• burada butun gorevi sadece size yardimci olmak olan call-center gorevlileri var. kendilerini guc figuru sanip, telefonda agziniza sicmaya calisiyorlar.

bunu engellemek icin soyle bir sey yapabilirsiniz. bunlara ilk telefon actiginizda, id'lerini soyluyorlar. iste o id'yi kesinlikle daha hic bir sey konusmadan bir yere not edin. duyamadiysaniz bir daha sorun. ozellikle uyuz olanlari bir cirpida soyluyorlar.

eger konusma sirasinda karsidaki taraf uyuz uyuz konusursa, telefon konusmasi bitmeden once not ettiginiz id'yi tekrarlayip "dogru almisim degil mi id'nizi?" diye soruverin.
    hic tartismaya dahi gerek kalmayacak, bir anda kuzuya donecekler.

uscis ozellikle amerika'nin bati yakasinda gocmenlere karsi boyle guc gosterisinde bulunan gorevlileri affetmiyor.
    cunku kadinin/adamin gorevi size yardimci olmak, sizin isinizi zorlastiriyorlarsa o insani artik o gorevde calistirmiyorlar.
    butun aramalar kayitli zaten, bir sikayette bulundugunuzda o kisinin nasil biri oldugu ortaya cikiyor.

siz siz olun, onceden temkinli olun, telefonun basindaki o id'yi kesinlikle bir yere not edin.
    oradaki insana isini yapmak zor gelmisse ciksin baska yerde is baksin.
  • biden ornegin secilmeden once hindistan kokenli i-485 basvurularinin hizlandirilacagi sozunu veriyordu. basaramadilar. onlara kiyaslayinca 2-3 yil yine iyi, 10 yil bekleyecegim diyen tanidik var. (uscis hindistan kokenli basvurular icin, gecen yil ortalarinda 2011 yilina ait basvurulari isleme almaya basladigini aciklamisti.)

biden yonetiminin yanlislari, trump yonetiminin yanlislarini gormezden gelmemize bir bahane olamaz. biden duzeltemedigi icin trump'in yedigi haltlardan sikayet edemeyecek miyiz?

backlog diye bir sey de var mesela. uscis'in su an trump yonetiminin kasten biriktirdigi basvurularla ugrasiyor olma ihtimali de soz konusu.

bizim bi biometric isimiz cikmisti pandemi donemi. normal kosullarda 3 ayda bitmesi gereken is icin 1 yil beklemistik. bu beklemeler biden yonetimi ile baslamadi. pandemiyi, gocmenlik islerini yavaslatmak icin bir bahane olarak kullandilar.

soru sormak guzel bir sey sormaya devam.
  • heriflerin her yil milyonlarca (abartmiyorum) basvuru ile ugrastiklarini dusunursek bekleme surelerine laf etmek cok adil olmaz diye dusunuyorum. parayi 2 gunde cekmeyi bilip basvuruyu 9 ayda onayladiklari dogrudur, artik olsun o kadar da, herifin maas o paradan yatacak. ayrica ceki de basvuruyu onayladigi zaman cekmeye kalsa kesin o para coktan harcanip bitmis olur, sahsen ben parayi 9 ay hesapta tutmam.

9 ay burda kafadan salladigim bir sure bu arada. opt basvurulari genellikle 1-4 ay arasi surer, h-1b 1-12 ay arasinda sonuclanir, green card (i-140, i-485).. allah kerim. egitim seviyeniz el veriyorsa 1 yil da surebilir, 25 kusur yil bekleyen de yok degil var (yine: abartmiyorum). adam dosyayi rafa kaldiriyor, 25 yil sonra alip green cardi onayliyor. su adamin halini dusun lan. 25 yil rafta beklemis dosyayla hasir nesir oluyorsun, ordaki tozu pisligi bortuyu bocegi dusun. sonra vay sen neden bu kadar yavassin. 25 yildir kapisi acilmamis odaya ne kadar uyuk bir hevesle girebilir ki bi insanoglu?
  • basvuru ucretlerine yuklu zam getirecegi aciklanan kurum. ornegin yesil karttan vatandasliga gecis 640$dan 1160$a yukseliyormus. masallah. yesil kartli ve vatandasliga gecis hakkiniz varsa ama tembellikten basvuruyu geciktiriyorsaniz zamlar 2 ekimde yururluge girmeden 500$i kurtarmaya bakin derim. yok daha yolun basindaysaniz yavastan para biriktirmeye baslayin.

https://www.cnn.com/…tics/uscis-new-fees/index.html
  • trump doneminde dhs ile el ele verip i-485 surecine credit check getiren inhumane kurum. bunun avrupadaki denkleriyle ugrasan arkadaslarimdan hic boylesine adam sikme gayesiyle tasarlanmis seyler duymadim.

gocmen olmayan isci statusunden i-485 surecine giren insanlarin birden fazla iste calismasi yasal olarak yasak. eslerinin calismasi da yasak. o yasak, bu yasak; ondan sonra "gel bakayim senin kredi skorun nasilmis?"

kagit uzerinde turkiye bile su an abd'nin gocmen politikalarindan daha ilimli ilerliyor. bir tomar sosyal yardim vs. bol kepceden dagitiyorlar. hastaneye git, bedavaya dogum yap, ornekler uzatilir. abd'de bu tarz sosyal yardimlar alirsaniz, gocmenlikle ilgili her formda bunlari belirtmeniz gerekiyor ve bunlar sizin karsiniza bir engel olarak cikartilabilir. (trump yonetiminin bir mirasi.)
  • (bkz: i485) den yesilkart asamasindayim su an. kisaca, vatandasliktan daha onemli benim icin. ve en cok isim dustugu zaman (bu gecikme vatandas olursam insallah o zaman olsa bu kadar kotu olmazdi), uscis in butce alamamasi. sans iste yapacak bir sey yok

zaten umarim degisir ama 3 agustosta isten cikarmalar olana dek, bu sene secim senesi oldugu icin vatandaslik islemlerine oncelik vereceklermis

kim takar yesilkarti. sen de haklisin uscis, herkes kendine gore hakli
  • uscis ile ilginc bir iliskim var. atsan atilmaz, satsan satilmaz derler ya o sekil. su an kendisiyle annemin yesilkarti (annem dvlottery kazanani ve karti kendisine ulasmadi, kayboldu. yeni karta basvurdum, 11 ay oldu hala gelisme yok) arti kendi yesilkartim konusunda bir saate yakin bekleyerek telefon gorusmelerim oluyor, ve aldigim cevap naz yapan sevgili seklinde, beklemeniz lazim. bekle babam bekle kisacasi

hayatimdan ciktigin gun uscis, sanirim bir bosluga dusecegim. umarim once yesilkarti alirsam, ta ki bes sene sonra vatandaslik icin tekrar sana karsi girisimlerim olana dek

abddeki bir yabancinin en onemli sinavlarindan biri uscis. allahin sevgili kuluysaniz, az ugrasiyorsunuz. yoksa cok ugrasiyorsunuz, boyle bir denklem olabilir. ama size sabretmeyi ogretiyor, boyle bir sabretme yoktur dunyada. nirvanaya ulasmak icin tibete gitmenize gerek yok kisaca, abdye gocmenlige basvurmaniz yeterli
  • eğer önemli bir şey bekliyorsanız şunları yapmanızı tavsiye ederim, ben zor yoldan öğrendim. avukatlar bilgi paylaşmıyorlar, işini yaptıkları müşterinin bu basit şeyleri öğrenip daha sonra başkasına yardım etmesini istemiyorlar.

1)her gün sabah kalkın myuscis'e girin, profilinizden adresinizi kontrol edin. 1 dakikanızı alır. benim adresim kendi kendine değişti daha doğrusu adresin ilk satırının sonu kırpıldı. her şey gelirdi en önemlisi gelmedi, iade edildi, almadığım için yok edildi, 90 gün içinde tekrar basılıp gönderilecek. ciddi kaybım oldu.

2) uscis case tracker aplikasyonunu indirin, telefondan uyarılarının sesini açın ve yine sabahları ilk iş kontrol edin. binlerce dolar verdiğimiz avukatların söylemeyeceği bir şey de, bu aplikasyonu açıp kapattığınızda güncellenmiyor, siz sanıyorsunuz ki bir gelişme yok, açtıktan sonra sağ üstte güncelle ikonuna dokunun ancak o zaman dosyanızı güncelleyip bilgiyi çekiyor.

3) usps yani posta servisinden informed delivery'e üye olun, bu sayede size gelcek postalar önceden taranıp size zarfların fotografları email olarak otomatik gönderilecek. her gün sabah gelecek tüm postaları öğreniyorsunuz. beklediğiniz önemli evraklar varsa adres eksik bile olsa postacıyı sokakta yakalarsınız. mektubunuzu verir iade etmez. benim posta kutumu bulamamışlar, postacının hemen arkasından postane gittim, sabah daha 10'da. mektubu vermediler. kamyona yükledik geri gönderdik dediler.

4) ara sıra uscis'i 800 375 5283 nolu numaralarından arayıp bilgilerini teyit edin. süreç hakkında sorular sorun, konuşun öğrenin.. benim her konuşmamdan kısa süre sonra dosyamda yeni gelişmeler olduğunu farkettim. sanırım bir çeşit bilgi onayı oluyor. işleri avukata verdik o yapıyor demeyin, hata olduğunda ortalıkta kimseyi bulamıyorsunuz.
  • ofisleri 4 haziran'a kadar kapali olan ve bu surecte parasi bitmis olan kurum. yillik gelirleri %60 kadar dusmus. habertrump'in gocmen alimini durdurma karari ile pandemi birlesince paralari bitmis, kongreden para istiyorlar. daha once de yazmistim (bkz: #105798664) bu kurum tum masraflarini, calisanlarin maaslari dahil, vize ucretlerinden ve genel anlamda gocmenlik surecinden elde edilen gelirlerle karsiliyor.

simdi kongreden her turlu basvuru ucretine %10 zam yapmak icin izin/onay bekliyor. bu, kongreden istedigi $1.2 milyar ek odenege ilave. haber

greencard basvurularinin yani sira vatandasliga gecis basvurulari ve her turlu vize basvurusu durunca parasiz kalmislar. beter olsunlar. gerek vize almak icin ugrasan gerekse yasadisi yollardan ulkeye girdigi icin sinirdisi ettikleri, sinirdisi edilmek uzere kamplarda, hapishanelerde beklettikleri insanlara cektirdikleri burunlarindan fitil fitil gelsin.
  • hala kongreden beklediği ek ödeneği alamadığı için 13bin çalışanına muhtemelen kendilerini uzun bir ücretsiz izine ayıracağına dair yazı gönderen kurum. haber çalışanların kendi sendikaları varmış ve sendika sözcüsünün dediğine göre kongre talep ettikleri $1.2 milyar ek odeneği vermezse 3 ağustos itibariyle çalışanlarının yaklaşık %70'i belirsiz süreliğine ücretsiz izne çıkarılacakmış. senatodaki cumhuriyetçiler uscis bütçesiyle ilgili görüşmelere yanaşmıyormuş, göçmen falan istemedikleri için normal tabii.

uscis ayrıca h-1b vizesiyle ilgili olarak bir davayı kaybetmiş buna bağlı olarak, h-1b vizesi için yapılan başvurularda daha az red kararı ve daha az kanıt talebi olması bekleniyormuş. 2015 mali yılında h-1b vizesi için yapılan başvuruların %6'sı reddolurken 2020'nin ilk çeyreğinde yapılan başvuruların %30'u reddolmuş. ancak tabii şimdi de bütçe yetersiz olduğundan başvurular aşırı uzun süreceğinden, bu vizeyi almak isteyenlerin işi yine çok zor. ilgili haber
hesabın var mı? giriş yap