şükela:  tümü | bugün
 • izmir özel türk koleji sınırları içinde bulunan, bir zamanlar derslik olarak kullanılırken (ki tahta merdivenleri her adımda gıcırdardı) artık olması gerektiği biçimde müzeye dönüştürülen ve bugün atamızın gelişinin 96. yıl dönümünü kutlamış tarihi mekan. kıymetli
  latife hanım ile birlikte
 • beden eğitimi dersinde en alt katını soyunma odası olarak kullandığımız köşk. yok böyle lüks.
 • uşakizade sadık bey tarafından izmir'in göztepe semtinde yaptırılan ve izmir türk kolejinin sınırları dahilinde yer alan bir köşktür. aynı zamanda kurtuluş savaşının kazanılması, izmir'in kurtuluşu, cumhuriyete ilişkin düzenlemeler, inkılaplar, kadın tiyatrocuların sahneye çıkışları, büyük izmir yangını, iş bankası'nın kuruluşu gibi önemli olaylara tanıklık etmiş türk siyasi tarihinin şekillenmesinde önemli roller oynamış bir mekandır.

  atatürk'ün izmir'e geldiğinde misafir olduğu daha sonra ise karargâh olarak kullanılan köşk aynı zamanda büyük bir sahnedir. istanbul darülbedayi oyuncularıpaşa'yı ziyaretleri sırasında tiyatro oyunu sergilemişler, kadınların da erkekler kadar rahat bir şekilde tiyatro sahnelerinde yer almasının önünü açacak önemli kararların alınmasını sağlamışlardır. uşakizadelerin latife hanım ile mustafa kemal'in nikâhı bu köşkte kıyılmıştır. medeni kanun'un kabulünden önce kıyılan bu nikâhta bir ilk gerçekleşmiş ve mustafa kemal atatürk'ün isteği ile latife hanım da kendi nikâhında bizzat bulunmuştur.

  köşk ve içerisinde yer alan gazi mustafa kemal kültür merkezi, restorasyon sonrası çeşitli etkinliklerle geçmişten kopmadan geleceği şekillendiren çeşitli aktivitelerle izmir'in önemli kültür merkezlerinden biri haline gelmiştir.

  yeri gelmişken şunu da eklemek lazım. latife hanım, halit ziya uşaklıgil'in yeğeni olup, izmir'in köklü ailelerinden uşakizade soyisimli aileye mensuptur. ancak soyismi uşaklıgil de uşakizade de değildir. manası "aşıklar" olan uşşaki, kendisine atatürk tarafından verilen soyadıdır.