• gay evliliğini yasallaştırdıktan sonra esrar'ı da yasallaştıran ülke.
  • medeniyetin zirvesine bir adım daha yaklaşmış olan güzel ülke.

(bkz: #35289018)
  • bir vatandasiyla uzun sureli bir birliktelik icinde oldugum icin yasayislari, kulturleri hakkinda epey bilgi sahibi oldum. 2 haftalik bir tatil maceram da oldu. konusu acildigi icin bir kac sey karalamak istedim madde madde:

+ oncelikle escinsel evlilik resmiyet kazanali epey bi zaman oldu. bugun olan olay ise ilk escinsel evliligin gerceklesmesi. esrar da henuz yasallasmadi tam olarak. ama uzerinde calisiyolar.

+ guney amerika'nin iki devi arjantin ve brezilya arasinda kalmis kucuk ve sevimli bir ulke. kulturel acidan arjantinli'lere cok benziyolar. dilini gectim, neredeyse aksanlari bile ayni. hatta o kadar ayni ki yurt disinda birbirini goren iki arjantinli-uruguayli nereli olduklarini birbirine sormadan kolay kolay anlayamiyorlar. aksan nasildir diyenler buna bakabilir: (bkz: #16101064)

+ yillik ortalama geliri turkiye civari. fakat turkiye'deki gibi super bi gelir adaletsizligi yok. insanlar genelde orta sinif. kapitalizm'in henuz adimini cok atmadigi ulkelerden biri. pek cok sey yerel ve iceride uretiliyor. insanlar buyuk sehir apartmanlarindan ziyade ufak sehirlerde bahceli mustakil evlerinde yasiyolar.

+ insanlarin buyuk kismi katolik, bir kismi da ateist. genelde epey acik goruslu, kafasi rahat ve sakin insanlar. aileler maximum 2 bilemedin 3 cocuk yapiyorlar. soylendigi gibi escinsel evlilik - esrar gibi konularda yasallastirma yoluna gittiler. ayrica kiz arkadasimin arkadaslarindan gordugum kadariyla evlenmeden cocuk sahibi olmak yaygin bir sey.

+ su internette denk gelmis olabileceginiz "uruguay cumhurbaskani maasinin %85'ini bagisliyor" geyikleri son derece gercek (bkz: jose mujica). halis mulis sosyalist devrimci bir kokenden gelen cumhurbaskanlari var. adam 70'lerde bir devrim zamaninda ordu tarafindan yoldaslariyla beraber iceri tikiliyor. sonra guiness rekor kitaplarina girecek bir firar olayiyla toplam 103 kisi hapishaneden kaciyolar. simdiler de yine cumhurbaskani ve gercekten maasinin buyuk kismini bagisliyor. makam arabasi kullanmiyor. eski pusku dokulen bir arabasi var. gecenlerde olusan sel felaketinde adam bizzat yakayi pacayi sivayip arama kurtarma calismalarina katiliyordu

+ 3 tane seyi ozellikle cok seviyolar: birincisi: et, diger degisle asado, yani bizim mangal. aksamlari mangal yapip, kalanlari da kahvaltida goturuyorlar. ama cidden et de et hani, ithal ettigimiz kadar var.

+ ikincisi: futbol. iki buyuk takimlari var: national ve penarol. bunlar birbirini yiye dursunlar avrupa'ya da baya oyuncu gonderiyolar. lugano'yu suarez'i epey seviyolar.

+ ucuncusu: tango. hatta tangonun babasi olarak bilinen carlos gardel'in uruguayli oldugunu ve tango'nun asil uruguay kokenli oldugunu iddia ediyolar. arjantinlilerin tangoyu dunyaya daha iyi pazarladigini soyluyolar. zaten genel olarak arjantinli'lerle baya bi sinir olduklarini soylemekte fayda var. fakat bu sadece uruguaylilar'a ait degil neredeyse tum guney amerika'da ayni.

yazdikca yazasim geliyor ama burada duruyorum. aklima geldikce yazarim.

edit: 3. maddeye bir miktar ek yaptim.
  • eşcinsel evliliğin resmen onaylandığı güney amerika ülkesi. darısı diğer ülkelerin başına.
  • 500t tabelasında bulunan durak isimlerinden biri
  • über ülke. tek noksanlğı sınırları dahilinde muhteva edilen rus kızı sayısının azlığıdır.
  • aşırı yağışlıdır
  • arjantin'den buraya feribotla geçilebiliyor*

hani yani yolunuz arjantin'e düşmüşse, görmeden dönmemek gerek. `:?`
  • ilerleyen zamanlarda mutlaka gitmek istediğim ülkedir. orada yaşayabilirim de. hayat bu belli olmaz.
  • (bkz: uruguay round)
hesabın var mı? giriş yap