şükela:  tümü | bugün
 • amerikanın dogal afetler muhendislik merkezi, her turlu muhendis bulunur ve amac dogal afetlerin onceden belirlenmesi ve onlem alinmasidir.
 • 'acaba sallandik mi' nidasindan sonraki ilk www adresi.
  ba$i belli 'www'... sonu... ama sonu uymadi yahu; gov
 • ks. united states geological survey.

  1879 yılında kongre tarafından kurulmuş bağımsız bir bilim ve teknolojiler araştırma merkezidir. özellikle jeolojik olaylarla ilgilenir ve araştırmalar yürütür. sadece amerika'dakilerle değil dünya üzerindeki tüm araştırma merkezleriyle koordineli şekilde çalışır. doğal kaynakların kullanımı, problemleri, çevre, doğal ve yapay her çeşit afet vs. gibi konular üzerinde aktiftir.

  http://www.usgs.gov/
 • dünyada geçmiş belli başlı depremlerin yer ivmeleri kayıtlarına ulaşabileceğiniz bir veri bankası bulunan, güçlü zemin hareketleri hakkında dünyanın en önde gelen otoritesi. hem eğitim, hem burs, hem de iş imkanları ile cezbeden bir kurumdur. türkiyedeki ayağı koeridir
 • depremler hakkında ayrıntılı biçimde bilgi edinilebilecek bir siteye sahip kurum. ancak şu da bir gerçek; bu kurum ile kandilli rasathanesi arasında, deprem büyüklüklüklerinin hesaplanması işleminde çoğu zaman farklı sonuçlar görülmekte. usgs in sayfası çok daha kapsamlı gözüküyor. ancak onlar da kandilli rasathanesi gibi odak mekanizması çözümlerine pek yer vermiyolar.
 • bunlarin web sayfalarindaki bir olay da deprem raporlama. deprem mi hissetin, gidiyorsun, hissettigin depremi buluyorsun (ya da listelenmemisse sen sifirdan rapor ediyorsun) ve senin cevaplarina gore hissedilen "intensity"i belirliyorlar. boyle boyle data topluyorlar nerede nasil hissedildigi ile ilgili depremin, cok akillica. insanlar da pasa pasa gidip raporunu yolluyor, yaklasik 1.5 saat once olan 5.5 buyuklugundeki deprem icin 4212 kisi rapor yollamis ki bunlar 537 farkli posta kodu alanindan. kandilli uyuma! hmm. gerci dunyanin her yerinden depremleri usgs'e bildirebiliyorsunuz. neymis, yani sayin sozlukcu, bir daha deprem hissedersen sozlukte baslik acacagina gidip rapor edecekmissin ki bilim adamlarina veri olsun.

  edit: buyuklugunu revize etmisler, 5.1 mis.
 • dunya'da uretimi yapilan hemen hemen tum mineral, maden ve elementler icin her yil bir mineral yearbook yayimlayan kurulus.

  genellikle bu dokumanlarinda adi gecen maddenin
  - uretimi
  - uretim miktari
  - belli basli ureticilerin gorunen-bilinen rezervleri
  - urun olarak belli basli son kullanim alanlari
  - abd'deki uretimi, tuketimi
  - abd pazarindaki ihracat-ithalat dengesi
  - geri donusum miktari
  - ortalama fiyati
  gibi bilgiler verilir.

  ancak ne var ki bu bilgilerde gecen uretim miktari, geri donusum orani vs etraftan toplanan ve dogrulugu sorgulanan bilgilerdir. guvenilmemelidir.

  urun son kullanma alanlari ve uretici ulkeler ile ortalama fiyati gormek icin kullanilabilir.
 • u.s. ile başlayan .gov ile biten adresi olan site.

  hem amerikalı hem hükümet kuruluşu kesin illuminati...

  olmamış sahte deprem raporları, olan depremleri saklama falan hep bunlarda, dünyayı kandırıyorlar lan!