etmeye uğraşıyorum nafile,
    endüstriyel ve nükleeer kirliliği es geçsem dahi bizatihi kendimden oluşan bu kirlilik kimbilir kaç yüzyıla denizdeki yaşamı sona erdirecektir.
    üstüne çin'in kuzeyindeki endüstri bölgesinde artık insanların temiz su kaynağı bulmakta büyük bir zorluk yaşadığı ve son 300 yılda içilebilir su kaynaklarında artış olmadığı ama gittikçe artan kirlenme ile su kaynaklarındaki rahatsız edecek boyuttaki gerilemenin....

geri kazanılması mümkün olmayan kömür, metan, petrol gibi dogal kaynakların tuketilmesi sonucunda oluşan hava kirliliginin dolmabahçe sarayına verdiği zararı dusunmekse karabasan tadında...

bir gun icinde, sabah portakal suyu kutusu, traş köpügü, jilet, yumurta kartonu ile başlayıp fast fudçudaki öğlen yemeği ile devam eden sadece ambalaj açmak ile oluşan çöplükten sanırım önümüzdeki yy.larda insanlık için yaşam alanı kalmayacağı için uzayda yaşamaya başlayacağız, ambalaj gibi gereksiz bir vitrin için harcanan doğal kaynak, enerji ve oluşan kirliliği hiç hesaba dahi katmasam dahi anlayamadığım mevzu çocukken mandıracı salih mi kamil amca mı neydi işte o amca annemin uzattığı tencereye sütü litre kabı ile boşaltır şu andaki gibi uht bilmem ne kutusunu sütü bitirince çöpe atmak gibi bir derdimiz olmazdı.
    ne oldu da günde bilmem kaç litrelik çöp üretir, suyu zehirler canavarlara dönüştük hangi ara işte onu hiç hatırlayamıyorum.
  • türkiye cumhuriyeti'nin belki de en kronik iktisadi hatasıdır.
  • kapitalist bir eylemdir. aksi için;
    (bkz: sürdürülebilir yaşam)
    (bkz: permakültür)
  • (bkz: ekonomik kriz)
  • o kadar makro boyutta düşünmeye gerek yok.

baba/koca ya da başka bir hazır parayı yeme durumu da olabilir. para kazanmayı bilmeden önce para harcamayı bilmek ve buna devam etmektir. sakız cips yada kiyafet gibi temel ihtiyaçları almaktan bahsetmiyorum tabi ki, 300-500-1000 ya da telefon tablet alacak ya da tatile gidecek kadar büyük paralardan bahsediyorum. evet büyük, bunun tek kuruşunu bile kazanmayan için büyük para.

heh işte bu üretmeden tüketen asalak kişi en sinir olduğum insan tipi. hele de ben yazın ortasında kalkıp işe giderken. bok yesinler. sinir oluyorum sinir.
  • toplumsal açıdan değil de birey olarak baktığımızda mutluluğa dair ipuçları bulabileceğimiz olay olabilir. toplam ürettiğiniz tükettiğinizin üstündeyse görece mutlu olmanız çok olası. örneğin müzik dinlediğiniz vaktin bir kısmını enstrüman öğrenmeye ayırsanız veya sürekli okumak yerine zamanın bir kısmını yazmaya ayırsanız her iki eylemden de aldığınız haz çok artacaktır.