• bildigimiz "uskudara gider iken aldida bir yagmur" adli sarkinin "eartha kitt" yorumu ile albumlere girmis halidir..
    efendim 1950 lerde ulkemize gelen eartha kitt norah jones un bodrumda calismasi gibi bir kac sene burda calismis ve bu sirada uskudara gider iken sarkisini ezberlemis..amerikaya dondugunde ise turkce bu sarkiyi soyleyerek buyuk sukse yapmis chartlara girmis cok meshur olmus..

eartha kitt in dedii gibi "uskudara is the name of a little town in turkey.."
  • "there are many strange ways to go uskudar aman amaaan heey üsküdara gider iken aldı da bir yagmur" gibisinden devam ediyor sarkı.
    arada amerikalıları bilgilendirici sözler cok sahane.
    müzik zaten sahane.
    söyleyen hatunun türkce teleffuzu ise bu kadar tatlı olamazdı.
    gelmiş gecmiş en iyi coverlardan.***
  • inanılmaz sempatik bir ecnebi tarafından seslendirilen süper düper şarkı. oynaklığına ve enstrüman kullanım başarısına bir de o mükemmel aksan eklenince ortaya çıkan bu şaheserin ikinci bir the a la menthe vakasına dönüşmesi işten bile değil.

ayrıca konu ile ilgili olarak:
    (bkz: uskudar a gider iken)
    (bkz: katibim)
  • sarkinin girisi they might be giants'in istanbul not constantinopleini andiriyor biraz. bir de ismi uska dara (a turkish tale) olarak geciyor.
    arada yaptigi yorumlar cok tatli olmakla birlikte teyzemin (eartha kitt) turkcesini pek anlayamiyorum, ingilizcesinden de tam cikaramiyorum. bakin sunlari diyor:

"ushka dara is the name of a little town in turkey
    and in ushka dara they have very many strange ways
    along with these strange ways there're very many strange sayings
    and one of them is: "ben esmeri fistik ule karavaysarayda..."(?)
    it means: i like to feed my lover bird's milk."

"there's another saying that goes:
    "amaaaan* pestemala giriyorsun basolmas [bir sey olmaz?] heminelehelle [hemen hele oyle?]"
    it means a fat man usually has a belly like a percolating coffee pot*"

"there's another saying that goes:
    "cadirimin ustune sip dedi damladi"
    of which you'll have to use your imagination"

"amaaaan, pestemala giriyorsun basolmas heminelehelle...
    nasilsin? iyiyisin? tesekkur ederim. cok guzel cok guzel cok guzel cok cok. [suh bir gulus*] oh, those turks!*"
  • aradaki turkce(!) deyisleri duyunca teyze herhalde osmanlica bi seyler diyo dedigim sonradan bildigin sallama urunu oldugunu anladigim sozlere sahip sarki. lakin eartha kitt'in hos bir uslubu varmis, bunu gordum.
  • istanbul taş plak zirvesi 3'ün final $arkısı olacaktır. hem de orijinal ta$ plak kaydıyla dinleteceğim efendiler.
  • uskudara gider iken... turkusunun amerika kitasindaki ismi http://www.youtube.com/…t=1&list=pl91e6d9184832b172
  • fin sarkici vieno kekkonen tarafindan 1956 yilinda seslendirilmis ve hit olmus sarki. (bkz: katibim) dinlemek icin listeden seciniz: http://www.yle.fi/…rkisto/?s=s&g=8&ag=94&t=4&a=3957
hesabın var mı? giriş yap