şükela:  tümü | bugün
 • uruguay hava kuvvetleri uçuş 571 ya da and dağları uçak kazası ismiyle anılan bu kazanın havacılık tarihinde önemli bir yeri vardır. 13 ekim 1972 tarihinde 45 kişiyi taşıyan bir uçak and dağları’na çarpıp düşmüş, hayatta kalan 16 kişi ancak 23 aralık 1972 günü kazanın üzerinden iki aydan uzun bir süre geçtikten sonra kurtarılabilmiştir.

  13 ekim 1972 cuma günü, bir uruguay hava kuvvetleri twin turboprop fairchild fh-227d uçağı, uruguay'ın montevideo şehrindeki stella maris koleji'nin "old christians" isimli rugby takımını and dağları üzerinden geçen bir uçuşla şili’nin santiago şehrinde yapacakları maça götürüyordu. dağlarda kaza yapan uçak kanatları ve kuyruk bölümü kopmuş bir şekilde gövdesiyle zemine çakıldı. kurtulan 16 kişi açlık ve soğukla mücadele ederken, bir yandan da kurtulmaya çalışıyordu. uçağın gövdesinin beyaz olması yüzünden gökyüzünden karın ortasında görünmüyorlardı. bu yüzden 8 gün sonunda arama çalışmaları sona ermişti. daha sonra kazazedeler kendi imkanlarıyla yardım bulmuş ve kurtulmuşlardır.

  belki de kazanın en dramatik olayı; içecek sıkıntısını karı eriterek elde ettikleri suyla gideren kazazedeler, yiyecek sıkıntısını bir türlü giderememişlerdi. önce bavulların deri bölümlerini yemeyi düşünen kazazedeler, daha sonra saman bulma umuduyla koltukları parçalamışlardı. hiçbir şey bulamayan kazazedeler, ölen arkadaşlarının cesetlerini yemek zorunda kalmışlardı.

  kazadan kurtulan 16 kişi
  josé pedro algorta, 21
  roberto canessa, 19
  alfredo "pancho" delgado, 24
  daniel fernandez, 26
  roberto "bobby" françois, 20
  roy harley, 20
  josé luis "coche" inciarte, 24
  alvaro mangino, 19
  javier methol, 38
  carlos "carlitos" páez, 18
  nando parrado, 22
  ramon "moncho" sabella, 21
  adolfo "fito" strauch, 24
  eduardo strauch, 25
  antonio "tintin" vizíntin, 19
  gustavo zerbino, 19

  kazada hayatını kaybeden 29 kişi
  francisco "panchito" abal, 21
  gaston costemalle, 23
  rafael echavarren, 22
  albay julio césar ferradás, 39, pilot
  josé guido magri, 23
  alexis "alejo" hounié, 20
  yarbay dante lagurara, 41, yardımcı pilot
  filipe maquirriain, 22
  mrs. graciela mariani, 43
  julio martínez lamas, 24
  teğmen ramon martínez, 30, yönbulucu
  daniel maspons, 20
  juan carlos menéndez, 22
  mrs. liliana methol, 34
  mrs. esther nicola, 40
  dr. francisco nicola, 40
  gustavo "coco" nicolich, 20
  arturo nogueira, 21
  mrs. eugenia parrado, 50
  susana "susy" parrado, 20
  marcelo pérez, 25
  enrique platero, 22
  çavuş ovidio ramirez, 26, kabin görevlisi
  çavuş carlos roque, 24, bakım görevlisi
  daniel shaw, 24
  diego storm, 20
  numa turcatti, 24
  carlos valeta, 18
  fernando vasquez, 20
 • işin dramatik kısmı yamyamlıktan ziyade, insanların gerçek anlamda ölen "arkadaşlarını" yemek zorunda kalmalarıdır. yani tanıdıkları insanların cesetlerini.
 • oyuncular arasında ethan hawke'in de bulunduğu 1993 abd yapımı filmi de mevcuttur. (bkz: alive) filmde o çaresizlik, trajedi ortamı gayet iyi bir şekilde sahnelenmiştir.

  --- spoiler ---
  "bir nebze bile azalmayan bir yalnızlık veya onu azaltacak maddi bir şeyin olmaması karşısındaki acizlik insanı öyle bir ruhsal düzeye çıkartıyor ki, ben orada tanrının varlığını hissettim."
  --- spoiler ---
  edit: imla
 • trajik bir olay.

  insanlar yaklaşık 60 gün boyunca uçak enkazının olduğu bölgede kalmak zorunda kalmışlar. yemek bulmakta oldukça zorlanan insanlar uçaktaki hazır yemekleri(kraker vs.) tüketmişler ve kar suyu içmişler. ellerindeki bu kaynağı da tamamen tükettiklerinde çok fazla çaba sarf etmişler buna rağmen yemek bulamamışlar. deri eşyaların sadece deri kısmını tüketen, koltukların içinde saman arayan insanlar umduklarını bulamayınca geriye son çare arkadaşlarının cesetlerini yemek kalmış.

  arkadaşlarının cesedini yemek zorunda kalan bu grup, 60. günde uçakta buldukları radyodan kendileri için bir arama çalışması yapıldığını öğrendiler. asıl sorun ise uçak beyaz olduğu için karlar içinde fark edilmesi oldukça güçtü.

  bu şekilde fark edilemeyeceklerini anlayan kazazedelerden ikisi yollara düşme kararı aldı. iki gün boyunca yürüdüler ve 3. gün karlı alanı aşmayı başardılar. vardıkları noktada köylülerle karşılaştılar ve yardım istediler. bunun üzerine enkaz alanında yaşayanların olduğu öğrenildi ve sonra ciddi bir seferberlikle, iki grup halinde uçak enkazının olduğu bölgedeki kişileri de kurtardılar. olay medyada oldukça yer buldu. başta arkadaşlarının cesedini yediğini açıklamayan bu insanlar bir süre sonra gerçeği gizleyemez hale geldiler. oldukça trajik olan bu olay medya tarafından daha da büyütüldü ve durum ciddi bir vaka olarak tarihe geçti.