şükela:  tümü | bugün soru sor
 • amerika'da doktorluk yapabilmek için geçilmesi gereken 3 basamaklı çok pahalı sınav.united states medical licensing examination'ın kısaltması.
 • tustan daha kolay oldugu rivayet edilir
 • 4 asamasi vardir:
  step1- temel bilimler
  step2- klinik bilimler
  step2 csa(clinical skills assesment)- sozlu
  step3-klinik (yazili ve sozlu)

  tum bunlari gecmek yaklasik 2 seneyi alir. first aid serisi sinavlara hazirlananlarin kutsal kitaplaridir. temel bilimler icin brs serisi, klinik bilimler icin blueprints serisi uygundur. mezun olmadan hazirlanmaya baslanmasi onerilir.
 • (bkz: ecfmg)
 • 3 basamaktan oluşan bir sınavdır kendisi. ilk 2 basamak türkiye'de yapılmaktadır. 3. basamak ise amerika'da yapılmaktadır ve uygulama* sınavıdır. her 3 basamaktan geçerli puan almak yeterli değildir. yabancı uyruklu arkadaşlar* sadece kendilerine açık olan bölümlerde eğitim alabilmektedir. diğer bölümler için yüksek fiyatlar söz konusudur.
  kesin bir bilgi olmamakla beraber "parasını versenizde cerrahi eğitimi alamazsınız" gibi birşey duymuşluğum var.
 • cerrahi bölümler imigrant friendly(yabancıları kolay alan) bölümler değildir ancak imkansız diye bir şey yoktur ve hacettepe'den mezun olup genel cerrahiye kabul edilen bir arkadaş da mevcuttur. dahiliye, pediatri, psikiyatri bölümleri daha img friendly bölümlerdir. step1 ve step2'nin birinci aşamasına ankara'da girilebilmektedir. step2'nin ikinci aşaması için amerika'ya gitmek gerekmektedir. step3'ü match olduktan(bir okula asistan olarak kabul edildikten) sonra da halledebilirsiniz. sınavın üç aşaması, abd'ye gidiş dönüş uçak biletleri dahil yaklaşık 5000 dolara malolmakta ancak; orda kabul olacağınız okulda alacağınız en düşük maaş 3000 dolar olacaktır. ayrıca sınavlara girmek için mezuniyet şartı aranmamaktadır.
  eskiden ayrıca toefl da isteniyordu ancak bu uygulama kalkmıştır. usmle step2'nin ikinci aşamasında konuşmanız da ölçülmektedir.
  daha ayrıntılı bilgi için "kirtok forum" a bakılmalıdır.
  (bkz: http://www.kirtok.com/)
 • amerikada ben doktorum diyebilmek için geçmeniz gereken sınav. bu sınavın tusdan bir farkı bazı basamaklara fakültede okurken girebilmenizdir. türkiyedeki fakültelerde 2. sınıfı bitirenler usmle step1'a girmeye hak kazanırlar. türkiyede ki 50 küsür fakülteden 36'sının öğrenci ve mezunları bu sınava başvurabilirler. hangi fakülteler olduğunu merak edenler için link aşşağıda.
  http://imed.ecfmg.org/
 • "img friendly" (yabancıları kolay alan) bölümler ve bulundukları eyaletlere göre hastane listesi:

  http://usmleweb.com/img_friendly_list.html
 • oldukça faydalı bir site:

  (bkz: http://www.usmleweb.com/)