• 1967 arap israil savasi esnasinda vukuu bulmus olaydir. olayda sina'ya yaklasmis olan amerikan gemisi uss liberty israil hava gücü tarafindan delik desik edilip torpidolanmistir. daha sonralari olayin bir kaza oldugunu söyleyen israil özür dilemistir. fakat bunun bir kaza olmadigi günümüzde ortaya cikmistir. saldiridan önce uss liberty üzerinde israil hava kuvvetleri tarafindan 9 kere kesif ucusu yapilmistir, telsiz iletisimi kurulmustur, saldiridan önce uyarida bulunulmamistir. saldiri emri alan ucak pilotlarinin anlattiklarina göre de saldiri emrini alan pilotlar bunu defalarca merkezlerine tasdik ettirmislerdir ve en sonunda saldiri yapilmistir. saldiri geminin direk olarak iletisim araclarina yapilmistir ve iletisimin kirilmasi amaclanmistir. saldiridan hemen sonra abd bunun bir misir saldirisi olduguna karar verip akdeniz'de bulunan 5 filo'dan nükleer baslik tasiyan ucaklarini kahire üzerine göndermistir. kahire'nin vurulmasina az bir zaman kala abd disisleri bakani bir telefonla saldiriyi durdurmustur. saldirinin durdurulmasinin sebebi hicbir zaman ortaya cikmamistir.
 • israil'in doğmasından itibaren, vahşi kurt misali sadece kuyruğuna basanları değil menfaatmenziline girip gölge yapanlara karşı uyguladığı acımasız vahşetin bir örneğidir.

  israil öyle bir ülkedir ki kardeşi olan ülkelere bile en ufak bir falsoda top tüfek kuşanmış, göz kırpmadan elimine etmiştir.

  amerika dünyaya karşı gögüs germekte fakat bu vahşi kurda bi şekilde göz yummaktadır. nedeni, niçini başka bir başlığın konusudur; (bkz: amerika israil ilişkileri)
 • olay uluslararası sularda vuku bulmuştur. bazı gazetecilerce mavi marmara olayına benzetilmektedir. detaylı bilgi için: http://www.gtr5.com/

  (bkz: 31 mayıs 2010 gazze'ye yardım konvoyu saldırısı)
 • saldırı sırasında liberty'den yayınlanan s.o.s mesajına karşılık amerikan 6. filosuna bağlı bir uçak gemisinden nükleer başlık yüklü uçaklar havalanmış fakat, durum washington'a bildirildiğinde uçakların geri çekilmesi emri gelmiştir. bunun üzerine nükleer başlık yüklü olmayan uçaklar geminin yardımına yollanmış ve washington durumdan haberdar edilmiş ve tekrar uçakların geri çağırılması emri gelmiştir. komutadaki komutan geminin batmasına göz yummalarına inanamayarak emrin tekar doğrulanmasını istemiş ve dönemin başkanı lyndon johnson bizzat şu şekilde cevap vermiştir: gemideki bütün adamlar boğulsa ve gemi batsa da umrumda değil; müttefiklerimi utandıramam." sonuçta iki saat süren havadan ve denizden yapılan saldırıda mürettebattan 34 kişi ölmüş 107 kişi yaralanmıştır. torpido saldırısı sonucu gövdesinde 12m çapında bir delik açılan gemi batmamış ve malta'ya kadar kendi imkanlarıyla geri çekilmiştir.
 • israil olaydan hemen sonra abd'nin elciligindeki askeri atasesine ozurlerini bildiren bir mektup gondermistir, mektupta olayin yanlislikla oldugu ve kurtarma operasyonuna basladiklarini bildirmislerdir. ozurden daha cok, olayi kontrol altina alma, biz yanlislik yaptik farkindayiz mesajini ulastirmadir.
  ilginctir ki, bu yarim yamalak ozurden yillar sonra, israil'in basbakani, 3 yil direnmenin ardindan, abd nin baskisiyla, aga babasinin uzattigi telefonu alip pasa pasa turkiye cumhuriyeti basbakanindan ozur dilemistir. turkiye cumhuriyeti basbakani da ozru kabul ederek israil li meslektasinin onurlandirmistir.
 • insanı her şeyden şüphe ettiren ve planlı olduğu belli olan, israil lehine sonuçlanan koskoca bir komplodur.
hesabın var mı? giriş yap