şükela:  tümü | bugün
  • kamil masaracı, saygı ve sevgi duyduğum bir çizer.

bugünkü "çizgilik" isimli köşesindeki karikatür de kamil masaracı'nın ustalık düzeyini gösteriyor.

iki kare var. iki de sözcük. birinci karede düşünen bir adam var, düşünce balonunda ise "üşenme..." yazıyor.

ikinci karede de aynı adam var sadece başını biraz kaldırmış, düşünme balonunda ise "düşün!" yazıyor.

sabah günlük gazeteleri okurken bu karikatürü geçemedim bir türlü, takıldım.

düşünmeye bile üşenenleri düşündüm. başkasının, başkalarının düşünceleri doğrultusunda, o düşüncelere bir şey eklemeden veya çıkarmadan yol alanları düşündüm, kendi düşüncelerini öldürüp başka düşünceleri yücelten insanları düşündüm, kendi düşüncelerini yüceltip başka düşüncelerin katili olanları düşündüm.

başka bir zamanda ve yerde olsa başka şeyler düşünebilecek insanları düşündüm. velhasıl düşünmeye çağıran bu basit görünümlü karikatür 2 tanıdık kelime ile bir insanı derin düşüncelere çağırabiliyor.

sonra karikatürün gücünü düşündüm, 7 ocak 2015 paris charlie hebdo katliamını düşündüm, je suis charlie dedim, bir ahmaklık zincirinin son halkası tarafından katledilen hrant dink'i düşündüm, wolfgang borchert geldi aklıma, 16 şubat 1600'de roma'da bir meydanda dili koparıldıktan sonra yakılan giordano bruno'yu da düşündüm. nişantaşı'nda evine giderken öldürülen abdi ipekçi'yi düşündüm, sivas katliamını, maraş katliamını, 6-7 eylül olaylarını, babil kulesini, bach'ı, hitler'i, marx'ı,mozart'ı, saat ve kalem ustalarını, mürekkep esnafını, mağara duvarlarına resim yapan insanları, intihar eden balinaları, iyiyi kötüyü, geçmişi, geleceği, şairleri, yazarları, ağaçları, denizleri, okyanusları, fotoğrafçıları ve 22 harfi icat eden devrimci fenikelileri düşündüm, martin eden'i, ekşi sözlük'ü, nikon d700'ü, türk dil kurumu'nun canavarca parçaladığı evvelden bitişik yazılan kelimeleri... ilânihâye.

düşünüyorum da düşünmeden yaşayabilir miyiz? bunca insan bu kadar kötülüğü nasıl yapabiliyor? bunca az sayıda insan ise nasıl oluyor da sıradan olanın dışına çıkıp aklımızı uçurabiliyor, ufkumuzu genişletebiliyor? iyiyi kötüden ayırt etmek insanlık tarihi boyunca neden bu kadar zor olmuş? ve oluyor? ve evet ile hayır arasındaki fark neden bir uçuruma işaret ediyor? haklarında somut bir kanıt olmadığı halde neden kadri gürsel ve arkadaşları hapiste mesela? kuran'ı mevlana mı daha iyi anlamıştır yoksa pensilvanya'daki meczup mu?

düşünce zinciri uzayıp gidiyor. çölde bulunan elyazmaları da geliyor aklıma, düşünmeden edemiyorum.

çok dağınık her şey, toparlayamadım.

düşünmek. merak. bilmek. cesaret. sapere aude.

bu kadar az şeyle, bu kadar çok şey anlatmak için insanın aşmış olması gerek, bu nedenle "üşenmiyorum, düşünüyorum" diye başlık atıp bir e-posta gönderdim kamil masaracı'ya.

birkaç dakika sonra teşekkür cevabı geldi.