şükela:  tümü | bugün
2023 entry daha
  • asla usta bir şoför olduğumu idda etmiyorum ancak:

-sola dönüşler geniş,sağa dönüşler dar alınır.

birkaç saat önce gerçekten büyük bir kazadan döndüm diyebilirim.bir anlık refleksle yok olabilecek bir arka kapı senaryosunu minik bir çamurluk sürtüşmesine çevirebildim.özellikle yokuşlarda çok daha fazla dikkat edilmesi gereken bir konu.güvenli sürüşler.
  • trafik önde lambalarda sikismis, 500 metre var ve hala gaza baziyorsunuz, 20 metre kala frene yükleniyorsunuz, yapmayin.

öndeki aracin götüne girene kadar gaza basip frene basmak nedir? hic mi öngörünüz yok?
  • 'trafikte hakkınızı değil, aklınızı kullanın.'
    özetle bu prensibi benimserseniz rahat edersiniz.
  • soforun beygir gucu aracin beygir gucunu gecmemeli.
  • ustalık haddimize değil ama türkiye'yi bir baştan bir başa gezmiş şahsım olarak mutlaka uyulması gereken kurallardır. yani emniyet kemeri vs gibi temel konuları söylememize gerek varsa elindeki anahtarı yavaşça yere bırak ve toplu taşıma kullan.

-yeni başlayan yağmur sabun etkisi yapar mutlaka hızınızı kesin.
    -viraj içinde frene basmayın, viraja girmeden uygun hıza inerseniz frene ihtiyaç duymazsınız. o viraj başlarındaki üçgen çoğaldıkça tehlike artıyor bilginize.
    -sis yokken sis farı yakmayın sövdürmeyin kendinize.
    -ağır ve uzun vasıtaların asla sağına girmeyin pres olursunuz.
    -girmek istediğiniz sapağı kaçırmaya başlarsanız frene abanmayın en fazla 3 5 km gidin ileriden dönün. sağdaki suçsuz günahsız insanların hayatını tehlikeye atmayın.
    -uyku şöförün en büyük düşmanıdır. geldiği anda çekin kenara yatırın koltuğu dinlenin. yani redbull soğuk kahve vs gerçekten işe yarıyor gözler açık fakat zihin kapanıyor. denendi kaza son anda atlatıldı.

güvenli sürüşler.
  • hissediyorum...
    bir yerlerde frene basıyorsun.
  • elinizi sinyale alıştırın, unutmak gibi bir olay yaşamazsınız. kas hafızasına yerleştirin bu olayı. tek bir dezavantajı var, bombos tarlada bile dönerken sinyal verirsiniz. bazı durumlarda salak gözüküyor ama bu duruma ancak acemi bir şoför salakca der.
  • emniyet kemeri cezası olduğu için değil sizi hayatta tutması için takılmalıdır. tşklr iyi akşamlar.
  • -sola dönüşler geniş,sağa dönüşler dar alınır. yukarıda yazan arkadaşı tebrik ediyor ve trafikte uyulması en önemli kurallardan birtanesidir.
    -en lüks araba da olsa hız yapmayın, virajlara 120 ile girmeye çalışmayın, en ufak bir lastik kaymasına bakar.
    - usta şöförüm, kaç yıllık ehliyetim var demeyin, kaza yapanların çoğu kendini usta şoför sanmakta.
    -ayna ve sinyal kullanımı çok önemli.

edit: "sola dönüşler geniş,sağa dönüşler dar alınır" bununla ilgili bir çok mesaj aldım, bir resim linki bırakıyorum

resim
  • doğru sanılan yanlışlar
    sinyal vermek benzin harcamaz.
    sellektör vermek uyarmak değildir karşındakini kör etmektir.
    1 araç boyu ilerlemek kimseye bir şey kazandırmaz.
    hızlı giderek bir yere yetişilmez.
    top varsa yolda etrafta mutlaka çocuk vardır. temkinli olmak gerek. sakın ola korna çalarak uyarmak gibi bir mallık yapmayın yavaşlayın yada durun.
    korna sihirli değnek değildir abanmak büyü yapmaz. sadece küfür yedirir. trafikte kulağınız çınlıyorsa o çıbıkla fazla oynadığınız dandır.
309 entry daha