şükela:  tümü | bugün soru sor
  • adana kebap in acisiz sekli
  • adana kebap başlığına girilmiş sayısız entriye karşın, burada böyle yalnız, kimsesiz, tanımlanmamış haliyle beni üzen kebap ceşidi. oysa hassas mideli ve hassas kıçlı insanlarımızın yiyebildikleri ender kebap çeşididir.
  • memleketim urfa biberiyle, acısıyla meşhurken nasıl olup da acısız yapıldığını bir türlü kavrayamadığım kebap türü.
  • büyük olasılıkla adana'lıların urfa'lılara attığı büyük bir kazıktır bu isim. zira urfa'lılar acının alasını yetiştirir yer, belki bunla övünürken, daha ziyade light nitelendirilebilecek tatlı adana kebap (acısız değil işte tatlı. light erkekler sizi) urfa kebap adını almıştır. böylece urfa'da acı yiyemeyenlerle dalga geçmek için veya adana'ya gitmiş urfalılarla dalga geçmek için malzeme yaratılmış olacaktır.

bir laz bir urfalı bir adanalı bir gün kebapçıya oturmuşlar. lazla adanalı bol acılı adana kebap, urfalı da bol acılı urfa kebap istemiş. garson şefe dönüp "3 adana" demiş.

tabii ki hiç komik değil ama urfa'lı olsaydınız görürdüm sizi.
  • bir kebapçıda gördüğüm menüde, yanında parantez içinde yazan painless yazısıyla beni benden alan kebap çeşidi.
  • (bkz: #15477973)
  • (bkz: yok böyle bir şey)
    kebabın diyarından gelen biri olarak, acısız adana denir bu kebaba bizim oralarda. ancak daha batıda ne alakaysa urfa kebabı diyorlar.
    bursa ve istanbul civarındaki kebapçılarda "acısız adana" dediğimde "haa, urfa kebabı" diyen mal garsonlarla kavga etme aşamasına geldim çoğu zaman. acısız adana o!
  • adana kebaba nazaran daha hafif ve daha doyurucu olan fantastik yiyecek. urfa şişleri ızgaraya deydiğinde çıkan ses ve koku bile doyurur insanı.
  • biri sizden sabahın 6'sında urfa istiyorsa korkun ondan.
    (bkz: o hangisi yaa)
  • acısız adana denilen urfa kebabı urfa da sade veya haşhaş kebap olarak da isimlendirilir bu kebabın önemli özelliği etin, iki tarafında sap olan zırh denilen bir bıçakla lime lime edilmesidir. yani makinada çekilmiş kıyma etiyle yapılmaz bu kebap
    acı seven urfalılar bu kebabı özenle baharatsız yapar burda damak zevki devreye girer urfa kebabının önemli özelliği acının ette değil kebabın yanında olmasıdır. urfa kebabının yanında közde pişirilmiş sivri biberler tüketilir ve adana kebabından daha acı bir hal albilmektedir her şeyi acı olan bir şehrin - ki isotlu dondurma bile yaptılar tutmadı iğrenç bir şey oldu ama - acı sevdasını varın siz düşünün.