şükela:  tümü | bugün
 • abd donanması tarafından emekliye ayrılan savaş gemisi. bundan sonraki hayatında, yüzer müze olarak hizmet verecek.
 • iowa sınıfı battleship/zırhlı. (bkz: #60055805) .

  emektar iowa sınıfı gemilerin her biri eşsiz ve uzun hizmet süreleri boyunca sayısız olaya şahitlik etmiştir. savaşlar, uçaksavar görevleri, kıyı bombardımanı görevleri, kamikaze saldırıları... lakin bb-61 uss iowa'nın başından geçen ilginç bir olay, özellikle dikkate değer.

  yıl 1943. savaşın sonucu iyi kötü belli olmaya başlamıştır. big 3 diye anılan üçlü, yani başkan franklin d. roosevelt, winston churchill ve stalin, tahran konferansında buluşarak savaş sonrası dünya düzeni ile ilgili meseleleri konuşacaktır.

  sonuçta başkan franklin d. roosevelt'i tahran konferansına götürme şerefi uss iowa'ya verilir. bu bir tesadüf değil, her ne kadar ağır işleri artık uçak gemileri yapmaya başladıysa da, hala battleshipler mağrur duruşlarıyla bir ülkenin gücünün simgesidir. pasifik cephesinde japonları asıl bozguna uğratanın uçak gemileri olmasına rağmen, abd'nin japonya ile yaptığı anlaşmayı yine iowa sınıfı bir battleship olan missouri'nin güvertesinde imzalaması tesadüf değil. dev gövdesi, tamamı dimdik havaya kalkmış olan büyük silahları ile missouri bir uçak gemisinden çok daha çarpıcı bir simgeydi.

  gelelim olaya. başkan roosevelt, uss iowa'nın kendisi için özel dizayn edilmiş kamarasında seyahatine devam etmektedir. başkanın donanmaya olan düşkünlüğünü bilen amiral ernest joseph king, iowa ve refakatindeki destroyerlere tatbikat emri verir. başkanın bu aksiyonu seveceği düşünülmüştür.

  ilk etap sıradan bir uçaksavar talimidir. iowa'dan balonlar bırakılır ve çok kısa zamanda hepsi uçaksavarlar tarafından vurularak imha edilir.

  ikinci etapta refakat destroyerlerinin torpido hedef talimi yapması planlanmıştır. dolayısıyla 270 metre uzunluğundaki gövdesi ile iowa hedef olarak seçilir.

  william d. porter destroyeri hemen atış pozisyonu alır ve sırayla emirler duyulur.. "birinci torpido kovanı, ateş!".. hemen mürettebat gerçek bir savaşta hedefe ateş edercesine kovanları iowa'ya nişanlar fakat elbette ateş düğmesine basılmaz.

  buraya kadar her şey normaldir. derken ikinci emir duyulur "ikinci torpido kovanı, ateş!". bu emrin hemen ardından kovandaki torpido o meşhur ıslık sesini çıkartarak kovandan fırlar ve iowa'ya doğru yol almaya başlar.

  destroyerin üzeri kıyamet yerine dönmüştür. ıslık çalarak suya dalan torpido birazdan hiçbir şeyden habersiz güvertede tatbikatı izleyen başkanın bulunduğu iowa zırhlısını vuracaktır... hemen ışıklı mesajlarla destroyer'den iowa'ya uyarı sinyalleri gönderilir ve gemi gelen tehlikeye karşı uyarılır. uzun süre mesajın içeriğini anlayamayan iowa mürettebatı hidroakustik bölümünden gelen uyarı ile sarsılır, "sancakta torpido, bu bir tatbikat değildir.".

  başkan hala ilgiyle tatbikatı takip ettiği sırada gemiden sirenler yükselir. dev gemi sancak tarafına doğru hızla dönmeye başlar. gemideki tüm uçaksavar silahları yaklaşan torpidoyu vurabilme umuduyla suya ateş etmektedir. lakin iowa bir torpidodan çok rahat sıyrılabilecek kadar kıvrak bir gemidir ve torpido onu ıskalayıp yüzlerce metre gerisinde patlar. herhalde destroyer mürettebatının ve kaptanının nasıl bir oh çektiklerini hayal edebiliriz bu noktada.

  ne var ki hesap henüz bitmemiştir! geminin kaptanı dönüşte dikkatsizliği nedeniyle ağır bir fırça yer. bu bittikten hemen sonra ise aşırı avantajlı bir taktiksel konumda olmasına rağmen 270 metrelik iowa'yı vuramadığı için ayrıca fırçalanır. bilinen kadarıyla başkan roosevelt gemi mürettebatının ağır şekilde cezalandırılmaması için bizzat ricacı olmuştur.