• (bkz: üzmedi)
  • olması beklenebilecek bir olay.

ama "gebersin pezevenk" dememeli. bölge insanının senelerce pkk ile devlet arasında pinpon topu rolü oynadığı, bölge durumundan dolayı hiçbir eğitimi olmadığı, gelir düzeyinin inanılmaz düşük olduğu ve mevcut gelirin de feodaller tarafından alındığı bir ortamda adama "niye elektriği kaçak kullanıyorsun?" denilmemeli bence.

kaçak elektrik bedelinin benim faturama yansımasından ben de rahatsızım ama sırf bu yüzden bütün bu sosyal sorunları görmezden gelip "gebersin pezevenk" demeyi aşırı uçta bir davranış olarak görüyorum.

akl-ı selim sahibi insan faturadan canı bile yansa böyle bir lafı etmemeli.
  • kaçıncı entry'den sonra hümanistler v.s. linç ekibi arasında kavga başlayacağını merak ettiğim olaydır.
  • şimdiye kadar hiç kaçak elektrik kullanmadım, bildiğim kadarıyla kullanan 3. derece akrabam bile yok. öğrenci iken de kullanan arkadaşımı da hiç duymadım. ama görüyorum ki bazıları bunu normal, bazıları da öğrenciyken çalmayı normal görüyorlar ve bunlar yazar olmuşlar. eğitim ailede başlar. birileri bir şeyleri çalmayı normal görüyor ise bunu çocuklarına aşılar. ülkenin önemli bir bölümü hırsız.

tanım: su testisi
  • kullandığı elektiriğin parasını benim ödediğim merhum. şimdi defin parasını da ben vergimle ödeyeceğim. rahmetli yaşasa da, ölse de giren çıkan bana ulan.
  • muhtemelen etrafındaki "sende çal" baskılarına dayanamayan acemi hırsızın işini yüzüne gözüne bulaştırmasıdır, ölümü.

herkesin profesyonel elektrik çaldığı yerde bir acemi kendisi varmış. ibret olur mu? bence olsa olsa önlem olur hırsızlara. duvarların arasına karyola koyup elektrikle evini bedava ısıtan insanlardan bahsediyoruz sonuçta.
  • urfa'ya gittiğinizde karşılaşacağınız manzara rte afişleri, üzerinde 4 parmak olan otomobiller, arka camları rte resmi kaplı minibüslerdir. marketlerde alkol satılmaz; rabia amblemli çakmaklar, yapıştırmalar satılır. tekel bayi sayısı çok azdır.

insanlar kendilerine yakın gördüklerine sempati duyarlar. urfa'da kaçak elektrik kullanım oranı %63 civarında ve son cumhurbaşkanlığı seçimde rte'nin aldığı oy oranı %68.

diğer doğu illerinin aksine urfa zengindir. şırnaklı adam yokluktan kaçak elektrik kullanırken; urfalı adam pintiliğinden, haram yemeye olan yatkınlığından kaçak kullanır. alkol kullanmaz ama parasını faize gömen iller arasında liderliğe oynar.

ha bu adama gelecek olursak, benim paramı çalarken öldü gitti. hepsi bu.
  • simdi bazi suclar gozumuzde daha mi masum geliyor anlamadim.

mesela bu adam evinize girseydi hirsizlik icin pencereden dusseydi,

yada birisine tecavuz ederken kalp krizi gecirseydi,

yada birisi oldurmek icin silah kullanirken kendini yanlislikla oldurseydi,

yada canli bomba olup, yanlislikla kendini patlatsaydi

yine de sebepler vardi, yok fakirdi, yok pkk- asker arasinda kalmisti, yok babasi kucukken dovmustu deyip aklamaya calisacak miydik?

yani bir kürt olunce neden hep sucsuz oluyor anlamadim. kürtleri boyle korukorune savunmak da irkcilik olmuyor mu artik. abartmadiniz mi? neden savunuyorsunuz hirsizin tekini.
hesabın var mı? giriş yap