şükela:  tümü | bugün
 • kendisi midway savasinda batirilmistir. oynadigi en onemli rollerden birisi de japonlarin gidip gelip devamli bu ucak gemisine saldirmalari olmustur (digerleri boylece pek hasar almamis).
  sonunda bir japon denizaltisi zaten batmak uzere olan ve terkedilmis yorktownu batirir da rahat eder.
 • yorktown midway sava$i'nda 1 ucak haricinde butun torpido filosunu kaybetmi$tir. ancak yorktown diver/bomber'lari ozellikle japon ucak gemileri akagi, kaga ve soryu'yu batirmi$lardir. japonlar biraz da intikam amacli butun kuvvetleri ile bu ucak gemisine yuklenmi$ler, yorktown agir yara alip yan yatinca gemi murettebat tarafindan bo$altilmi$, akabinde bo$ yuzen hayalet ucak gemisi yorktown, antreman yapilir gibi batirilmi$tir.

  amerikan gemilerinin zamaninda ne kadar saglam oldugunu gosteren bir abidedir aslinda. osuruktan japon ucak gemilerinde kopru bile yokken, amerikan ucak gemisi teknolojisi ezmi$ gecmi$tir. yorktown, sava$ sirasinda kaybedilen tek ucak gemisidir, japonlar ise tum ucak gemilerini kaybetmi$tir.

  yamato sinifi zirhlilari bile "homeland class" denilen missouri, iowa gibi zirhlilar kar$isinda yetersiz kalmi$tir.
 • 2. dunya savasi nda yer almis ve midway savasi sirasinda batirilmis bir abd ucak gemisidir sanilanin aksine bos bir gemi olmasina ragmen onunla beraber olan bir destroyer saldiri sirasinda ilk hedef olmus ve 81 zavalli ! amerikan askerinin pasifik sularina kavusmasina tarih taniklik etmistir.jopon gemileri ayni guiclukte olmasina ragmen tek dezavantajlari guvertelerinin sari renk olusu bu nedenlede 2000 feetten bile kabak gibi gozukmesidir.ayrica japonlarin butun benzin ve bombalari guvertede depolamalari amerikalira bir hediyedir aslinda.
 • bahtsız bedevi gemi, hiç de boşken batırılmamıştır. gemi hiryu'dan kalkan pike bombardıman uçakları mitshubishi "val"'ler tarafından bombalanmış, biri kazanlara isabet eden üç bomba isabetiyle 30 derece kadar iskeleye yatmış (bkz. http://www.history.navy.mil/…ages/g10000/g17061.jpg bkz. http://www.history.navy.mil/…ages/g10000/g14384.jpg) ve terkedilmiştir. daha sonra sancak taraftan da su alan gemi düzelmiş ve kurtarma olanağı doğmuştur. mürettebat gemiye çıktıktan kısa bir süre sonra bir japon denizaltısı gemiyi tespit etmiş, ateşlenen üç torpidodan ikisi yorktown'a biri o sırada geminin bordasının kısa bir mesafe açığındaki hamman destroyerine isabet etmiş, yorktown'da ilk patlamayla pek çok asker hayatını kaybetmiş, ayrıca torpido isabeti geminin makine dairesine inen yolları tıkayarak pek çok askerin burada mahsur kalmasına ebep olmuştur. yine de yorktown'un güvertesindekiler hamman'dan daha şanslıdırlar, zira küçük gemi ağır type 81'in isabetiyle ikiye bölünüp 15 saniyede batmış, mürettebatının tamamını da beraberinde sürüklemiştir. yorktown ise 1,5 saat daha sürünmüş, daha sonra sancak tarafına tamamen yan yatarak ters dönmüş ve batmıştır.
 • geminin batışıyla ilgili en güzel fotoğraflardan biri, yorktown ve hammann'ın tam isabet aldığı anın fotoğrafına
  http://www.daveswarbirds.com/…shippics/torp_hit.jpg
  http://www.daveswarbirds.com/…shippics/torphit2.jpg
  adresinden ulaşabilirsiniz.
 • uss yorktown ismini ta$iyan 5. gemi olan ticonderoga sinifi amerikan kruvazoru.
  (bkz: uss vincennes)
 • ncc 1717 kayıt numarasını taşıyan federasyon yıldız gemisi. constitution class.
 • 1996'dan sonra deniz filosu akıllı gemi programı için sınama ortamı olarak kullanıldı. gemide windows nt 4.0 , 27 dual 200 mhz pentium pro kullanılarak,fiber optik kabloları yardımıyla pentium pro-based server ile iletişim kuruldu.bu iletişim ağı gemideki entegre kontrol merkezini çalıştırmakla, durum belirleme sistemini izlemekle sorumluydu. zarar kontrolü ,makina ve yakıt kontrolü,motorları takip etme ve gemiye yön verme'de de sorumluydu.bu sistemin gemi mürettebatını %10 azaltarak yılda 2.8 milyon dolar tasarruf sağlaması bekleniyordu.

  takvimler 21 eylül 1997 yi gösterirken, virginia'nın cape charles kıyılarında manevra sırasında , görevli bir mürettebat veritabanı'na sıfır girdi. ondan sonra olan oldu tabi . işte bu veritabanına girilen bu sıfır , uzaktan veritabanı yönetiminde sıfıra bölünme hatası doğurdu ve networkde bulunan tüm makineler bozuldu .bu da geminin itme sistemini çökertti.
 • ikinci dünya savaşı'nda bir türlü batmaması sayesinde abd'yi savaşı kaybetmekten kurtaran gemi. eğer bugün avustralya adasında 500 milyon japon yaşamıyorsa ve japon ekonomisi açık ara dünya lideri değilse bunda uss yorktown'ın payı büyüktür.

  uss yorktown ilk isabetleri mercan denizi savaşı'nda aldı. ancak beraberindeki uss lexington gibi isabet alınca efendi gibi batmayıp japonya'yı felakete götüren bir inatla direnmiştir. mercan denizi savaşı'nda önce bir pike bombardıman isabeti aldı. 250 lb'lik zırh delici bomba uçuş güvertesinin ortasına isabet etti ve aşağı doğru dört güverte delerek beşincide patladı. bundan başka uçaklardan yorktown'a 12 torpido atışı yapıldı. bunlar isabet etmese bile yorktown'ın çok yakınında suyun altında patladı. japon pilotları geri dönerken hem lexington hem de yorktown'ın ölümcül yara aldığını bildirdiler.

  ancak yorktown batmamıştı. avustralya'dan san fransisco'ya kadar yüzdürülmeyi başardı. san fransisco'da iki günlük üstünkörü bir tamirden sonra midway'deki baskına katılmak üzere harekete demir aldı.

  midway'de amerikalılar 3 japon uçak gemisini batırdılar ancak sonuncusu hemen 8 pike bombardıman uçağı kaldırabildi. japonlar kendi gemilerine geri dönen amerikalıları izleyerek yorktown'a ulaştılar. burada gemi biri bacadan girip geminin dört kazanından üçünü susturacak biçimde uçuş güvertesinde dört pike bombardıman isabeti aldı. hiryu'ya dönen japon pilotları yorktown sınıfı bir uçak gemisini batırdıklarını söylediler. yorktown'ın makineleri durmuş güvertede boydan boya yangın çıkmıştı ama birkaç saat içinde yangınlar söndürüldü, geriye kalan tek makineyle 17 knotluk bir hızla seyretmeye başladı.

  bu arada hiryu bir başka torpido bombardıman filosu daha kaldırdı. bunlar da diğer gemilere göre geride kalan yorktown'ı buldular ve geminin daha önce isabet aldığını fark etmeksizin bir daha saldırdılar. bu arada filo komutanı teğmen joichi tomonaga yorktown'dan gelen ağır uçak savar ateşi nedeniyle torpido saldırısının başarısız olabileceğini düşünmüş olmalı ki kendi torpidosunu bırakmaktan son anda vazgeçip uçağıyla birlikte yorktown'ın köprü üstüne dalış yaptı. bundan sonra tomonaga'nın grubundan ağır uçaksavar ateşini geçebilen dört nakajima b5n'den ikisinin attığı torpidolar geminin gövdesine isabet etti ve gemi yan yattı. geriye dönen japon pilotları bu sefer kesinlikle yorktown'ı batırdıklarını düşünüyorlardı ancak bu arada amerikalılar da hiryu'yu batırmıştı. denize iniş yapmak zorunda kaldılar.

  akşama doğru asıl japon su üstü filosuyla 300 mil doğuda bulunan amiral yamamoto'ya midway'in kuzeyinde keşif uçuşu yapan uçaklardan bir haber geldi. bölgede üstünde mürettebat faaliyeti olan yorktown sınıfı bir amerikan uçak gemisi birkaç destroyer eşliğinde seyir halindeydi. tomonaga'nın saldırısından sonra çıkan yangın söndürülmüş ve yan yatan gemi ters istikametteki vanalarla su aldırılarak düzeltilmişti. yamamoto, o bölgedeki i-68 kodlu denizaltıya haber vererek yorktown'ın batırılmasını emretti. i-68 hava kararmadan kısa bir süre önce yorktown ve eskortlarını buldu. destroyerler yorktown'ı koruma altına almışlardı. i-68'in komutanı büyük bir risk alarak filonun ortasına daldı ve yakın mesafeden üç torpido atışı yaptı. torpidolar hedefi bulmuştu. yorktown bu sefer kesin olarak battı ama ne fayda japonya'nın son nefesini verirken yaptığı saldırıları üzerinde absorbe etmişti.

  başta söylediğim gibi ilk isabeti aldığı zaman insan gibi batmış olsaydı muhtemelen bugün abd dünyanın jandarması rolünü oynayamaz, çin'se japonya'nın gölgesinde geri kalmış ikincil önemde bir ülke olurdu.