şükela:  tümü | bugün
 • 2007 yılında yapımına başlanacak olan metro hattı. tahmini olarak en yakın 2011 yılı gibi bitecektir ne yazık ki.

  recep tayyip erdoğan zamanında "camileri kışla, minareleri süngü" yapacağına bu hattın yapımına başlamış olsaydı şimdi çoktan çalışır durumda olacak olan hatdır aynı zamanda.
 • önümüzdeki günlerde ihalesi yapılıp 2 etapta gerçekleştirilecek raylı sistem.

  2 etapta gerçekleştirilecek olup ilk etap üsküdar - çakmak, ikinci etap ise çakmak - çekmeköy arasıdır.

  finansmanı ise avrupa yatırım bankasının vereceği 700 milyon € luk krediyle sağlanacaktır.

  (bkz: http://www.istanbul-ulasim.com.tr/…el/pics/104a.jpg)
 • istanbul büyükşehir belediyesi genel sekreteri adem baştürk'ün dediğine göre bu yıl içinde ihalesi yapılacak olan hat.
  kaynak
 • üsküdar ile çekmeköy arasını 28 dakikaya indirecek olan 19 km uzunluğundaki metro hattı.
  ilk istasyonu üsküdar olacak olan metro hattı, fıstıkağacı, bağlarbaşı, altunizade, kısıklı, libadiye, çarşı, ümraniye, inkılap, çakmak, ihlamurkuyu, altınşehir, lise, dudullu, toplu konutlar duraklarından devam ederek çekmeköy durağına ulaşacak. haber
 • daha ihalesi bile yapılmamışken güzergahı üzerindeki evlerin,işyerlerinin satılık ya da kiralık ilanlarında kendine yer bulmaya başlamış metro hattı.
 • istanbul'un en azılı minibüs hattı* şoförlerince her 15 günde bir sabotaja uğraması muhtemel hayal hattı.
 • üsküdar'la çekmeköy arasındaki mesafeyi 28 dakikaya indirecek olan proje. 3 şubat'ta ilk etabın (üsküdar-ıhlamurkuyu arası) ihalesi yapılacak.
  ilk etabın 26 ayda tamamlanması hedefleniyormuş.
  haber
 • --- spoiler ---

  2007'den bu yana temeli atıldı atılacak denilen üsküdar_ümraniye metrosunun ihalesi yapılmıştı. ama nedense bu ihale iptal edildi. halbu ki bu projenin kaynağı da hazırdı. eğer başlansaydı kısa sürede (3-4 yıl içinde) faaliyete geçmesi mümkündü. bir söylentiye göre bu ihaleyi iptal ettirenler, dudullu, çekmeköy, sancaktepe civarında büyük konut projeleri olan firmalar imiş. sebebini de şöyle söylüyorlar. üsküdar_ümraniye metrosunun hazır kredisi (500 milyon euro) niçin sadece üsküdar_ümraniye metrosu için kullanılsın. biz bu bölgelere bu kadar yatırım yaptık. metro ne kadar çabuk gelir ise projelerimizin daha da değerlenmesi başka bir bahara kalmaz. her ne kadar 500 milyon euro hazır kredi üsküdar_ümraniye metrosu için alınmış ise de sadece üsküdar_ümraniye metrosu için kullanılamaz. o halde yapılması gereken 500 milyon euro hazır kredinin üsküdar-ümraniye-çekmeköy_sancaktepe hattının tümü için kullanılmasının bir yolunun bulunması. varsın üsküdar_ümraniye metro inşaatının başlaması 1 yıl daha geciksin. inşallah bu söylentiler doğru değildir. bu yılın 3.çeyreğinde metro inşaatı başlarda söylentilerin astı astarı olmadığı ortaya çıkar.

  --- spoiler ---
  kaynak:kkemal baran@wowturkey
 • kadir topbaş: “üsküdar-ümraniye metrosu’nun ihalesini yapmıştık. fakat geri çektik. çünkü çekmeköy’e kadar tek parça olarak bu ay içinde yeniden ihalesi yapılacak. bu metroyu da 4 yılda bitirmeyi hedefliyoruz. öyle uzun yıllar sürmeyecek. dönemimizde sadece metroya bugüne kadar 6 milyar 633 milyon tl yatırım yaptık."
  http://www.ibb.gov.tr/…ages/haber.aspx?newsid=19306
 • 09.08.2011 tarihinde ihalesi yapılacak olan hat. 17 kmlik hat için 38 ay gibi iddialı bir hedef konulmuş. hayırlı olsun.
  http://www.ibb.gov.tr/…ages/haber.aspx?newsid=19515