şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ahmet yüksel özemre'nin maneviyatının nüvesini de bulabileceğiniz; okuması hoş, iyimserlikle... samimiyetle idealize edilmiş bir dünyaya ait hatıralar.
 • okumayan'ın istanbul'u, üsküdar'ı, hayatı eksiktir sanki; o derece...

  sağol üstad, ellerine sağlık özemre hocam... gezdim sokaklarında eski üsküdar'ın, tarihe dokundum.
 • sadece güzel türkçesi için bile okunabilecek bir kitap. üsküdarlı iseniz ya da seviyorsanız o semti mutlaka okumalısınız o ayrı. ayrıca unutulan güzel adetlerimizi de bize hatırlatıyor üstad.

  allah rahmet eylesin. amel defteri açık kalır özemre'nin bu kitapla.
 • ebru sanatının duayeni mustafa düzgünman'lara ait attar dükkanı ve çevresindeki kişilerle ilgili olayların anlatıldığı, yazarlar birliği tarafından yazarı ahmet yüksel özemre'ye 1996 yılında hatırat dalı birinciliğini kazandırmış kitap.
 • sade bir üslupla yazılmış, ama satır araları dopdolu, okuyanın gönlünü dinlendirdiği gibi pek çok değerli isimle de tanıştıran, bahsettiği zamanda ve mekânda yaşamaya imrendiren bir güzel kitap. okuyanı öyle cezbediyor ki, bitirdiğinizde bu kadar kısacık bir kitaptan ne kadar büyük keyif aldığınızı düşünüyor ve tuğla kalınlığındaki nice kitapta bu keyfi tadamadığınızı esefle farkediyorsunuz. allah razı olsun yazarından, ne güzel bir eser bırakmış ardında; feyz aldığı onca kişiye vefa gösterirken, onları bizlere ve gelecek nesillere ne güzel anlatmış ve tanıtmış olmuş.

  yazar, mustafa düzgünman üstâd için kaleme almış olduğu bir dörtlüğü de paylaşmış 99. sayfada, biz de paylaşmadan geçmeyelim:

  "tarz-ı kadîm ebrûda muakkib-i necmeddin,
  âsârında, nukuşu zâhir olur rif'atin,
  müceddid-i i'cazkâr, hem bende-i hüdâyi,
  muhyi-l ebrû mustafâ, üstâdıdır san'atin."

  ziyâret etmek lâzım bu sayfalara sırlanmış o sokakları, eski sâkinleri ve mekânları artık var olmasa da. hürmetle yâd etmek lâzım bu ehl-i ilim ve müstesnâ şahsiyetleri ve de duâlarımızda unutmamız lâzım. zîra onlar gibisini bulmak zor. belki kitap sayfalarında ancak...
 • bir zamanlar hakimiyeti milliye caddesi 104 numarada olan mekan.
  şimdi yerinde kim bilir ne var?
 • üsküdar'ı seven herkesin okuması gereken bir kitap. isim isim o güzel insanları tanıyor, o sokaklarda geziyor, inceliklerini, o zarif adetlerini goruyorsunuz. o zatların bugün halen amel defterleri açık, belki o attar dükkanı bugün yok ama onların korudukları aktardıkları yetiştirdikleri halen o amel defterlerini açık tutuyor olmalı. allah onlardan razı olsun. o insanlar gibilerini içimizden tekrar çıkarsın.