şükela:  tümü | bugün
  • urfa muharebesi ya da urfa savunması, kuva-yi milliye ile fransa'nın arasında gerçekleşen ve kuva-yi milliye'nin kazandığı muharebe.

    ekim 1919'da ingilizlerden sonra urfa'ya giren fransızlar burada da maraş'takine benzer uygulamalarda bulunmuşlardır. bununla yetinmeyerek, haçlı seferleri sırasında kurulan urfa haçlı kontluğu'na kadar geriye giden bir takım haklar ileri sürmüşlerdir.

    ali saip bey'in jandarma komutanı olarak atanmasından sonra yapılan çalışmalarla 3 bin kişilik bir kuvvet meydana getirildi. hacı mustafa hacıkamiloğlu başkanlığında oluşturulan kuva-i milliye ordusu 7 şubat 1920'de şehirdeki fransız komutana bir ültimatom vererek 24 saat içinde urfa'yı boşaltmalarını istedi. fransız komutanın zaman kazanmaya yönelik cevabı ve devreye ingilizleri sokarak osmanlı hükümetine baskı yapmaya kalkışmaları üzerine 8-9 şubat gecesi fransızlara karşı taarruza geçildi. çarpışmalar 10 nisan'a kadar devam etti. bu tarihte fransızlar, birliklerinin yarısını kaybetmiş olarak urfa'yı terk ettiler.

    kaynak
  • kolumu salladım toplar oynadı diye bir türküsü de vardır. çiğ köfte yiyip rakı içerek anılır sıra gecelerinde.