şükela:  tümü | bugün
 • zamaninda carsi pazar sahnelerinde bile üzerinde marka amblemi olan hersey mozaiklenip seyfi kacirilirken simdi ise tersine alakasiz sahnelerde gereksiz diyaloglar gözümüze sokulup seyir keyfinin bombok edilmesidir...
 • yalnızca dizinin bir bölümünde ürünün ve ya afişinin gösterilmesiyle kalmayıp ürünün reklam jingle'ında geçen mesajının dizi karakterlerine söyletilmesi ile yeni bir boyut kazandırılan reklam stratejisi. kuzeyi güneyi karası dayısı herkes yerli yersiz bi milyon nedenden bahseder oldu. işin suyu çıktı ama adamlar amacına ulaştı.
  (bkz: coca-cola'nın bimilyonneden reklamı)
 • edebiyatın içine de karıştığında çok daha komik olacak gibi görünen pazarlama yöntemi.

  ...gregor samsa'nın kız kardeşi o akşamki yemeğini getirmişti; menüde double king chicken ve soğan halkaları vardı...
 • yurt dışı örnekleri ülkemizdekilere göre çok daha iyi olan bir reklam yöntemi.
 • turk dizilerinde bokunun cikarilmasina alismistik da, hali hazirda reklam kusaginda yayinlanan normal bir reklamin icerisine urun yerlestirme yapildigini da yeni gordum.

  soyleki, su siralar ekranlarda donen ve cocuklar duymasin'daki kadinin oynadigi (neydi bunun adi) persil deterjan reklaminda, kadin elinde alakasiz sekilde bir samsung galaxy tablet tutarak gozumuzun icine sokuyor. tabletin adi gecmese de, reklamda o kadar sakil ve alakasiz duruyor ki bir urun yerlestirme hareketi oldugu suphe goturmuyor. reklam icinde reklam kavramini da boylece sanirim gene turklerin icat ettigi cinlikler listesine sokuyoruz boylece.
 • hamile bırakma.
  gelecek nesillere reklamın olsun diye.
 • abd'den bir makale. abd'de 1998'de sağlık bürokrasisi sigara üreticileri ile bir anlaşma yapmış. o anlaşmaya kadar sigara markaları sinema üreticilerine nakit reklam ödemesi yapıyormuş, malum; ürün yerleştirme. bu anlaşma sonrası sigara ve alkol markaları artık ürün yerleştirme için para veremiyor. dikkatli gözler holivud filmlerinde bu trend değişimini fark etmiş olabilir. artık hem sigara içen "iyi adam" sahne sayısı hem de masada veya sahnenin köşesindeki tabelada görülen marlboro markalı sahne sayısı azaldı.
  tıbbiyeden adamlar üşenmeyip 1400 filmi izleyip içki ve sigara markası görülen sahne sayı ve süresini dökmüş. (1996-2009 arası) -öncesi zaten tam facia, disney çizgi filmlerinde bile sigaralı sahne kaynıyor.-
  sigara için her yıl anlamlı miktarda azalma var, yılda yaklaşık 500 sahneden 22 sahneye inmiş.
  ama hey hat içkide azalma çok az hatta bazı yıllarda artış var. özellikle gençlik filmlerinde artış göze batıyor. yakında cumhuriyetçi bir iktidar holivudun kulağını çeker. ellerinde veri var, boru değil bu işler.
  yayınları doğru okumak lazım, değişen algı ve trendi haberliyor.
  bize de yansır bu mevzular 5-10 yıl sonra. güççük amerigayız ya.
 • yerleştireceğim diye tv de uyarı çıkınca çok güldüğüm hadise... uyarmadan yapsanız daha zevkli olacak...
 • bunu en iyi pepsi kullaniyor. valla bu diziler filmler olmasa herhalde pepsi den haberimiz olmayacak.