şükela:  tümü | bugün
  • şu aralar entarilerde sıkça görülendir. kimdir, necidir, neye yarar bilinmez.
  • insanı uyuz eden, enry okumayı zorlaştıran, yeni yeni popüler olan bir edit türü. gereksiz kullanımı cezalandırılmalı.
  • üst edit: (bkz: ön edit)

entry geçerliğini yitirmesi sebebiyle başka başlığa yönlendirmek gibi bir kaç gerekçe haricinde çok ağır mallık belirtisi.

dikkat edin, üst edit yağan tipler genelde ağır ayar yemiş tipler oluyor ve bu yüzden üst edit adı altında gelen ayarlara ağlıyorlar.

üst edit başlığı okunmaz hale getirir, yazarın nerede mıy mıy ağladığı nerede konuyu anltattığı belli olmuyor.
  • sözlükte bana göre bir entryi en işlevsiz hale getiren şeydir.

düşünün şimdi mesela bir rezalet başlığı açılıyor, adam paragraflar diziyor sonra olayın içeriğinin bur bölümü ile ilgili üst edit yapıyor.

ben mesela bu entryi okumaya geliyorum lakin ilk olarak üst edit ile karşılaştığım için konuyu anlamadan onu okuyorum. bu çok saçma değil mi şimdi?

neyse işte üst edit yapmayın olum apaçık gıybet ediyorum ben sonra.
  • bi de bu çıktı şimdi.

üst edit: höylöylöydelöylöy hölö hölö löylöy

üst editini sikerim senin goyduğumun piçi rıssız pezevenk seni.

evet.
  • ben bunu yazacak kadar yavşak biriyim ama önce bir sor niye editir. gelen tepkilerden götü yusuf yusuf edecek yazarların aldığı bir ön tedbirdir. çarpışma anında açılan hava yastığı gibidir.
  • sözlükte yapılan gelmiş geçmiş en gereksiz, saçma olay.
    başlığa geliyorum, örneğin başlık rezalet veya haber başlığı olsun. konuyu anlamak için ilk olarak en baştaki entryi okumam gerekiyor ama ilk olarak okuduğum şey şu oluyor:

“üst edit 2: arkadaşlar öyle diyorsunuz da o işler öyle değil. bak adama sağdan çarpmışlar”

haydaa diyorum, biraz aşağı iniyorum:
    “üst edit 1: bana mesaj yoluyla küfreden dangalaklar hepinizden hesabını sorucam”

en son açacağın başlığı diyorum ve çıkıyorum. ekleyeceğin bir şey varsa en alta editle arkadaşım. bilmediğim bir konu hakkında ilk başta neden bir edit okumak zorunda bırakıyorsun?
  • entry'den hızla kaçma nedeni.

*
  • kimse kusura bakmasın, gördüğüm yerde entry'i okumadan doğrudan eksi oyu bastığım edit türü.

edit dediğin şey şudur; entry'i yazarsın. altına daha sonra eklemek istediğin düzeltmeyi eklersin. bazı andavallar bir bok biliyormuş gibi illa ilginçlik olsun diye önce üst edit koyar orada düzeltmesini yapar. sonra da işin yoksa neyin düzeltmesi olduğunu bilmediğin düzeltmeyi okuyup arkasından entry'i okursun.. en sonunda da entry'i anlamlandırmaya çalışırsın.

kardeşim, ben başlığı açtığımda neden ilk olarak senin düzeltmeni okuyayım? önce entry'i okuyup ardından düzeltmesini okumam gerekmiyor mu? hayatın olağan akışı bu değil mi?

gerizekalı mısın arkadaşım?
  • icat edenin gelmişini geçmişini sikeyim.