şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tayvanli bir sanatcinin seklini cupra baligina benzettigi meydan...
 • (bkz: 12 kişi)
 • demokrasi meydanı şeklinde geçen meydan

  (bkz: demokrasi meydanı)
 • üsküdar - sarayburnu arasinda yapilacak olan tüp gecit projesinin ilk adimi olarak yapilan kazilarda, bulunan tarihi eserlerle yusuflayip yetkililerce calismasi durdurulan. daha sonraki aciklamalarda eserlerin 1950'li yillarda iski vb. kuruluslarin kanalizasyon calismalarinda *mina koyuldugunun soylendigi ve suan yapilacak calismalarin bir engel teskil etmedigi öne sürüldügü delik desik edilmis güzelim meydan.
 • marmaray projesi kapsamında 3 sene trafiğe kapanacağı söylenen, ciddi şekilde yeni trafik düzenlemesine ihtiyacı olan, anadolu yakasının avrupada çalışan insanının can simidi.
 • sabahları kadıköy'den vapur kaçınca beşiktaş'a geçmek için tercih edilen güzergahın son noktası. ancak kazılar boyunca bize zaman kazandırmada yardımı devam edip etmeyeceği muamma olan meydan.
 • hayallerimde kalan halini ozleyecegim yer. eski tadı yok eski havası yok eski aşkları da yok artık.
 • beşiktaş maçı biter sevdiceğini almaya gidersin trafik kilit!! girmen bi dert çıkman başka türlü dert!
  ve artık kapkaç almış yürümüş o koca koca duvarların arasında
  asla eskisi gibi olamayacak çocukluğumda çok güzel hatırladığım ama artık gitmekten nefret ettiğim ve hatta tarihi bile silinmek üzere olan adının cinnet meydanı olmasına kanaat getirdiğim yer
 • şu an için "olmayan" bir meydan. yani böyle bir meydan yok. muhtemelen önümüzdeki 2 sene boyunca da olmayacak.
  2 senenin sonunda neler olacağına dair mustafa kara beyefendinin hazırlattığı bir video var, şurdan izlenebilir: http://www.facebook.com/…ideo.php?v=191926047517295

  anladığım kadarıyla tüp geçit işi bittikten sonra burayı küçük alışveriş pavyonları ile dolu bir alan olarak yeniden düzenleyecekler. yani o meydan havası yine olmayacak. bu videodaki tasarımı kime yaptırdılar bilmiyorum, ama burası istanbul'un en önemli mekanlarından biri olacak, ve tasarımcının bunun şuurunda olduğundan emin değilim. halbuki istanbul'un en büyük sorunlarından biri (hatta türkiye'nin diyelim) binalarla ve abuk subuk yapılarla boğulmamış bir meydana sahip olmaması. tamam, komunist rejim tasarımı insansız bir mekan olsun demiyorum, ama üsküdar'ın ara sokaklarından, caddelerinden çıktıktan sonra denizi gördüğünüz anda "nefes" de alabileceğiniz bir açıklık, kalabalığa ve betona boğulmamış bir genişlik arıyor insan. alışveriş isteyenler için zaten sokak araları müsait, hiç olmazsa meydana bu kötülük yapılmasın, rahatlıkla adım atılacak, hareket edilecek, arabaların işgal etmediği bir yer olsun. bir de yer altı çarşılarından bahsediyorlar. sanırım eminönü tecrübesinden ders alınmamış. türkiye'de yer altı çarşıları her zaman için kullanışsız, bakımsız, izbe yerler olur, hiç mi farkında değiller.

  istanbul söz konusu olduğunda bu kadar rahat karar verilmemeli. insanlar iki kere, beş kere, on kere düşünmeli. istanbul'a bir meydan kazandırmak, bir bina yapmak, tarihi bir bölgeyi restore etmek istanbul'un ne olduğunu bilen insanların onayından geçmeli (mimarlar odası gibi ideolojik saplantılı -sözde- stk'lardan bahsetmiyorum, gerçek istanbullulardan bahsediyorum).

  ne sol belediyeler gibi ilgisizliğinize ve tembelliğinize "aslına sadık kaldık" kılıfını uydurun, ne sağ belediyeler gibi hoyrat bir "kalkınmacı" anlayışla herşeyi yıkıp yeniden yapmaya girişin. istanbul'a bir champs elysees, bir san marco, bir manhattan kazandırmanızı istemiyor kimse. kendinize ait bir kültürünüz, anlayışınız varsa, üçüncü dünya ülkesi olarak anılmak istemiyorsanız, çevresinde örnek alınacak bir ülke olacağız diyorsanız kendi kültürünüzü yeniden üretin. kopyalamayın, geçiştirmeyin, özen gösterin.
 • artık var olduğu pek söylenemeyecek meydan kalıntısı. marmaray için meydan delik deşik edildi, gerçek bir meydan olduğu zamanlar ise uzak bir anı olarak insanların zihinlerinde duruyor.