şükela:  tümü | bugün
 • iranın batısında ve türkiyeye yakın bir yerde yer alan büyük bir göl.kıyısında aynı isimle anılan bir şehir vardır.oradan tebrize gitmek için gölün içindeki feribotlar kullanılır.herkes türkçe bilir oralarda.tuz gölüdür.ve gölün suyu az olduğu için ortasına kadar otoyolla gidilir.güneşin batışına denk gelirseniz pek güzeldir.van dan her sabah 9,00'da urmiyeye otobüs vardır.gezmesi güzel ve ucuzdur.
 • baybarsın ilk defa ayn calut savaşında yendiği ve bu sayede moğol yayılışının da ilk defa durduğu, çingis han'ın torunu ilhanlı hükümdarı hülagu han'ın da gömülü olduğu küçük adacıkları barındıran göl.

  wikipedia'da yazdığına göre, süryanice su şehri anlamına gelen rezayi'den, rıza pehlevi zamanında urmiye'ye dönmüş. latince ismi lacus matianus imiş.

  (bkz: http://en.wikipedia.org/wiki/lake_urmia)
 • mawwal okuyan bir grup kadına rastladığım farisi bir tv kanalı, sonra kaderini aral'a benzettiği bu göle ilişkin belgeselin yayınına geçti. yaklaşık 60 yıl öncesinin göl kenarına kurulmuş iskelerinden yük ve yolcu taşıyan nehir takalarının görüntülerinden, bugün geriye gölünden uzak düşmüş iskele, iskeleye bitişik ve susuzluktan çatlamış eski göl tabanı, karidesi tükendiği için yeterince beslenememekten ölmüş su kuşları.
  *
  ölmek üzere olan gölden ve gölü besleyen kaynaklardan tarım için aşırı su kullanımının müsebbibleri ise şaşkın; sürülerinin yeterince beslenemediğinden, bağlarının iyi mahsul vermediğinden şikayetçiler. her yerde olduğu gibi aymaz yöneticilerin göz yummaları ile kendilerinin yarattıkları etkinin farkında değiller, heniz.
 • iran'ın yarı resmi haber ajansı tasnim'in haberine göre iran'ın yeniden canlandırmak için van gölü'nden su taşımayı planladığı tuz gölü. 6 milyar dolar gibi de bir fon ayırdıkları söyleniyor ama yapılması zor bir proje gibi gözüküyor. iran türkleri'nin gazını almak için hazırlanmış bir haber gibi geldi bana.
 • nasa uydusundan alınan verilere göre son zamanlardaki kuraklık ve bilinçsiz sulama sonucu bir çeşit alg türünün fazla miktarda artmasından ötürü rengi kırmızıya dönmüştür.
 • görmeniz gerekir. oradayken sanki evren değiştirmiş gibi olursunuz. otoyolun ortasında arabadan inip etrafınıza baktığınız zaman bir tür 'sonsuzluk' hissi yaşarsınız gözleriniz ile.
 • o eski halinden eser yok şimdi..

  ayrıca hülagü han'ın gömülü olduğu bir adacık'ı üzerinde barındıran göldür.
 • dünyanın en büyük ikinci tuz gölü olarak anılan urmiye gölü'nün yüzde 95'lik bir kısmı kurudu. gölün kurtarılması için, 3 milyar dolarlık dış finansman desteği iran cumhurbaşkanı ruhani tarafından onaylanmış.
 • iran’ın uzun yıllardır su kaynakları hakkında çeşitli sorunları bulunmaktadır.son zamanlarda iran’da önemli bir göl olan urmiye gölü’nde yaşanan ciddi seviye değişimi ,su kaynaklarını konusunun tekrar gündeme gelmesini sağlamıştır.

  urmiye gölü bulunduğu havzaya da ismini vermektedir.urmiye gölü havzası’nda yaşanan değişiklikler;gölün mevcut durumunu da etkilemektedir.bu havza 21 tane sürekli akabilen,39 tane dönem dönem kuruyan akarsulardan oluşmaktadır.

  urmiye gölünün durumu incelendiğinde ortada coğrafi bir felaketten çok insan eliyle bozulan bir düzen görülmektedir aslında.

  bölge eski türklerde yaşam alanı olarak da bilinmektedir.
  hülagu han’ın mezarı da bu bölgede bulunmaktadır.