şükela:  tümü | bugün
 • halk arasinda deri dokuntusu olarak bilinen ve genellikle ilac alerjisi sonrasinda basimiza gelebilen tum vucudun bir anda on cantimetrekare veya milimetrekare boyutlarinda genislige sahip kirmizi noktaciklarla kaplanmasi durumu. hemen acile gidilmeli ve igne olunmalidir hemen gecer, korkmayin
 • (bkz: alerji) (bkz: kaşıntı)
 • (bkz: kurdeşen)

  neden böyle çengelli tenya ve deşmek temalı bir ismi var bilmiyorum ama ne yazık ki daha yaygın.
 • hastaligin suresi 6 haftayi gecmedigi surece sorun degildir, eninde sonunda basit bir alerjidir. $ayet 6 haftayi gecerse, hele hele yuzunuze de sicrami$sa kronik bir vaka olarak degerlendirilir. bu durumda dokturunuza ba$vurmanizda yarar vardir.
 • çok ilginç bir hastalıktır bu ürtiker. milyonca nedene bağlı olabilir, daha çok gıdaya ya da belli ilaçların kullanımına bağlı olarak gelişebildiği gibi nedeni bilinemeyen bir çok nedenden dolayı da yaşanabilir ki buna idiyopatik ürtiker denir. bir nevi "sabır testi"dir mağdur kişi için bu hastalık. öyle ki sanki birisi uzaktan kumanda ile "evet şimdi tüm sırt bölgesinde kabartılar oluşsun" der ve aniden tüm sırtınız engebeli bir arazi görünümüne bürünür, kaşırsınız kaşırsınız, o bölge soba misali yanar. tam ordaki kabartılar solmaya başlarken bu sefer vücudunuzun başka bir bölgesi aynı şekilde aynı işkenceye maruz kalır. bir süre sonra artık yakındaki kişilere yalvarmaya başlarsınız "nolur ellerimi tutun, kaşıdıkça daha da çok yanıyor" diye. eğer tatilde iseniz bu durum artık iyice sinirlerinizi bozmaya başlar zira ne güneşlenebilirsiniz, ne de istediğinizi yiyebilirsiniz. deniz ve güneş keyfi yapanları, tıka basa yiyenleri izlemekle yetinirsiniz ki tabi bu bir üst derecede bir "sabır testi" olarak da kabul edilebilir. anjioödem adı verilen yüz ve vücuttaki bazı bölgelerin şişmesi de yaşanıyorsa olayın çivisi iyice çıkmıştır artık, zira kişi yaşadığı işkencenin yanı sıra bir de şişmiş ve arı sokmuş görünümüne bürünen göz kapaklarını, silikonlu görünümünündeki dudaklarını nasıl kamufle edebileceğini düşünür, ödemli yerlerin ağrısı ise cabasıdır. tatil dönüşü antihistaminik ilaçlar ve kortizonlu iğneler yardımıyla bir parça rahatlanır ama artık ürtiker denen hastalıktan iyiden iyiye tırsılmış ve tekrar yakalanma korkusu ile sürecek bir yaşama adım atılmıştır.
 • hassas bünyelerin, çeşitli gıdalara ve ilaçlara karşı geliştirdiği reaksiyon. yanlış bir ilaç aldığınızda gözlerinizin şişerek kapanması ve sizi bir japona dönüştürmesi kaçınılmazdır.
  ayrıca kızarıklıklar ve şişlikler yayılarak, kafa derinize ve dahası dahası poponuza atladığında tek yapılması gereken en yakın sağlık kuruluşuna giderek kolunuzu açmak ve doktora "bir adet steroidli serum aliim" demektir. reaksiyon uzun da sürebilir, o gün serumdan sonra da bitebilir. biterse ne mutlu, yok bitmezse hapı yuttunuz.
  avil bu haplardan en iyisi. yalnız famodinle (mide koruyucu bir hap) birlikte alınması şiddetle tavsiye olunur.
  iç organlarınızda çıkmamasına özellikle dikkat ediniz. zira, soluk borusu ve dilde çıkarsa hayatınızın tehlikede. çıkmazsa sorun yok, kaşıntı, üzüntü ve fiziksel deformasyondan öteye gitmez. yine de tedbiri elden bırakmayın, bilmediğiniz ilaçları ağzınıza sürmeyin.
  en ağır reaksiyonlar ilaç kaynaklı oluyor çünkü.
 • akut olarak siniflandirilan urtikerlerin sebepleri cogunlukla belirlenebilmektedir***.

  ancak kronik urtikerlerin buyuk (~%70) bir kismi belirli bir sebebe baglanamamaktadir (enfeksiyonlar %30'luk kisimda yer alir). son zamanda yapilan cali$malarda, ige reseptorlerine kar$i mast hucrelerinde* bir oto-antikorun uretildigi saptanmi$ ve bu durumun gozlendigi vakalar "kronik otoimmunolojik urtiker" olarak adlandirilmi$tir.

  tedavisinde ba$lica h1-antihistaminikler bulunur. bu gruptaki ilaclar 1. nesil ve 2. nesil olarak ikiye ayrilir. 1. neslin (atarax, tavegyl) sedatif etkisi vardir, uyku, dalginlik vs yapabilir. 2. nesildekiler (cetryn, claritine, semprex) ise daha az olarak bu etkiyi gosterir. deride h2 reseptorleri de bulundugu icin, h2 reseptor antagonistleri ile birlikte kombine olarak kullanimlari mumkundur.

  ayrica ß-adrenerjikler, $iddetli akut vakalarda sistemik kortiko steroid ve semptomlari (ka$inti) azaltmak icin lokal mentollu losyonlar kullanilabilir.

  larynx odemi soz konusu ise adrenalin farzdir.
 • gözde dudakta azar azar başladığında pek zor teşhis edilen, bu yüzden de uzun süreli azap verebilen, bağışıklık sistemi sorunu. stres, yorgunluk, antijen tetiklemesiyle kısa veya uzun süreli ataklar oluşuyor. can sıkıcı ve yorgunluk verici, hayattan bezdirici, çirkinleştirici bir hastalık.
 • bir hesap ettim, yaklasik 5 senedir kronik urtikerle yasayan bir insanim. bu sure icinde ne kadar antihistaminik aldim hesap bile edemiyorum, ama hain urtiker, mesela bir gun de "bugun ilaci almayayim da deneyeyim belki cikmaz" desem, hop aksamina kollarimi bacaklarimi kabartiveriyor, beni sonu gelmez deri yanmalarina, kasintilara gark ettiriyor. ustelik gorunen o ki, kroniklesen urtikerin, kroniklesen her hastalik gibi, bir gun toparlanip gideceginin garantisi de yok; bir omur de devam edebiliyor, ya da bazen 10 sene sonra aniden kesiliveriyor. ben ise bu kadar zamandir oyle bir noktaya geldim ki artik bir oturusta yarim kilo cilek de yiyorum, domates suyu da iciyorum. kasinti basarsa atiyorum ikinci zyrtec'i, hayat 15 dakikaya kalmaz normale donuyor. ama yanlis anlasilmasin, ironik bir dille urtikeri oldugundan daha zararsiz gostermek niyetinde degilim. sen bana uyma sevgili okuyucu.
 • ortaokuldan üniversite mezuniyetime kadar hayatı bana zehir etmiş deri reaksiyonu...ortaokul mezuniyet törenimde giydiğim göbeği açık kıyafetin altında kırmızı halkalarla dolu bir göbek ve bacaklar gördüm önce...her sıkıldığımda,heyecanlandığımda peşimi bırakmadı o halkalar...dermatoloğa da gittim, ilaçlar (hatta kortizon içeren ilaçlar) da kullandım ama fayda etmedi. (zyrtec dahil) üniversiteden mezun olduğumda ise yavaş yavaş kayboldu o halkalar, şimdi çok nadir çıkıyor ama neden bende çıktığına ve nasıl geçtiğine dair hala bir fikrim yok...

hesabın var mı? giriş yap