*

şükela:  tümü | bugün
 • idrar yollarinin latincesi gibi birsey. urologlarin kurcadigi olay.
 • bu sistemi oluşturan organlar, ayrı kaynaklardan gelişirler. fakat fonksiyonel ve ortak bölümleri vardır. bu sistem içinde idrar yolları ve genital organlar bulunur. metabolizma ile ortaya çıkan ve canlı organizma için zararlı olan artıklar, idrar yolları (üreter ve üretra) ve idrar kesesi (vesica ürinaria) buraya dahil olan organlardır. genital organlar ise üreme görevini yaparlar. kadın genital organları içinde yer alan ovarium, yumurtayı ileten yollar, uterus, vajina ve dış genital organlar ile, erkek genital organlarından testisler, vesicula seminalis, iletim yolları, birkaç salgı bezi ve dış genital organlar kadın ve erkek genital sisteminin temel oluşumlarıdır. kaynak

  edit: kaynak eklendi.
 • (bkz: üreme ve genital)

  sanki bu ikisinin birleşiminden türetilmiş sözcük.
 • urogenital sistem'in embriyolojik gelişiminde 3 tip böbrek oluşur:

  1- pronefroz: fonksiyonel değildir.

  2- mezonefroz: geçici boşaltım organıdırlar.

  3- metanefroz : kalıcı böbrekleri oluştururlar.
 • ara mezodermden gelişir.
 • embiroynik dönemde nefrotom dan oluşan kısımlar nefronu meydana getirir. bu kısımlar sırasıyla; proksimal kıvrımlı ve düz tübül, henle kulpu, distal düz ve kıvrımlı ve bağlayıcı tübülden ibarettir. (toplayıcı tübül neforan ait değildir!)

  toplayıcı tübülün de dahil olduğu ve devamındaki kısım nefrojenik kordondan köken alır. bu kısım; toplayıcı tübül, toplayıcı kanal, majör minör kaliks, majör kaliks ve üreter hattıyla devam eder.

  mesan ve üretra ;endoderm kökenli olup bunlardan farklı olarak buraya eklenmiş yapılar.

  mesanenin içerisindeki trigon; genel mesaneden farklı olarak mezoderm kökenli.

hesabın var mı? giriş yap