şükela:  tümü | bugün
  • gına geldi.
    şampuan örneğin...
    her aldığımda ufalıyor.
    büyük şampuan orta boy şampuan gibi oldu.
    birçok gofret..
    küçüle küçüle 3 kat oldu.
    uzun fıstıklı çikolata var misal; küçüle küçüle kısa çikolata oldu.
    dondurmaların gramajı düşüyor.
    koca cipslerin içine hava basılıp üç dört tane cips konuluyor.
    her şey azaltılıyor.
    dalga geçer gibi tüketicilere zam yapmıyoruz algısı oluşturuluyor.
    her şey küçülüyor. aldığınız ürüne dikkatle bakın her şey de bir küçülme var.

küçüle küçüle aldığımız her şey un ufak olacak yakında.
    zam yapmayalım ürün küçültelim hinliğinden bıktık usandık artık.
    ne kadar ürün küçülten firma varsa boykot ediyorum artık.
    almıyorum.

tüketiciyi salak yerine koyduğunuz yeter.
  • e, sana bu ilhamı veren hangi üründür
    birini yazsaydın bari denecek, ürkek yol göstermedir.
  • fiyati artsa da zam yapti diye boylot edeceksiniz. hammadde artsin, enerji maliyeti artsin, nakliye maliyeti artsin, sgk yuku artsin ama herseyin fiyati ayni kalsin.

bu dileginizi isverenler ambalaji kuculterek yerine getirebiliyor.
  • hazir tuketim malzemesi kullanmayip amish gibi yasamaniza neden olacaktir bence denemeyin.
  • hem kendi sağlığımı hem de ailemin geleceğini düşünerek, istemeden ve farkında olmadan ne zamandır katılmış olduğum kapanya.

zaten elimizdeki para ile ancak geçiniyoruz, birikim yapmak bizim için bir süredir fanteziden ibaret. elektrik, su, doğal gaz, ev ihtiyaçları, minnak ikinci el arabamın vergisi( şimdi ooo! araban var diyen olur diye belirttim), yakıtı, telefon faturası, sağlık harcaması vb. şimdi hatırlamadıklarımla beraber bir ay böyle geçiyor, yanlışlıkla biriken bir miktar da bir sonraki ay'ı beklemeden bir ihtayaç sonucu eriyip gidiyor. biz de para biriktireceğiz de çocuğumuzun gelecekteki eğitimine katkı sağlayacağız. neyse konudan koptum, devam ediyorum, hem masraftan kaçayım hem de sağlıktan olmayalım diye, mantıklı seçimlere para harcar olduk zaten, bugün bir başlıkta ( nişasta bazlı şeker ) konusu işleniyordu, doktorlar, profesörler ve ayrıca canan karatay bas bas bağırırken, neyin gofreti, neyin kolası. o konuda oldukça seçici davranıyoruz eşimle, mümkün mertebe şeker tüketimimizi azaltmaya çalışıyoruz zaten. şampuan falan henüz ona bir alternatif arayışı içerisindeyim, doğal, sağlıklı bir sabuna geçiş yapacağım gibi mesela (bkz: defne sabunu), sonuç olarak market, bakkal her neyse reyonların ya da rafların önünde durup bir düşünüp almaya kalkarsanız ister istemez boykot ediyor gibi de olursunuz. onun dışında zaten ülker ve pınar ürünlerini kullanmıyorum. böyle yaşayıp gidiyoruz işte.
  • katıldığım kampanyadır, 10 sene önce 100 bin dolara aldığım ferrari'm oyuncak araba oldu, vitrine koyduk.
  • bizim millette doyma hissi olmadığından dolayı haksız bulduğum kampanya.

porsiyon bitince doyduk diyoruz. porsiyonun büyük olması çok yemeye sebep oluyor.
    bizde tabakta yemek bırakma olayı yoktur, bitecek. anne kodlaması bu. ayrıca 50 sene önce yaşanan kıtlık döneminin etkisi ile israf etmeme kültürümüz varmış o nesilde. bize de tabak bitecek diyerek alıştırmışlar. mantığı olmasa da ezbere yapıyoruz. ama tabağını bitirmeye çalışır herkes. cikolatasını da.

10 yıl önce avrupada meyveyi taneyle alıyorlar diyordu millet. bizde öyle olduk markette. gramı gramına ölçülüyor.

porsiyonların küçülmesi obeziteyle mücadelede gizli silahtır.

zam yapmamak için küçültmek çok hin bir düşünce evet. ama sonuçta buna sebep oluyor. 70 gr oldu 30 gr. daha da küçülmez ki. o kredi de bitince zamlar gelecek zaten.
  • pelit pastanelerinin ekpası.. ( ekler hamurundan yapılma pasta )
    en küçük boyu 75 liraydı geçen sene .
    pahalı ama kalitesine göre idare ederdi , fikrimce değerdi , 3-4 kişi makul ebatlı dilimler şeklinde yiyebiliyordu.
    hadi yeni yıl girdi , 80 lira yaptın da ulan boyutunu neden küçültürsün ?
    bi kerede ağzıma atacak kadarcık kalmış.
    dedim bari yaş pasta sorayım en küçüğünden , ne dese beğenirsin , 120 tl !!
    ayıptır , günahtır.
    bunu gören bendeniz de naptım , en yakın faruk güllüoğlundan 4-6 kişilik krem şantisi kabul edilebilir miktarda olan , 55 tl ye pasta aldım. fena değildi , adamlar zaten baklavadan giydiriyoruz millete bari pastada zekatımıza ucuz verelim diyorlar heralde :)
    varolasın güllüoğlugillerden faruk bey .
  • önce ajda pekkan'dan başlanmalıdır.