şükela:  tümü | bugün
  • oyunda seçimimize göre farklı yollardan gidebiliyorduk. belirlenmiş tek bir path yoktu yani. (hatta hatırlarım bir yerde önümüzde nehir vardı, taşlardan sekerek geçerdik karşıya ve orda bi sürü ninja vardı, onun yerine yukarı doğru gidip bi ormandan geçebiliyorduk (nasıl da hatırladın, "aaaa" dedin bak))
    oyunda bir de ağaçlardan ninjalar atlardı ki önceden orda olduklarını farketmemize ramen atlamadan kılıcı çekmez atmosfer yapardık.
  • eski bir commodore 64 oyunu. kılıçlı bir tavşanla soldan sağa doğru milleti kese kese giderdin.ama tavşanımız gururluydu, görevini başaramayınca ya da yanlış birini öldürünce harakiri yapardı, küçük dimaklarımızı hüzünden hüzüne sürüklerdi, çünkü bizim yüzümüzden öldürmüştü kendini.
  • bir japon cizgi karakteri (tav$an samuray).. ayni zamanda c64'te bir disket oyunu :) koyluleri oldurunce harakiri yapiyordu o falan.. muzikleri superdi..
  • kılıcını çektiği anda müzik değişir, tempo artar... ağaçlara saklanan ninjaları biçerek ilerlersiniz. kılıcını yerine taktığında yine huşu içinde (c-64 standartlarında) bir akışa karışırdı yeniden müzik. kulaklarını yukardan bağlayan bir tavşan samuray. dönemin en ileri oyunlarındandı. samuray oyunu olsa belli bir alanda başkalarıyla dövüşten ibaret değildi mesela... bir hikayesi vardı. herkesle dövüşme durumu yoktu. selam verip, selam almalar, yazı destekli diyaloglar, bir mekana girip pirinç tarzı bişeyler yemeler... yol ayrımları... özledik vallahi... şimdi olsa oynanır mı?.. hatırlaması kesin daha iyidir...
  • çoğu karşınıza çıkan her şeyi yok etmek üzerine kurulu nostaljik c64 oyunları arasında bir incidir. bu oyunda yemek yersiniz, kumar oynarsınız, insanları selamlarsınız, masumları öldürürseniz intihar edersiniz. bir oyuncunun bu kadar insiyatif almasının mümkün olduğunu ben bu oyunda öğrendim. (bkz: inovasyon)
  • etkileyici muzikleri vardi. ninja kiligina giren ciftciler ellerindeki beyaz kucuk noktadan anla$ilirdi. cirkin, beyaz kafali yaratiklar yolumuzu cevirip harac isterlerdi. kilic cikardigimizda "diri din din din din din" diye super gaz bir tempo ba$lardi. c64'umuzun tadi tuzu degil miydi...
  • japonca'dan birebir cevrildiginde tavsan koruma (rabbit bodyguard) anlamina gelen, kucukken sabahlara kadar oynadigim oyun.

ayrica:
    (bkz: akira kurosawa)
    (bkz: yojimbo)
  • ninja kaplumbagalar cizgi filminin bir bölümünde bir samuray tavsan vardi ki sanirim o buydu. cok delikanli, herkese karsi saygili bir samuraydi; ancak saygisizliga da hic gelmezdi. bu acidan az bucuk ercüment cözer'lik vardi karakterinde, fakat onun gibi ruh hastasi degildi.
  • uff ya.. ne güzel hatırlanmış bi başlık... ölürdüm ben bu oyuna, yönetilen karakter tam bi bakın karakterdi, onu yönetiyor olmak hissi bile yeterdi. mağralara falan girer, abudik canawarlarala sawaşırdı, bazen köylüler nincaya dönüşürdü, hemen onnarı doğrayıp, kılıcı yerine koyunca tadı bambaşka olardı... kılıç dışarda görünce millet kaçardı çünkü. samurai warrior diye de bilinirdi.
  • --- spoiler ---
    kilici cikarmak icin: ates+yukari
    kilici yerine sokmak icin: ates+baktiginiz yonun ters yonu ve assagi
    kombinasyonlari gereklidir.
    --- spoiler ---