• bir grup insan nasil olur da her sarkisi birbirinden guzel, birbirinden kaliteli ve farkli bunca sarkiyi tek bir kapak altinda toplayabilir sorusunun tarihteki tek cevabi. normalde bir grup yaklasik 15 yillik bir donemden ve 5-6 albumden sonra sonra kendince bir best of yapip icine 15 sarkisini koyar, yine de use your illusion'larin cizgisine gelmez, gelemez. ustelik bu gn'fr'in best'i de degildir, daha ortada tum zamanlarin en iyi rock albumu olarak kabul edilen appetite for destruction'in tamami ile lies'tan birkac sarki da vardir.

benim yildizlarim 4 ustunden.

use your illusion 1,

1. right next door to hell ***** (i'll take a nicotine, caffine, sugar fix), (muhtesem dubleye muhtesem acilis).
    2. dust n bones ****
    3. live and let die ****
    4. don't cry(original) ***** (and please remember, how i felt inside now honey).
    5. perfect crime ****
    6. you ain't the first ***
    7. bad obsession ****
    8. back off bitch ****
    9. double talkin jive ****
    10. november rain ***** (you're not the only one).
    11. the garden ****
    12. garden of eden ****
    13. don't damn me ***** (sometimes i could give, sometimes i never give a fuck).
    14. bad apples ****
    15. dead horse ***** (sometimes i feel like i'm beatin' a dead horse).
    16. coma ***** (hey you caught me in a coma).

use your illusion 2,

1. civil war ***** (what we've got here is failure to communicate).
    2. 14 years ****
    3. yesterdays ****
    4. knockin' on heavens door ****
    5. get in the ring ****
    6. shotgun blues ***
    7. breakdown ****
    8. pretty tied up ****
    9. locomotive ***** (gotta peel the bitch off my back, i know it looks like i'm insane , take a closer look i'm not to blame, no).
    10. so fine ****
    11. estranged ****************** (still talkin' to myself, and nobody's home), (i'll never find anyone to replace you, guess i'll have to make it thru, this time- oh this time, without you).*
    12. you could be mine ***** (you should be)*
    13. don't cry ****
    14. my world *
  • cikali nerdeyse 15 sene olacak.. enteresandir ki bu album 90lara kadar "metalci" olarak nitelenen, dalga gecilen, hor gorulen insan grubunun bu sifati reddetme noktasina gelmesinde rol oynayan albumlerden biridir.. digeri metallica'nin black albumu ve bir digeri de nirvana'nin nevermind'idir.. cunku o gune kadar rock-hardrock-metal ve turevi muziklere tu kaka diyenlerin dilinde artik dont cry, november rain, unforgiven, nothing else matters, smells like teen spirit, come as you are vardir.. en azindan ben ve benim cevremdeki bir cok insan icin bu 3 album ozellikle aforoz edilmis albumlerdir.. nirvanayi hic icimize sindiremedik.. metallica'ya cok bisi demedik zira album cidden fena deildi.. g'n'r icin ise farkli bi durum vardi.. lies ve appetite for destruction'la sevmistik biz bu herifleri.. hele appetite gercekten agzindan salyalar akan bir boga olurdu vucut bulsaydi.. bi yavan geldi bu duble.. mori kante, mc hammer, doctor alban dinleyen akranlarimiz sevdiyse bi bokluk var dedirtti bize.. 15 sene sonra su gunlerde objektif olarak dinlemeye basladim yeniden bu albumu ve sindi goruyorum ki ozellikle vol 2 (daha doyamadim 2'ye) bir basyapit.. locomotive, shotgun blues, 14 years, yesterdays, civil war.. hepsi birbirinden guzel birbirinden kiymetli.. ve insan anliyo ki o zamanki akranlarimiz da kendi standartlarinda normali yapmis.. gidip dont cry'i bastaci etmis.. her zamanki gibi yanlis secim (:
  • hala orjinal cd sini cd çalara koyup dinlediğim albümler olup hanımın manyak mısın bakışlarına mazhar oluyorum.
  • 1990 ları , ortaokul ve lise yıllarımızın en baba müzik olayı bu albümlerdi..bir tane boş şarkı bulmak imkansız..resmen best of tadında..herhalde 1991-1993 yıllarında ortaokulda olan bir çok genç metallica mı guns'n roses mı diye az tartışmamışdır..muhteşem muhteşem albümler...
  • right next door to hell var, dust n' bones var, november rain var, don't cry(lar) var, civil war var, live and let die var, so fine var, you could be mine var, estranged var, knockin' on heavens door var, bi de maalesef my world var*. oturup baştan aşağı dinlenilmez de ne yapılır şimdi bu? baştan aşağı dinleyince insana hemen hemen her duyguyu tattırabilen tapılası albüm.
  • içinde bir sürü mükemmel şarkı barındırması ve de 1 2 gibi takılar alması nedeniyle 15 yaşında yeni gnr dinlemeye başlayan denyo şahsım tarafından "olum gansınrozızın bu best of albümleri haggaten süper lan" yapılmasına ve de arkadaşlarım arasında daşşağa sarılmama neden olmuştur.
  • çıktığı zamanları dün gibi hatırladığım albüm(ler). 1991 yılı eylül ayında çıkmıştı; kadıköy'de ksm'de bir müzik dükkanı vardı , bir kaç sene önce kapandı, o dükkanın camında hala daha albümün tanıtım posteri duruyordu; eylül 1991'de çıkacağını müjdeleyen bir afiş (ya 17 ya da 19 eylül yazıyordu, tam hatırlamıyorum ama albümlerin ilk çıkış tarihi 17 eylülmüş, bu vesileyle 20.yılını da kutlamış olalım :)).

gereksiz sayılabilecek bir ayrıntı: use your illusion 2 kaset kapağındakideki grup fotosu 1'dekinden daha büyüktü.

kaset kapakları: http://imageshack.us/…/my-images/844/dsc000202.jpg/

edit: imla
  • tum zamanlarin en iyi rock albumlerinden biri secilmisti.hic sasirmamistim, dogrudur diye teyid etmistim.
    bizim cagimizin gencligi buna use your illusions derdi.2 cd olmasinda midir nedir ben hep karistiririm.
  • daha dün gibi, 12 yaşımdaydım bu albümü ilk dinlediğimde. sanki ilk dinlediğim müzikti, ilk aldığım kasetlerdi; daha öncesi yok. guns üyelerinin bu albümü yaparken, iki arkadaştan birinin use your illusion 1 i, diğerininse 2'yi alıp birbirleriyle değiştirmek ve kasede çekmek bazında her ikisine birden sahip olabilmeleri gibi bir fikirlerinin olması, küçükken arkadaşlarla yaptığımız 'gnr mi metallica yı döver metallica mı gnr i' tarzı sonu olmayan anlamsız, sacmasapan karşılaştırmalarda guns ın yegane ustunlugudur. nerede napster'ı dava eden mantalite demek istiyorum her seferinde.
  • almanya ilk baskisi kolleksiyonluk kullanilmis cd'lerini ebay vasitasi ile avustralya'dan aldigim super double album.
    cd kapaklarinda grup tarafindan tasarlanmis ozel bir sticker yer almaktadir ve aynen $u yazmaktadir.

{
    this album contains language which some listeners may find objectionable.
    they can f?!* off and buy something from the new age section.
    gef/gefd-24415/24420
    }

daha sonraki baskilarda ve bircok ulkedeki baskilarda bu sticker yoktur.
    sirf bu etiketler icin avustralya'dan cd aldim ya ben, e daha ne diyim.
hesabın var mı? giriş yap