şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 2006 yılında kurulup 2012-2013 sezonunda beko basketbol ligine çıkmayı başaran uşak üniversitesinin yeni adı.

  edit: yeni ismi muratbey uşak sportif olmuştur.

  edit: 2016-2017 sezonuna muratbey uşak olarak devam edecektir.
 • adı keşke uşak üniversitesi olarak devam etseydi dediğim takım. uşak halkının takıma destek verdiğini biliyorum. umarım ligde kalıcı olurlar.
 • kısmetse bu sene maçlarına sık sık gitmeye çalışacağım takım. umarım ligde kalırız.
 • denizli büyükşehir belediyesi'ni normal skoru 3-3 biten maçta penaltılarla 5-4 yenerek türkiye kupası 2. turuna yükselen futbol klübü.
 • bugün, ev sahibi olduğu 2012/2013 türkiye kupası b grubu ilk maçında aliağa petkim klübünü 64 - 54 yenerek hem iyi bir başlangıç yapmış, hem de plaka 64 imzasını çakmıştır.
 • maçkolik.com ile forma sponsorluğu konusunda yeniden anlaşmıştır.
 • çok köklü bir geçmişe sahip olmayan uşak takımı geçen sene tb2l’de beklentilerin çok üzerine çıkarak ligi normal sezonda 1. sırada bitirmiş, trabzonspor ile final oynayıp üst lige adını yazdırmıştı. bu sene de aynı başarıyı çok daha üst seviye bir organizasyonda kendi kapasiteleri ölçüsünde tekrarlayacaklar gibi duruyor. beklentimin bu yönde olmasının ilk sebebi istikrardan yana oluşları zira antrenör ozan bulkaz tam 10 senedir takımın başında. bu gerçekten azımsanmayacak bir veri ve başarıyı öyle ya da böyle yakalamadaki en önemli etken belki de.

  geçen sene verdiği bir röportajda “birgün galatasaray’ı, fenerbahçe’yi, efes’i uşak’ta bir 1. lig maçında ağırlayacağımızı biliyorum. bu hayal beni işime daha çok motive ediyor” demesi aslında her şeyi açıklar nitelikte. ozan bulkaz’daki hırs ve inanç takıma tam anlamıyla tesir etmiş durumda. bu takım bu sene ligde kalacaksa bu, kesinlikle bu istek ve arzuyla olacak zira tbl için de sınırlı bir bütçe, dar bir rotasyonları olduğunu söylemek lazım. takım lig değişimlerinden yaşanan ve zaman zaman gerekli de olan sil baştan kadro yapma, 12 oyuncu gönderip 12 tane alma hastalığına nispeten yakalanmamış gözüküyor. ana rotasyonda en azından 2 oyuncu geçen seneden takımda. hatta takım yıldızı geçen seneki kadronun bir parçası olan carter. göz atacak olursak;

  kalanlar; justin carter(abd-1987), erdinç balto(1990), emre boztepe(1986), özcan sürücü(1983), gökhan dönmez(1991)

  gidenler; eric buckner, erhan yetim, gürol karamahmut, miraç erol, selahattin akyol, serhan kavut, şahin ekmen, onat akış

  gelenler; christopher warren(abd-1988), elijah lee holman(abd-1989), miha zupan(sloven-1982), orhan haciyeva(azeri-1989), ibrahim yıldırım(1990), alper saruhan(1982), ogün sevinç(1988), yiğitcan turna(1987)

  -kısaca transfer dönemlerini özetlemek gerekirse; 1. lig için yeterli olmadıklarını düşündükleri yerli oyuncuların yerine daha üst seviye ve ligi bilen oyuncular ile kendi bütçeleri ölçüsünde yabancılar alarak ancak tüm kadroyu sil baştan yapmayarak verimli bir transfer dönemi geçirdiklerini söyleyebiliriz. takımda 4 yabancı olması çok gerektiği takdirde 1 yabancı haklarının da bulunması kadro için önemli bir detay gibi duruyor.

  takımın rotasyonu;

  pg; chris warren(30-35), ibrahim yıldırım(15-20)

  sg; justin carter(30-35), yiğitcan turna(0-5)

  sf; alper saruhan(20-25), ogün sevinç(15-20), özcan sürücü

  pf; orhan haciyeva(30-35), erdinç balto(0-5)

  c; elijah lee holman(20-25), miha zupan(20-25), emre boztepe

  ana rotasyonları bu şekilde. 8 kişilik bir rotasyon olduğunu söylemek mümkün. erdinç balto ve yiğitcan turna zaman zaman şans bulacaklar gibi duruyor. yerli rotasyonu için bu isimlerden katkı almak uşak için ilerleyen dönemlerde belirleyici olabilir.

  takımın ilk 5'i ve rotasyonun temeli genellikle; “warren-carter-alper-orhan-holman” dan oluşan beşli gibi duruyor. ogün, ibrahim ve zupan kenardan gelerek bu oyunculara destek veren elemanlar.

  takımda çok genç diyebileceğimiz bir oyuncu yok. rotasyondaki en genç isim 1990 doğumlu ibrahim ve erdinç onlar da belli tecrübenin üzerindeki isimler ancak takımın yaş ortalaması 25.9, bu anlamda koç tecrübeli ancak çok da yaşlı olmayan isimleri tercih etmiş desek yanlış olmaz sanırım. geçiş dönemi için mantıklı bir hamle diye düşünüyorum.

  oyuncuları ve takım planını inceleyecek olursak;

  4 yabancı ile yola çıkıyor takım. 3 abd’li oyuncu takımın skor güçleri olacak. warren kolej kariyeri fena olmayan, delici, açık alanı seven lig için ortalama üstü bir yabancı bana kalırsa. bu anlamda katkısı mutlaka olacak ancak sete set oyunda sorunları olduğu da bir gerçek. mental anlamda biraz eksik gibi duruyor. carter takımın skor gücü. geçen sene de bu takımdaydı. takımı ve şehri bilmesi büyük avantaj, adaptasyon sorunu yok. şutu olan içeri drive edebilen bir adam. 2. lig için fazla bir isimdi zaten. o da ligin üstünde bir adam. takımın en skorer oyuncusu olacaktır.

  bu 2 ismi tamamlayacak alper ve ogün gibi savunması ortalama üstü, hücumda ceza atışlarını sokan kısalar bu yapıyı çok iyi tamamlıyor bana kalırsa. (alper’in diyabet hastası olduğunu da dip not olarak söyleyelim. bu anlamda örnek bir sporcu kendisi) belli bir plan doğrultusunda alınmış isimler olduğu çok açık en azından. ibrahim 2 tane amerikalı’yı yedekleyecek, ligde tecrübeli, skorer yönü de olan bir isim. bu yönden yerli olarak yine düşünceler ölçüsünde doğru bir hamle. yiğitcan turna da zaman zaman katkı alınabilecek bir kısa.

  içeride orhan-holman ikilisi dengeli bir ikili. holman low post oyunu olan, ribauntlarda etkili bir 5 numara. bunu üçlük şutu olan daha dışarda oynamayı seven bir 4 numara ile birleştirmek yapılabilecek en doğru işlerden. orhan yerli statüsünde oynayacak olması nedeniyle ligdeki en önemli etken olan yerlilerden katkı alma meselesinde önemli bir avantaj sağlıyor takıma. yine miha zupan bu ikilinin arkasında bekleyen zaman zaman 4, zaman zaman 5 numara da oynayabilen şutu olan, kenardan dinamizm ile gelebilecek mentalitede bir oyuncu. burada da doğru iş yapılmış bana kalırsa.( zupan’ın da doğuştan işitme engelli olduğunu belirtelim dip not olarak, büyük saygı duyuyorum kendisine bu anlamda) erdinç balto bu uzun rotasyonunda 4. isim olabilecek yeterliliğe sahip, yetenekleri olan ama patlama yapamamış bir isim.

  bu anlamda da kendileri bütçe doğrultusunda iyi bir bilet almış ya tutarsa üzerine kurmuşlar burdaki rotasyonu. bütçesi 1 milyon € civarı olan bir takım için doğru bir yapılanma olduğu su götürmez bir gerçek ancak tabi ki bireysel yetenek açısından çok üst seviye olmadıkları da çok açık gözüküyor. oyuncuların toplam basketbol zekaları lig için vasat altı diyebiliriz. bu anlamda da karar anlarında çok zorlanacakları çok açık. maç sonunda kaybedecekleri maçlar olacaktır türkiye kupasında da net şekilde görüldüğü üzere.

  hücumda bilhassa sete set oyunda çok zorlanabileceklerini düşünüyorum bu deplasman maçları için kendilerini zorlayacaktır belki de çok az deplasman galibiyeti alacaklar bu yüzden ancak kendi sahalarında seyircisinde de büyük desteğiyle hücumdaki hızlı oyunların sayısının çoğalacağını, savunmanın bir kademe üste çekilebileceğini de rahatlıkla söyleyebiliriz.

  görünen o ki kendi sahalarında ilk 3-4 sıra takımları dışındaki maçlarda kök söktüren bir ekip olacaklar. 5. yabancıyı almaları ve aldıkları oyuncunun da yaratıcılık özelliğinin olması, basketbol zekasının nispeten yüksek olması halinde rotasyonda rahatlamalarının yanında sete-set oyunda da belli sorunları çözebilirler. ancak bütçe bu noktada takımın başını ağrıtabilir. maçkolik bu sene de kendilerine sponsor oldu, belki bir sürpriz yapıp 5. yabancıyı alabilirler diye beklemekteyim ben.

  oyuncuları ve takımı 1-2 kelime cümle ile özetlemek gerekirse;

  takımın skor gücü; justin carter

  takımın basketbol aklı; c.warren

  takmın savunma direnci- 6. adam ; miha zupan

  x-faktor; orhan hacıyeva

  görünmeyen kahraman; alper saruhan

  patlama yapabilecek oyuncu; ibrahim yıldırım

  piyango; erdinç balto

  artılar; antrenör orhan bulkaz’ın 10 senedir takımda bulunması ve istikrarlı bir yapının oluşması, takımdaki her oyuncudaki hırs, istek ve azim en önemli artılar. takımın seyircisin takımı sahiplenmesi de iç saha maçları için büyük bir etken. orhan hacıyeva’nın yerli statüsünde oynaması da kilit noktalardan.

  eksiler; takımın tümünde basketbol aklı konusunda ciddi sıkıntılar var. sete set oyundaki sorunlar ve karar anlarındaki yanlış tercihler takımın en büyük eksileri. rotasyon da kendilerini zorlayacak konulardan. takımda saha içi toparlayıcı bir lider eksikliği de çok açık duruyor.

  hazırlık dönemi ve kupa maçlarındaki skorlar;

  uşak sportif 84-66 paok

  uşak sportif 83-66 olin edirne

  uşak sporif 76-79 trabzonspor

  uşak sportif 76-80 banvit

  uşak sportif 64-54 aliağa petkim (türkiye kupası)

  uşak sportif 75-80 beşiktaş integral (türkiye kupası)

  uşak sportif 67-72 galatasaray liv hospital (türkiye kupası)

  tahminim; aşigolar bu sene hedefini ligde kalmak olarak koymuş diye düşünüyorum. bu anlamda da bütçeleri ölçüsünde mantıklı işler yapmışlar ve lige renk katacakları çok açık. ben kendilerinin 12- 13. veya 14. sırada ligi tamamlayıp ligde kalacaklarını düşünüyorum. düşme korkusunu yakından hissedecekler ancak ligde kalacaklar bence.

  ----------------------------------------------

  yazının tamamını ve daha fazlası şurada
 • 16 kasım 2013 uşak sportif beşiktaş if maçı'nda 18 sayıdan geri gelip maçı kazanmış takımdır. ligde bu sezon altıncı maçında dördüncü galibiyetini almıştır.

  beko basketbol ligine bu sene çıkmasına rağmen inanılmaz mücadele ile tecrübe eksikliğini kapatmaya çalışmakta bütün takım. zaten beko basketbol liginde daha önceden oynayan oyuncular var takımda.

  şehirde de müthiş bi destek var bu takıma, halk çok ilgili. herkes o haftaki rakibi biliyor mesela. zaten bizim orda futbol oynanmaz pek, herkes basket bilir. her evde pota vardır, millet kahveye gitmez baskete gider.*

  kendi memleketim olunca bi de insan mutlu oluyor.
 • bugün tofaşı 75-71 yenen ve bbl de 2. sıraya yerleşen, güzide bir ege takımıdır.
 • 9. maçında 7. galibiyetini alarak ben dahil çoğu basketbolseveri şaşırtmıştır. bütçesi ölçüsünde harika bir oyuncu seçimleri ve kadro mühendisliği olduğunu daha sezonun başında lig başlamadan yazmıştım (bkz: #37601900) ancak bu kadarı beni de aştı.

  ozan bulkaz'a ve uşak yönetimine ne kadar övgüler dizsek az. doğru kişi bulunduğu takdirde istikrarın önemi yine ortaya çok net şekilde çıkmış durumda. futboldaki akhisar örneğine yakın bir takım uşak ve aşırı sempatikler bu yönden. zaten kendilerine aşigolar diyorlar. akhisarda bu isim akigolardı sanırım. 2. takımım kendileri an itibariyle ligde. umarım play-off yaparlar zira fikstürleri son haftalar fazlaca zorlaşacak. 8. takım olarak play-off yapmak muazzam bir iş olur ilk sezon için. başarılar şimdiden aşigolara...