şükela:  tümü | bugün
  • artık iyice sinir bozan durum. özellikle bu son yıllarda bolca görüyoruz kendilerini "yüzde yüz doğal!" "yüzde yüz organik!" "yüzde yüz bitkisel!"

vallahi bezdim. tamam doğal, tamam gerçekten organik. aynı zamanda bitkisel. ama marijuana da doğal, bitkisel ve organik? buna ne diyoruz?

mesela geçen bir ruj alayım dedim. yüzde yüz bitkisel etiketlilerden. içeriğine bakınca gözlerime inanamadım. sadece paraben yok. (yazık, parabenin de adı çıkmış garibim. yani tabi ki zararlı da, yani bazı ürünlerde gerçekten sadece o yok) dünyanın kimyasalı var. google'a adılarını yazınca görüyorsunuz zaten. bir de şu "bilmem papatya ekstraktı" "hanibus kannibalus ekstraktı" gibi şeyler yazıyor bazılarında. açıp bakıyorsun silikanın yandan yemişi. ee ne anladım ben bu işten?

kanmayın arkadaşlar. temizlik, kozmetik ürünlerini kullanacaksanız su dışındaki her üründe zararlı madde var. bunu kabullenerek kullanın. organik, doğal, bitkisel etiketlerine kanmayın. çünkü onların içinde de "aynısının laciverti" var. yani onu kullanınca kanser olmayacaksınız diye bir şey yok.

ama bu sektör dünyada öyle bir kabul görmüş ki, karşınıza inanılmaz savunucuları çıkıyor.

sonuç olarak tabi ki merdiven altı üretimleri almayın, kendi laboratuvarı olan, en azından zararlı kimyasalları kullansa da oranında kullanarak sağlığa en az zarar veren markaların ürünlerini tercih edin. ama tekrar söylüyorum; bu yalanlara inanmayın! her türlü zararlı olduğunu bilerek kullanın!