şükela:  tümü | bugün
 • nadide sanatçılarımızın yetiştiği ilim irfan yuvası..
  http://www.uskudarmusikicemiyeti.com/
 • bir çeşit konservatuar işlevi gören dernek.
 • tarkan adlı güzide sanatçımızın eğitim gördüğü yer.
 • birinci cihan harbi sırasında temelleri atılmış ve bugüne kadar varlığını sürdürebilmiş köklü bir kültür varlığımızdır. cemiyet için büyük öneme haiz, emin ongan'ın ismine izafeten, genel kurul kararıyla "emin ongan üsküdar musiki cemiyeti" ismini almıştır. selahattin pınar'dan burhanettin ökte'ye müzeyyen senar'dan şükrü tunar'a, pek mümtaz hanende ve sazendeleri musikimize kazandırmış ve halihazırda kazandırmakta olan kurumdur.
 • turkiye nin milli egitime bagli ilk konservatuari olan itu turk musikisi devlet konservatuari nin,isleyisini ornek alip resmi kayitta bildirdigi nadide cemiyettir.
  halen egitimlerini ve konserlerini tamemen ozveriye dayali ve ilk gunku gibi ciddiyetle surdurmektedir.
  farkli mesleklerden gelen fakat icerisinde musiki atesi olan yetenekleri sinav ile almaktadir.yas gozetmeksizin musiki severlere kapilarini acan bu mustesna kurum adeta huzur kaynagidir.
  keske bu muhtesem egitim kurumuna kultur bakanligi bir el atsa...bir sahip ciksa!
  aileler tarafindan yonlendirilmemis,kesfedilmemis,farkli meslek sahibi olan fakat kalbi musiki ile carpan insanlarin korunu egitim ile alevlendiren bu efsane cemiyete..sanat yapan halka el ver..
 • 1918 yılında ı. ordu baş müfettişi miralay hacı reşit beyin oğlu ata bey tarafından anadolu musiki cemiyeti adı altında kurulmuş, 1919 yılında ise darülfeyz-i musiki cemiyeti adını almış, 1923 yılında cumhuriyetin ilanı ile birlikte adı üsküdar musiki cemiyeti olarak değiştirilmiş ve varlığını 1934 yılına kadar sürdürmüştür. türlü imkansızlıklar nedeniyle çalışmalarını topluluğu oluşturan üyelerin evlerinde devam ettirmiş, nihayet 1939 yılında yeni üsküdar musiki cemiyeti adını alarak hükmi şahsiyetine kavuşturulmuştur. kuruluşundan bugüne cemiyette hocalık yapan isimler şunlardır: kadıköylü udi sami bey , mızıkalı celal bey, selimiyeli bestenigar hoca ziya bey, ali rifat çağatay, hafız arap cemal bey ve emin ongan.

  günümüzde üsküdar musiki cemiyeti, geçmişine layık olmayan bir durumdadır. bir şarkıyı dahi doğru düzgün okuyamayan, fakat hasbelkader ismi bilinen bir şefleri vardır. repertuvarları aleladedir. nitekim, o eski halinden eser yoktur.
 • katılmayı çok isteyip bir fırsatını buldugumda tanısmak istediğim heyet.
 • artık bir radyosu olan cemiyet. internet üzerinden nr1 bünyesinde neşriyat yapıyorlar.

  https://www.numberone.com.tr/…/number1-turk-musiki/
 • kuruluş ismi anadolu mûsıkî cemiyeti olan, birbirinden değerli sanatkârları yetiştirmiş cemiyet.
 • ı. dünya savaşı’nın hemen ardından telgrafçı kanuni ata bey ve şevket bey tarafından istanbul üsküdar’da kurulmuştur. türk sanat müziğine önemli isimler yetiştirmiştir. türk sanat müziğine ufaktan da olsa bir aşinalığınız varsa felekten bir gün çalmak istiyorsanız gidiniz.

hesabın var mı? giriş yap