şükela:  tümü | bugün
1463 entry daha
  • (bkz: devlet hatun)

anne tarafından bir yerlerde çıkıyor. soy adla birlikte yazınca devlet hatun bişeyoğlu... annemdeki osmanlı kadını havalarının ve sevgili babacığımın damat paşa statüsündeki ezikliğinin sebebi ifşa oldu, ailecek rahatladık.
  • (bkz: kebire) ben daha önce duymamıştım şahsen o yüzden garibime gitmişti.
  • pambık ismidir.
    sanırım nenelerimden biri karadeniz bölgesinin pamuk prensesiydi.
  • anşa ismi
  • anne tarafında serhenk diye bir adam varmış.

serhenk bir devlet görevlisine verilen isimmiş. bu kişi de belki serhenk görevini yapan birisiydi sonra hep o şekilde anıldı. bilemiyorum.
  • dedelerimden birinin ismi genco.
  • papo, anneannemin babaannesinin annesinin adı.
  • (bkz: ızlata)

bosnadan makedonya'ya göç yaptıklarında böyle bir işim çıktı karşıma. zlata ile başlayan duymuştum ama böylesini duymadım.

edit : konuyla alakalı mesaj atan yazarlar oldu. teşekkürler hepsine. hepimizin ortak fikri, zamanında osmanlı yönetimi altına giren yabancı vatandaşların isimleri söylemesi zor olduğu için, kolaylaştırmak adına çeşitle ek'ler ile söylemesi kolay hale getirilmesi. aynı şey, osmanlıcaya dışarıdan gelen kelimeler için de geçerli. misal stop kelimesi, bize istop olarak gelmiş. o hesap, zlata söylemesi zor gelmiş ki başına sesli bir harf eklenmiş.
  • 1850 de anneannemin anneannesinin adı senem.
    anneannemin adı adviye

diyecek başka sözüm yok.
  • niye bende hep ayşe,mehmet çıkıyor lan şuraya ben de bir pele felan yazmak isterdim
245 entry daha