*

şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ortaçağ feodal döneminde hakim olan toplum düzeni.

hümanizmin doğuşu ile zayıflayan bu görüş, dünya nüfusunun ivmelenerek arttığı ve internet teknolojisi sayesinde birbirimizden ne kadar nefret ettiğimizi yeniden keşfettiğimiz 21. yüzyılın bu neoliberal ikliminde yeniden hortlamış gibi görünüyor.

bir farkla. bugün "ürettiğin kadar değerlisin" diyen herkesin kast ettiği şey aslında şu: "pazarlayabildiğin kadar değerlisin". ürettiğin şey sattığı sürece kralsın, satmadığı zamansa ihmal edilebilirsin.

bu yüzden steve jobs benzersiz bir vizyoner, dahi bir imparator tanrıdır. onunla aynı sene ölen dennis ritchie dünyanın umrunda olmamıştır, twitter taziyeleri 4 sene gecikmeyle gelmiştir.

silikon vadisi kültürel emperyalizmine yoğun biçimde maruz kaldığımız, kaliforniya ideolojisini benimseyerek faydalı budalalara indirgendiğimiz bu çağda antik yunan'ın poiesis tabir ettiği üretim nosyonuna yapılan bu dev vurgu, teoria ve praxis'in giderek önemini yitirmesine neden olmakta, toplumu depolitize etmektedir.

"ürettiğin kadar değerlisin" anlayışı ile demokrasinin küresel çapta darbeler alıyor olduğu dönemde yüzleşiyor olmamız tesadüf değil.

bu yüzden,

"bilim üretin",
    "teknoloji üretin",
    "fen lisesi kurun",
    "yeni nesilleri yarınların rekabetçi dünyasına hazırlayın",
    "21. yüzyıl becerileri ile donatın",
    "üretime önem verin"

gibi araçsal rasyonalite ürünü her tavsiye, adeta din haline gelmiş, üretimi kutsayan bir nevi "kargo kültünü" besleyen birer mantraya dönüşmektedir.

uzun lafın kısası, "yeni nesil eğitim" anlayışı ile küçücük nesillerin beynine bu sloganı kazımaya çalışan en cahilinden en eğitimlisine milyonlarca kişi, barbar ve anti demokratik bir dünyaya dönüş projesinin temellerinin atılmasına yardımcı olmaktadır.

evet, üretim önemli. evet, pazarlama önemli. ama samandan uçağın uçmayacağı gibi, üretim de, ne kadar teknolojik ve bilimsel olursa olsun, tek başına bir boka yaramayacak, toplumun o meşum %1'i dışında kalan kısmının dertlerine derman olmayacaktır.