şükela:  tümü | bugün
  • son zamlardan sonra çarşıda pazarda manavda karşılaştığım durum.alım gücü o kadar düştü ki artık insanların gözünü korkutmamak için ne yapacaklarını şaşırdılar. kuruyemişciye giriyorum her şey 100 gr üzerinden pazarda keza öyle kirazın yarım kilo fiyatı yazıyor.daha bir çok örnek verilebilir. bir şey alırken uzun uzun düşünüyoruz.ekmeğe zam kapıda.daha ne kadar kötü olabilir zamanla göreceğiz.
  • ünlülerin olarak okununca insanın mal mal ekrana bakmasına sebep olan başlık.
  • götünüzden mağduriyet uydurmayın. ekonomi süper.

tanım: normal durum.
  • avrupa'da da kiraz, dana eti, balık filetosu, çerez vs gibi ürünlerde 100 gr üstünden fiyat yazıyor. avrupa standartlarına ulaşmamızı çekemeyen muhalifler bunu fakirlik olarak göstermeye çalışıyor.
  • bazı ürünlerin adet ile,
    bazı ürünlerin gram ile,
    bazı ürünlerin kilo ile,
    bazı ürünlerin ton ile,
    bazı ürünlerin rulo ile,
    bazı ürünlerin metre ile,
    bazı ürünlerin milimetre ile santimetre ile satıldığı için normal olan durumdur. hatta bazı ürünler m2 ile satılır.
  • karpuz dilimle, fındık fıstık gramla, limon taneyle satılır oldu. limon lan bu limon. tanesi 1,5 lira olmuş vicdansızın.
    ilkokulda falan hocalarımız " yahu bizim memleket cennet cennet , avrupa'da her şey taneyle satılıyor, biz kilo kilo yiyoruz derdi" neyse adamların refah ölçütünün meyveyi kiloyla yemek olmasını bir kenara bırakırsak, 15 yıl önce ile şimdi arasında bir kıyas yapmaya imkan vermeleri açısından bu söylediklerini buraya bırakıyorum. nerden nereye...
  • gram ile sebze meyve almak kültürümüzde yokken ekonomik sebeplerden dolayı taze geldi, hayırlı olsun!
  • (bkz: uom)

ölçü birimlerinden biri ile satılması durumudur. inanmaycaksınız ama kilo dediğiniz de gram*1000!!!

şaka maka yarım kilo olayını yıllar önce de görmüştüm. ben pazarcı çakallığı olarak görüyorum.
  • kiloyla koko alabilen bir babayiğit varsa zaten buyursun gelsin
  • ön edit: eser miktarda ironi içerir.

1- ekonomi hiç olmadığı kadar mükemmel, onlar daha iyisini yapana kadar en iyisi bu

2- ekmek fiyatları aşırı düşük, sevgili fırın ustalarının hamuru hazırlayıp, şekillendirip, pişirmesinin emeğinin karşılığı bu olmamalı. gelişmiş ülkelerdeki ekmek fiyatlarını incelemenizi ayrıca tavsiye ederim.

3- gramla almanız tüketim çılgınlığını ve israfı azaltır. kaynaklarınızı daha dikkatli kullanmayı öğrenirsiniz.

4- itibardan tasarruf olmaz, boğazdan olur. az yiyin de makam araçları alalım en mercedes’inden.

5- ağlayacaksanız oynamayalım gençler hem oy verip hem zamlardan şikayet etmek nedir? 2023’e çok var.