şükela:  tümü | bugün
  • 96 yıllık tarihi olan bir ligdir. ama izlandaca sağolsun, bu ligdeki herhangi bir takımın adını akılda tutmak izlandalı olmayan biri için imkansız gibi bir şey. 96 yıl boyunca hep kıyıda köşede kalmalarının nedeni de bu olsa gerek diye düşünüyorum. bu sene itibariyle ligdeki takımların isimleri şu şekilde.

- breiğablik ubk
    - fimleikafélag hafnarfjarğar
    - knattspyrnufélag fram
    - fylkir
    - handknattleiksfélag kópavogs
    - íbróttabandalag akraness
    - keflavík íbrótta- og ungmennafélag
    - knattspyrnufélag reykjavíkur
    - knattspyrnufélag valur
    - knattspyrnufélag bróttur
    - knattspyrnudeild umfg
    - ungmennafélag fjölnir

bu takım isimleriyle avrupa'nın en büyük ligi olması beklenemezdi zaten.

not: izlandacada yumuşak g diye bir harf yok. asp'nin hata vermesine yol açan ğ benzeri bir karakteri ben çevirdim. saçma sapan bir şey yaptım. ne yaptığımı ben de bilmiyorum..
  • izlanda birinci futbol ligi'nin tam adı. bu bilgi de kimin ne işine yarar inan bilmiyorum.
  • 2011 sezonunun kilidi muhtemelen bugün çözülecek olan lig. sondan bir önceki haftanın maçları bugün oynanacak. 19.00'da başlayacak maçlarda kr reykjavik, fylkir'i evinde yendiği ve ib vestmannaeyjar zorlu hafnarfjördur deplasmanında puan kaybettiği anda kr, 2003'ten beri ilk, toplamda 25. şampiyonluğuna ulaşmış olacak.

açıkçası sene başından bu yana bu şampiyonluğu ister bir görüntü sergilemişlerdi. özellikle 2010'daki kupanın ilk kez kopavagur'a gitmesine yol açan breidablik şokunun ardından bu sezon, ufaklara yem edilmeyecek kadar değerli bir hale gelmişti. hafnarfjördur her sezona olduğu gibi bu sezona da gayet kabız bir şekilde başlayınca, her zaman olduğu gibi sonradan toparlansa da nefesi yetmedi. açıkçası olimpik lyonvari bir sendrom yaşıyorlar. altı yılda beş şampiyonluğun acısı elbet. bu sezon için umutları son derece az. iki maçı da kazanmak zorundalar.

ib vestamnnaeyjar'ın durumu da ciddi anlamda takdir edilesi. 2008 yılında ikinci ligde, 2009'da birinci ligin düşme hattının hemen üzerinde konuşlanan ibv, son iki sezondur zirve ile yakın temas halinde. geçen hafta kendi evlerinde öne geçtikleri maçta 10 kişi kalmaları neticesinde kr reykjavik'e puan kaybetmeseler, hatta ondan bir önceki hafta iddiasız stjarnan'a kaybetmeseler bugün işler bambaşka olabilirdi. bu sezon için şampiyonlukları mucizelere bağlı. ama izlanda ligi, her zaman mucizelere cömert davranmış bir ligdir. bakınız 2008 sezonu.

bugün ibv'nin hafnarfjördur deplasmanında kazanması şart. belki kr, evinde fylkir'i rahat geçecektir ama son maçta işler değişebilir. zira ibv, fh'ı mağlup ettiği anda europa lig iddiası beliren valur, son maçta kr reykjavik'i evinde ağırlayacak. bu motivasyonla neşelenen başkent derbisinde işler gayet enteresan bir hal alabilir. (bkz: futbol enteresan) ibv'nin son hafta düşme korkusu yaşayan grindavik ile oynayacağını da ekleyelim. tabii ki bu dediğim durumlar yarın zorlu hafnarfjördur deplasmanında en az 3 puan çıkarmalarıyla mümkün olacak.

düşme hattıysa, bank asya birinci lig'den hallice. vikingur reykjavik'in sırtını sıvazlayıp ardından bir kova su döktüğümüzü kabul edersek, onun üstündeki 5 takım da ikinci bilet için olağan şüpheli. bu bakımdan bugün oynanacak grindavik - fram ve thor akureyri - breidablik maçları karakolda bitme ihtimali yüksek maçlar olacak. fram kaybeder, breidablik'le thor da ipneliğine berabere kalırlarsa, fram'a ikinci lig yolu görünür. tabi keflavik'in vikingur deplasmanında takılmayacağı varsayımıyla konuşuyorum. ah breidablik. bu hallere düşecek takım mıydın. bir alfred finnbogasson nelere kadirmiş. son üç yıldır ligin en iyi genç oyuncusunu yetiştiren, geçen sene de bunu bir şampiyonlukla süsyelen breidablik, adanın gençlerbirliği gibi. son mahsulleri kristinn steindorsson da gol krallığına yürüyor. umarım düşmezler.
  • şu sıralar devam etmekte olan izlanda futbol ligi. 8. ve 9. haftalar euro 2016 ile çakıştığı için maçlarda bayağı bir taraftar sıkıntısı çekilmiş olsa gerek. malum ülkenin neredeyse yarısı fransada'ydı.

fikstürleri iklimsel şartlardan dolayı ilkbaharda başlayıp sonbaharda sonlanıyor. lig birincisi şampiyonlar liginde ön eleme oynamaya hak kazanırken, lig ikincisi ise avrupa liginde ön eleme oynamaya hak kazanmış oluyor.
  • gerek izlanda'nın iklim koşulları, gerekse altyapısal ve demografik problemler dolayısıyla öyle kaşla göz arasında 3-4 aya sığdırılan ve 2018 sezonu 27 nisan'da başlayan lig. milli takımın başarısı futbola olan ilgiyi ve sevgiyi önemli ölçüde arttırmış olsa da bu durum yerel lige yansımıyor çünkü en iyiler zaten avrupa'nın büyük liglerine dağılırken iyi kötü futbol oynayabilen oyuncular da iskandinav ülkelerine gidiyor. dünya tersine dönmediği yahut izlanda, britanya'yı işgal edip de sınırlarını genişletmediği sürece bu ligin mevcut şartlarda herhangi bir gelişim kaydetmesi imkânsız.

yine de bir futbol sapığı olarak sadece puan tablosundan da olsa bu ligi takip etmeyi, google translate'in müsaade ettiği ölçüde haberlerini okumayı seviyorum bayağı. ülkenin en başarılı takımı, ilk şampiyonluğunu 1912'de kazanan ve toplam 26 şampiyonluğu bulunan başkent ekibi kr reykjavik. onları 21'le valur ve 18'le geçtiğimiz sezon ikinci lige düşen akranes takip ediyor. fram'ın da 18 şampiyonluğu var. hafnarfjördur 8, vikingur 5, keflavik 4, vestmannaejyar 3; akureyri, breidablik ve stjarnan ise birer kez şampiyonluk yaşamış. şunu da not olarak eklemekte fayda var: en çok şampiyon olan kr reykjavik son 4 sezonda zirveyi göremedi. hatta son 13 yılda sadece 2 kez şampiyon olabildiler. hafnarfjördur, 8 şampiyonluğunun tamamını bu süreçte kazandı.

takım isimlerinin çok zor olduğu söylenmiş ancak başta çok uzun görünen bu garip isimler parçalara ayrıldığı takdirde kolaylıkla hafızaya giriyor. ha girmesine ne gerek var derseniz haklısınız ama ne bileyim.

2018 sezonunun şampiyonu, şampiyonlar ligi'ne birinci ön eleme turundan katılacak. ikinci, üçüncü ve dördüncü takımlar ise avrupa ligi birinci ön eleme turuna gidecek. farkındayım, izlanda sadece 300 bin nüfuslu ve çoğu açıdan futbol oynamaya belki de en elverişsiz ülke ama yazıktır yahu bu lig uefa sıralamasında neden 35. sırada? ilk 10'a oynayın demiyorum ama biraz daha iyi olabilirdi sanki.