şükela:  tümü | bugün
60 entry daha
 • step 1 aşamasında p/f sistemine geçişi 1 ocak 2022'den sonra olacak sınav.

  step 2 cs de seyahat sorunlarından dolayı 12-18 ay ertelendiği için uluslararası öğrenciler «özellikle türkler»için amerika'da bir uzmanlık programına kabul alma olayı önümüzdeki 4-5 yıl için eskisinden çok daha zor ve baş ağrıtıcı bir süreç haline gelecek gibi duruyor.

  herkesin söylediği gibi eskiden img'ler yabancı olmalarından kaynaklanan dezavantajı step 1'de aldıkları puanlarla bir nebze azaltabiliyordu ki buna rağmen pandemiden önce bile img'lerin çok istenen veya cerrahi branşlara kabul almasının neredeyse imkansız olduğu zaten tartışılıyordu şimdi tamamen imkansız oldu denebilir. türkiye'den kabul alan olursa da ekseriyeti ortalama bir hastanede dahiliye programı olur.

  neyse artık şimdi ecfmg de adayların step 2 cs'nin yokluğunda kabul almak için başvurabileceği alternatif yolları açıkladı. ilgilenenler şuradan bakabilir.

  kısaca özetlemek gerekirse türkiye'de bir fakülteden mezun olmuş doktorlar bu 5 alternatiften 3'ünün şartlarını zaten karşılayamıyor.

  1. alternatif için adayların herhangi bir ülkede tıp fakültesi bitirmiş ve doktorluk yapabiliyor olma şartı var.

  3. alternatif için de türkiye'de tepdad tarafından akredite edilmiş bir okuldan mezun olmak ve yine böyle bir okuldaki bir yetkiliden klinik becerileriyle ilgili referans almak gerekiyor.

  ha bu şartları sağlayanların da henüz step 2 cs'yi ikame ettirip sonraki steplere geçmek için ecfmg lisansını nasıl alacağı belli değil. onu birkaç ay içinde açıklarlar diye düşünüyorum.