• ilginç bir ayrıntı:

---- sunay akın mode on ---
    bianca andrescu 16 haziran 2000 doğumlu, serena williams ise ilk us open grand slam şampiyonluğunu 30 ağustos 12 eylül tarihleri arasında oynanan bu turnuvada muhtemelen 11 eylül 1999 tarihinde almış.

yani aynı zaman aralığında andrescu portakalda vitamin olmaktan ana rahmine düşme evresine geçmiş. 10 eylül 1999 hamileliğin başlangıcı. artık annesi babasıyla us open izliyor muydu bilmiyorum ama neye gebe oldukları hakkında bence bir fikirleri yoktu.

aradan geçen 20 sene sonunda kızlarını bugün canlı yayında williams'ı hırpalarken izliyorlar. en azından ben bu entariyi girdiğimde skor setlerde 1-0 andrescu'nun üstünlüğünde geçiyor.

--- sunay akın mode off --
    nerden nereye.
  • yine kaotik bir sona doğru ilerlemekte. organizatörler ellerini ovuşturuyordur şu an, kaos demek şov demektir, şov da reyting.

atletizmde cirit, gülle gibi atış dallarında sporcu kötü bir atış yapınca istatistiklere yansımasın diye gider bilerek faul yapar. bu bir komplo teorisi olabilir ama büyük oyuncuların işler kötü giderken sık sık maçtan çekilmesi artık kuşku uyandırıyor bende. sağlık molalarının çoğu da istismar ediliyor.

djoker'le derdim yok ama federer'den ben böyle bir şey görmedim yirmi senedir bunu da belirteyim. yürüyedur ekselansları, sil hafızalarımızdaki wimbledon travmasını!
  • açıkçası wta turunun sıkı bir takipçisi olmadığımdan çoğunlukla erkekler tarafına ait entryler ile karşınızda olacağım.
    ilk entry'nin şanındandır; öncelikle büyük üçlümüzün muhtemel kuralarını buraya bir kez daha not düşelim:

djokovic: carballes baena - querrey - lajovic - wawrinka - medvedev - federer - nadal

nadal: millman - kokkinakis - verdasco - isner - sascha zverev - thiem - djokovic

federer: nagal (nadal değil ehehe) - dzumhur - pouille - goffin - nishikori - djokovic - nadal

üçlünün atp sıralamasına göre çizilmiş rotalarına baktığımız zaman nadal'ın çatır çutur finale çıkması olası gözüküyor. fakat buradaki kritik nokta çeyrek final eşleşmesi; çünkü yukarıdaki rotada sascha zverev nadal'ın potansiyel çeyrek final rakibi gibi dursa da zverev'in son dönemdeki form grafiğiyle amerika açık çeyrek finali görmeye hiç niyeti yok. şahsen zverev'in yerine khachanov[9]'u çeyrek finalde nadal'ın rakibi olmaya en büyük aday olarak görüyorum. bu durumda nadal müthiş zorlu bir çeyrek final oynayabilir çünkü khachanov'un güçlü groundstroke'ları ve winner üretmeyi seven oyunu nadal'a tehdit oluşturmanın en güçlü adayı. nadal öyle ya da böyle burayı almayı başarırsa yarı finalde domi thiem sürprizsiz şekilde karşısına çıkacaktır. ancak thiem o noktaya gelene kadar kyle edmund (2. tur) , auger aliassime - shapovalov veya monfils (4. tur) ve çeyrek finalde de tsitsipas, bautista agut veya allaha emanet bir ihtimalle nick kyrgios'la oynayacak. dolayısıyla thiem'in tarafındaki renkli isimler onu epey yıpratacak ve thiem yarı finalde nadal'ın karşısına epey dezavantajlı çıkacak kanımca. velhasıl kelam nadal'ı finale yazalım gitsin.

djokovic'e gelince, zaten ben bu entry'i yazarken carballes baena'yı follofoş etmekte kendisi. querrey'in wimbledon'da coko'yu yenmişliği var ama burası çim korta benzemez, ihtimal vermeyin böyle bir upset'e. lajovic desen yine gününde djokovic karşısında en ufak direnç gösteremez. 4. turda da wawrinka kağıt üstünde ters bir rakip olarak gözükse de formu amerika açık şampiyonu olduğu günlere çok yakın değil; coko en fazla bir set kaybıyla çeyrekte. fakat bundan sonrası enteresan: öncelikle çeyrek finale varsayıldığı gibi medvedev gelirse o maç çok uzun olmaya ve coko'yu epey terletmeye aday, ama koskoca djokovic önce cincinnati'de sonra amerika açık'ta aynı adama kaybetmez, allem eder kallem eder medvedev'i yener. yarı finalde de federer var ki federer romantiği değilseniz bu maçı djokovic'e peşinen yazarsınız. ancak işte nadal rogers cup'ta öyle bir tenis oynadı ki, ben finalde coko'yu bir şekilde yeneceğine ikna oldum.

federer'i açıkçası formalite icabı yazıyorum, öyle ki geçen hafta cincinnati'de rublev'e 6-3 6-4 ile kaybetti ve amerika açık'a hiç de hazır gözükmedi. wimbledon finalinden miras kalan psikolojik bariyer de cabası. ben goffin'le oynayacağı 4. tur maçında goffin'in federer'i 5 setlik bir maça zorlayacağını, eğer federer ordan çıkarsa da yarı finalde (çeyrekteki rakibi japon askeri nishikori wimbledon sonrası maçlarında oldukça istikrarsızdı, bence çeyreği görmesi bile zor) coko'nun kendisini haşat edeceğini düşünüyorum.

gelelim izlenmesi gereken diğer aslan parçalarına:

birincisi tabii ki 3 haftada 3 final oynayan, sonunda da cincinnati'de yarı finalde djokovic ve finalde goffin'i yenerek ilk atp masters 1000 şampiyonluğuna uzanan medvedev. "unorthodox" oyun tarzıyla, sabırlı baseline oyunuyla rakibi yora yora çıldırtan ve kimsenin karşısında oynamaya alışamadığı rus rakete hiç şans tanımayan tek isim nadal oldu (rogers cup finalini nadal 6-3 6-0 ile aldı). çeyrek finale kadar bir sürprize kurban gitmeyecek ve kesinlikle coko'nun karşısına çıkacaktır. önemli olan bu sene iki kez yendiği dünya 1 numarasına karşı çeyrek finalde neler yapacağı. en azından çiçeği burnunda dünya 5 numarasının ilk 4 tur maçı ve tabii ki çeyrek finali, sunacağı çok enteresan baseline rallileriyle izlenmeye değer.

ikincisi dimitrov. geçtiğimiz haftalarda rogers cup ve cincinnati'de wawrinka'ya arka arkaya 2 ilk tur maçı kaybetti ama özellikle cincinnati'de müthiş bir maç çıkarttı; bu çocuk 2017 formuna geri dönmek istiyor. 4. turda nishikori'nin rakibi olup istikrarsız capon'u burada yenerek federer'le güzel bir çeyrek final oynayabilir. ama federer'e karşı şansı elbette yok.

üçüncüsü kyrgios. tabi paşam oynamak isterse. paşam en son washington'da oynamak istediğinde finalde medvedev filan tanımadı şampiyonluğu aldı. burada da canı isterse 3. turda tsitsipas, 4. turda bautista agut falan vız gelir kendisine. çeyrekte de şansına big 3 yerine thiem çıkıyor. allah göstermesin fakat kyrgios yarı finalde nadal'ın karşısına çıkarsa şaşırmayın; nadal-kyrgios eşleşmesinin tenis seyircisi için acayip bir şansa dönüştüğünün farkındaysanız ucundan heyecanlanabilirsiniz. ancak yine de; kyrgios'un akıl sağlığı ve bir grand slam event'inde yarı final görmek birbirinden her koşulda epey uzak işler.

bonus: hubi hurkacz. geçen hafta winston-salem'de paire'i yenerek kupaya uzandı ve 30 küsür senedir atp seviyesinde bir şampiyonluğa ulaşan ilk polonyalı oldu. yeni halk kahramanımız bu hafta 2. turda istikrarsız bir wawrinka'yı neden yenemesin? ola ki bu iş gerçekleşti; 4. turda djokovic karşısında istikrarlı baseline oyunuyla maçı en az 4 sete taşıyabilir. ancak coko'yu elemesi tabii ki söz konusu değil. çok renkli bir oyun oynamasa da elenene kadar takip edilmeli; paire karşısındaki winston-salem finali de epey git-gelli geçmişti çünkü.

özet: nadal şampi...
  • o sene bu sene tenis severler. bütün grand slam finallerinde defalarca karşılaştılar. lakin amerika açıkta hiçbir raund'ta karşılaşmadılar. djokovic'in çekilmesiyle federer ve nadal'ın yolu finalde kesişiyor. önlerinde bir tek engel yok. nadal bu işi başarır diyorum ama yaşlı federer başaracak mı ona bağlı. ben umutluyum. federer emekli olmadan görmek istiyorum. gönül isterdi ki arthur ashe stadyumunda ikisinin bir maçını izleyebilmek. olsun.. televizyondan da izleriz. yeter ki izleyelim..
  • ben bu amerikan seyircisi kadar aptal bir seyirci grubu görmedim. puan sırasında sürekli ses ve hareket mevcut, oynayana saygıları çok az. örneğin puanlar 30-40, adam ilk servisi atıyor fault oluyor seyirci alkışlamaya başlıyor. ulan be gerizekalılar servis atan için servis ritüeli diye bir durum var. servis atanın konsantrasyonunu bozamazsın. fault olan bir servisin neyini alkışlıyorsunuz? medvedev bu seyirciye orta parmağını göstererek az bile yapıyor.

yemin ederim bu olaylar türkiye'de ki bir tenis maçında olsa görgüsüz deyip küçümserler.
  • (bkz: rogers cup 2019) ve (bkz: cincinnati masters 2019) ile oyuncuların son performanslarını gördük. buraya da not edelim...

erkeklerde

_ djokovic kanada'ya gitmedi, cincinnati'de yarı final oynadı, ufak bir bilek sakatlığı var ama amerika'ya hazır gibi. 2011 ve 15'te aus-wimby-us yapmıştı, 19'da yine aus-wimby yaptı, bakalım sonuncu da gelecek mi?

_ nadal ise tersine yaptı, kanada'da şampiyon oldu ve bir nevi rakiplerine göz dağı verdi, cincinnati'den çekildi.

_ federer kanada'ya gitmedi, cincinnati'de erken elendi, pek iyi sinyaller vermedi ama zaten isteksiz bir görüntü sergiledi, biraz kapalı kutu.

_ en formda isim medvedev. dünya 5 numarasına çıktı, arka arkaya üç hafta final oynadı ve sonunda cincinnati'de şampiyon oldu.

_ andy murray grand slam oynamaya hazır olmadığını açıkladı, thiem formsuz, tsitsipas formsuz, zverev zaten formsuz. del potro oynamayacak, raonic ve kev anderson bilemiyoruz, durumları dalgalı. cilic de çok formsuz, khachanov biraz daha formda.

-----------------
    kadınlarda

_ osaka dünya 1 numarasını geri aldı ama diz sakatlığı var.

_ barty biraz toparlanmış bir görüntüde.

_ andreescu rogers cup'ta şampiyon oldu, bu kadar gıcık olmak zorunda mı sahada?

_ kenin iki turnuvada birden yarı final oynadı, çok formda.

_ serena bildiğimiz serena.

_ halep pek iyi değil gibi.

_ kerber kötü.

_ sakkari formda.

_ keys sonunda şampiyon oldu.

_ stephens vasat.
  • djokoviç 4. turda wawrinka karşısında setlerde 2-0, 3. sette 2-1 gerideyken yine çamura yattı ve seyircinin yuhalamaları altında maçtan çekildi. şaşırdık mı? tabii ki hayır.

stanislav çok iyi oynadı. özellikle servis ve backhand departmanları can yakıcıydı. uykusuz kalmaya değdi açıkçası.
  • kadınlarda finalin adı belli oldu, serena williams v bianca andreescu

iki tenisçi geçen ay (bkz: rogers cup 2019) finalinde de karşılaşmışlardı ama maç başladıktan birkaç dakika sonra serena çekilmişti, bu sefer öyle bir durum olmaz muhtemelen. andreescu-bencic arasındaki yarı final sezonun en güzel maçlarından biri oldu.
  • nole'in çekilmesine federer adına sevindim. bu yıl ki 2 maç puanı verip, kaybettiği wimbledon sonrası , tekrar onunla karşılaşması mental açıdan da iyi olmazdı. ve formda bir nole , makina gibi olduğundan, sonuç ekselansları açısından hüsran olurdu.

wimbledon'daki dramatik şampiyonluk kaybedişi sonrası, ekselanlarının bu kupayı almasını çok çok isterim. keşke bu kez uzansa. medvedev gibi formda rakipleri ile işi kolay değil ama nole'un çekilmesi yine de ışıktır. dünkü maçta goffin yokları oynadığından şu an kapasitesini ve formunu çok anlayamıyoruz. umarım hem mental hem fiziksel açıdan %100'üne yakın çıkar bundan sonra.

serena-osaka finali olursa, serena hırs küpüne karşı osaka'nın tekrar bir şampiyonluk yaşamasını da çok isterim. geçen yıl amerikan seyircisi ile beraber kızın şampiyonluğunu zehir ettiler. bu yıl bir daha kapak olması şahane olurdu. tabi serena'nın daha önce elenmesi de şahane olur. dün matric iyi oynadı aslında, şansı da vardı ama serena yine bağıra çağıra hem mental hem fiziksel saldırganlığı dolayısı ile fazla dayanamadı dal gibi kız.
  • "nemesis"'imiz djokovic'in elenmesiyle nadal için bayrakları çıkardığımız turnuva. nadal turnuvanın burdan sonrasını kafa olarak ta daha rahat oynamaya devam edecektir. bir roland garros olmasa da, sevdiği bir turnuva zaten. medvedev çok formdaymış falan sökmez bu adama..

kadınlar tarafı neredeyse her zamanki gibi çok ama çok sıkıcı. belki williams-osaka finali olursa o izlenir, başka da bir şey izlenmez. o da geçen seneki olaylı finalin rövanşı olması hatırına.
hesabın var mı? giriş yap