şükela:  tümü | bugün
 • www.uskudar-bld.gov.tr de ana sayfası bulunan, üsküdar ilçesinin belediye hizmetlerini veren resmi kurum
 • yılmaz bayat döneminde arı gibi çalı$an,halkla içiçe olan,ancak akp kadrosunun gelmesiyle yenilik bazında hiçbir atraksiyonunu göremediğimiz belediyedir.
 • bina vergisini e-belediyecilik sayesinde kredi kartıyla ödemeye imkan veren belediye.
  (bkz: severek izliyoruz)
  (bkz: halk buna hazır değil)
 • alkol timi kurmuş ve üsküdar'ın her sokağında, parkında ava çıkmış zabıta çalışanlarına sahip belediye.
  gecenin bir vakti hadi nakkaştepe'de birer bira içelim, biraz da boğaz manzarasının keyfini çıkaralım dersiniz ama zabıta keyfinize limon sıkmaya and içmiştir bir kere.
  6-7 kişi bir anda başınıza üşüşür, kimliklerinizi ister, sıradan bir uygulama zannedip verirsiniz. o sırada içlerinden biri kabahatler kanunundan bahseder, bir diğeri dalga geçer gibi "gidin beykoz sınırları dahilinde için, biz de orada içiyoruz" der. kimlikleriniz geri verilirken bir bakarsınız 3 kimlik sahibi aracın yanına çağrılır ve zabıt evrakı takdim edilir kendilerine. "bu ne ya?" dersiniz de, alacağınız cevap dalga geçen kahkahalar eşliğinde "bira bu akşam biraz pahalı" cevabı olur. ne oluyor demeye kalmadan kişi başı cezanın 132 lira olarak sonradan evinize tebliğ edileceğini öğrenirsiniz.
  sonrasında tanıdığınız avukatlara ve hatta sözlükteki saygıdeğer hukukçulara danışırsınız ve zabıtanın ya da encümenin böyle yetkisi olmadığını öğrenirsiniz ama ne fayda. mahkemelerde uğraşmayı göze alırsanız itiraz yolu açıktır ama işten izin almak bir dert, oralarda iş yapmak ayrı bir dert der kaderinize razı olursunuz.
  gazetelerden yaptığınız bir tarama sonucunda üsküdar zabıtasının neredeyse 3.000 kişiye 400.000 ytl civarında benzer cezaları kestiğini öğrenirsiniz. ve düşünmeye başlarsınız acaba üsküdar'ın tek sorunu bu mu kalmıştır.
  yıllarca izmir ve ankara'da yaşadım, hiç böyle bir şey yaşamamış ve duymamıştım. bizleri alkolün kötülüklerinden korudukları ve bunu kafamıza vura vura yaptıkları için sayın başkan mehmet çakır başta olmak üzere tüm çalışanlarına teşekkür borçlu olduğum kurumdur...
 • ceza kestiği insanları bir de internet sitesinde teşhir etmekteymiş bu adamlar:

  http://www.milliyet.com.tr/…/11/14/guncel/agun.html

  teşhir edilen yer içinse:

  http://www.uskudar-bld.gov.tr/…ename=encumengundemi

  şu cezanın bağlayıcılığı konusunda bir fikir edinsek de, gitsek bir zirve yapıp ceza yesek üsküdar'da; bizi de teşhir etseler.

  sokakta içtiğim için üsküdar belediyesi tarafından teşhir edilmek istiyorum; gurur duyarım!

  (bkz: 19 kasım 2006 üsküdar şarap şenliği)
 • her ay kültür rehberi basar bu belediye. üsküdar kültür programları rehberinde görünce "nasıl yani??" dediğim bir durum oldu. esra ceyhanhanım rehberde her 5 sayfada bir arz-ı endam ediyordu. efendim üşenmedim, tüm rehberciği inceledim. bu kadın tüm ay boyunca, üsküdar’da var olan tüm kültür merkezinde söyleşi'de bulunuyormuş. üsküdar’da 7-8 tane kültür merkezi var. bazıları halk eğitim usulü çalışır. biçki-dikiş dersleri, yemek kursları falan gırla gider. oraya gidenler bir zannat sahibi olurlar. iyi olur, hoş olur.

  annem altunizade kültür merkezine bir kursa yazılmaya gitmiş geçenlerde. bakmış ki, içerde bağrış çağrış bi program var. sormuş görevliye, "söyleşi" demişler. girmiş bakmış bizim kız oturmuş oraya gene duba gibi. mekan kültür merkezi amma velakin, dekor sabah sabah seda sayan dekoru nerdeyse. bi adam, bi kadın, bi psikolog ve esra teyze. gene gözyaşı, gene ihtiras,gene bağrış, gene çığrış. mizansen, program düzeni her bişey aynı.. kadın rtük'den dolayı rahatça serpilemedi belli ki buralarda boy gösteriyor artık. annem anlatırken bir akşam önceki incesaz konseri geldi aklıma. böyleleriyle aynı sahneyi paylaştırıyorlar o müzisyenlere..içim acıdı. kültür merkezinde bu tür bi program koyan belediyenin de, belediye başkanının da, kültür işleri zamparasının da ben üzerinden tırla geçerim. hayallerimde tabi.
  annelerimize televizyonlarımızı zor bela kapattırıp kurslara yolluyoruz sözde, gitsin ahşap boyama yapsın, kurdela nakışı öğrensin, izlemesin bu dangalakları diye..hey yawrum hey..
 • internet sitesinde japonca* dil secenegi vardır. ama calısmıyo.

  edit: sanırım içki içenleri japonya ya kadar teşhir etmek için dusunulmus
 • en güzide icraatlarından biri üsküdar'da demokrasi meydanı'nın denize açılan en nadide yerine eski bir deniz otobüsü iskelesini yüzen gecekondu misali yanaştırarak manzarayı kapatmak suretiyle tesis ettikleri "üsküdar belediyesi tanıtım merkezi" olan güzide belediye.
 • üsküdar şehir rehberi adı altında süper kullanışsız bir uygulama sahibi belediye. insan kadıköy'ünkini filan kullanınca bayağı bir safsata geliyor bu belediyeninki. ha güzel bir yanı vardır bu belediyenin de. proje incelemek için imar kalemine gittiğinizde neredeyse arşivdeki bütün projelerin dijital ortama aktarıldığını görürsünüz ve "ben şu ada şu parseldeki projeye bakmak istiyorum" dediğinizde orada bu işlerle ilgilenen yasemin hanım önce usb bellek ister o da yoksa mail adresinize atar mevcut yapıyla ilgili ne var ne yok. hatta msn'den bile göndermektedir.