şükela:  tümü | bugün
 • multifonksiyonel mistik şahıs william blake'in mitolojik çalışması the urizen books'taki tanrı*...kanun ve mantığın merkezi. sakallı bir yaşlı adam olarak tarif edilmiş, william blake'in ilustrasyonlarında da böyle resmedilmiştir. bazen dünyayı şekillendirmek için mimar alet edavatı kullanır, ya da insanları yasa ve toplum kurallarının içine hapseder. yaratılışa alternatif bi bakış açısıdır...

  ismi 'you reason'dan gelir derler alemlerde. yaşlılığın bilgeliğinden gelir bi anlamda. yunanca limit koyan, sınır belirleyen anlamındaki 'horizein'den de geldiği düşünülür. devrimci ve yaratıcı tutkuları olan orc'u sürekli baskılayan bi figürdür bu. ayrıca sevgiyi simgeleyen luvah'ın da çok fena düşmanıdır. kendi yarattığı alemdeki kaos dolayısıyla kendisi de yıpranmış, kendi ağlarına dolanmış zavallı bi tanrıdır bi anlamda.
 • william blake'in 1794'te the ancient of days adlı tablosunda resmini yaptığı kötülük dolu bir tanrıdır. edgar allen poe'nun da the mask of the red death'de söylediği gibi bu dünyayı her ne yönetiyorsa bu ''şey'' iyilik dolu değildir..aksine kötülükle dolu bir tanrıdır. poe'nun hikayesinde yer alan muhteşem diyalog ayrıca and when he falleth'da da yerini almıştır. aynı biçimde william blake'e göre de bu dünyayı yöneten tanrı kötülükle doludur ve dünya boktan bir yerdir. işte bu tanrı figürü blake'e göre urizen'de hayat bulmuştur. urizen elinde bir pergel yada kumpasla insanlığın yaratıcılığını kimine göre ise insanlığın mutluluğunu sınırlandırmaktadır. arkasında durduğu yıldız muhtemelen beytlehem yıldızıdır. yani isanın doğumu sırasında ortaya çıktığı söylenen yıldız. blake tarihi resimlerde sıkça köşesi eksik olan bu yıldızı aynen eski haliyle resmine aktarmıştır.

  bazılarına göre urizen demiurge ile aynı anlamı taşır. ancak urizen tamamen kötülüğe bulanmış olsa da, insanlığı bir oyuncak olarak görse de aslında aciz bir tanrıdır. blake'e göre urizen insanlığı sevmemektedir.

  ayrıca itinayla;

  (bkz: evrenin ulu mimarı)
 • akıl'ı temsil eder. erkek olarak düzeni, mimariyi, inşayı ve ufku temsil eder. tanrı'nın düşmüş, şeytanlaşmış tezahürüdür.

  (bkz: a blake dictionary)
 • (bkz: the ancient of days) -günlerin atası- william blake

  "resimdeki aslında hristiyan tanrısı değil, urizen isimli bir ilahtı. blake'in kendi hayal dünyasının ürünü olan bu tanrı, dev bir pergelle gökyüzünü ölçerek evrenin yasalarına saygısını gösteriyordu. eserin tarzı öyle fütüristikti ki, yüzyıllar sonra ünlü fizikçi ve ateist stephen hawking, (bkz: god created the integers) - tam sayıları tanrı yarattı- kitabına kapak resmi olarak bunu kullanmıştı.

  (bkz: orijin)