• antihstaminik, kortizon falan laf... bunun tek ilacı, içinde biriktirdiğin, seni ya sürelli ağlamaklı ya da kızgın yapan olay, durum, ayrıntı ve kişiler karşısında bütün sinirini, hayal kırıklığını, üzüntünü, korkunu, ihmal edilişlerini, konuşmak için ağzını açtığında tenkit edilişlerini, bir de üstüne suçlanışını, kulak verilmediğin anları, gösterdiğin sabrın karşılık bulamadığı ve maruz kaldığın duyarsızlıkları son damlasına kadar, için bom boş olana, istediğin herkese, yuttuğun her şeyi haykırmaktır.
  • stresle alakasına bizzat şahit olduğum hastalık.

ürtikerin özelliği 24 saat içinde iyileşen kırmızı, hafif deriden kabarık lezyonlarla seyretmesidir. bir anda ortaya çıkar şerefsizler. örneğin sabah bi kalkarsın sırtın kıpkırmızı, ya da gözün tamamen şişmiş. 'anjioödem' de akrabasıdır. (ağız,elde şişlik vb.)

kıçınıza vurulacak bir iğne veyahut kullanacağınız oral tedavilerle kısa zamanda iyileşeceksiniz merak etmeyiniz.

size kurdeşen döktürenlerin en kısa zamanda aynı dertten muzdarip olması dileğiyle, esen kalın.
  • halk arasinda deri dokuntusu olarak bilinen ve genellikle ilac alerjisi sonrasinda basimiza gelebilen tum vucudun bir anda on cantimetrekare veya milimetrekare boyutlarinda genislige sahip kirmizi noktaciklarla kaplanmasi durumu. hemen acile gidilmeli ve igne olunmalidir hemen gecer, korkmayin
  • bir hocanın tarifiyle 5g belirtisi vardır, sağdan say:
    gaşıntı
    gabarıklık
    gızarıklık
    gendiliğinden geçiş
  • bu başlığının altındaki entryler okundukça daha da artan hastalık. psikolojik olduğu aşikar. okudukça kaşındırıyor, kaşındıkça okutuyor şerefsiz. şüpheniz varsa ve okumaya buralardan başladıysanız acilen terkedin burayı!
  • adına aa gibi bir destek grubu kurulması gereken rahatsız rahatsızlık. bir de herkeste farklı seyredip belli bir tedavisinin olmaması iyice dellendiriyor (bkz: idiopatik). mesela bende hem sıcaktan hem soğuktan oluyor, nakadar şahane.

şimdiye kadar eczanelerdeki tüm krem, jel, merhem ve tabletleri denemiş biri olarak kendi sakat bünyeme tek iyi gelen sistral olmuştur, amme hizmeti olarak buraya yazmak isterim.
  • bir hesap ettim, yaklasik 5 senedir kronik urtikerle yasayan bir insanim. bu sure icinde ne kadar antihistaminik aldim hesap bile edemiyorum, ama hain urtiker, mesela bir gun de "bugun ilaci almayayim da deneyeyim belki cikmaz" desem, hop aksamina kollarimi bacaklarimi kabartiveriyor, beni sonu gelmez deri yanmalarina, kasintilara gark ettiriyor. ustelik gorunen o ki, kroniklesen urtikerin, kroniklesen her hastalik gibi, bir gun toparlanip gideceginin garantisi de yok; bir omur de devam edebiliyor, ya da bazen 10 sene sonra aniden kesiliveriyor. ben ise bu kadar zamandir oyle bir noktaya geldim ki artik bir oturusta yarim kilo cilek de yiyorum, domates suyu da iciyorum. kasinti basarsa atiyorum ikinci zyrtec'i, hayat 15 dakikaya kalmaz normale donuyor. ama yanlis anlasilmasin, ironik bir dille urtikeri oldugundan daha zararsiz gostermek niyetinde degilim. sen bana uyma sevgili okuyucu.
  • kendini unutturup beklenmeyen bir anda sinsice ortaya çıkan hastalık.

en sevdiği yerler: boyun, yüz, sırt, bel, eklemler (kemiklere yakın bölgeler yani)

kaşıdıkça yara olmaya meyilli bir yapısı vardır ayrıca.

pis şey.
  • bu hastalık için ağızdan alınan anti-histaminikler uyku yapar ve zamanla vücudun bağışıklık dengesini bozabilirler. bu yüzden yapılabilecek en iyi şey kaşıntı ve kabarma hissedilir edilmez bir adet fenistil jel alıp kaşınan bölgeye güzelce sürmektir. bu ilaç kaşıntıyı 10 dakika gibi rekorla tarif edilebilecek bir sürede geçirdiği gibi hasta kabartılarını kaşımadığı için daha fazla kabarmayı da önler. üstelik son derece lokal yoldan ve dıştan kullanıldığı için uyku yapma ya da bağışıklık sistemini karıştırma gibi bir riski de yoktur.

(bkz: fenistil)
  • bir dönem ülser teşhisi konulmuş hatta apandisi patlamış bir insan olarak söylüyorum ki hayatımda geçirdiğim en şerefsiz en namussuz hastalıktır.
    son atağını 4 yıl önce yaşamama rağmen hala giyinirken düşünürüm bunu giyersem ürtikeri tetikler mi diye. kronikse, 3.aydan sonra kendinizden tiksinerek ağlamanıza sebep olabilir. psikolojik destek de almanızı öneririm ki zaten sebebi de psikolojik olabiliyor büyük ölçüde. hatta bir gün rüyamda kendimi yanmış görmüştüm. sırtım böyle sıcağa temas edip buruşmuş naylon gibiydi. allahım dağlara taşlara...
hesabın var mı? giriş yap