3526 entry daha
  • asla usta olmamanız gerektiğidir.
    usta falan değilim. daha 2006'dan beridir direksiyon tutuyorum, yıl 2050 de olsa ustayım demeyeceğim, sizler de asla ustayım demeyin.
  • "usta şoförlerden acemi şoförlere tavsiyeler" başlığı beni 46 yıl öncesine götüren düşünceler taşıyan başlıktır.

o zamanlar ehliyet için tırmalarken benden 40 yıl kadar büyük bir abim şöyle demişti;

"bu araba, gaza bastı mı gider. frene basınca durur. direksiyonu sağa çevirince sağa, sola çevirince sola gider"...

ahan da budur...

yaşım 67. bana bunu diyen yaşasaydı 100'ün üzerinde olurdu.

varisi olarak da ben de aynısını diyom şimdi. :)
  • usta addedilen soforlerden newbie adledilen soforcuklere zirt yapiniz cirt yapmayiniz seklinde gelecek olan tavsiyeler butunu.

dinlemedeyiz bakalim neler cikiyor buradan.

edit: imla
  • diger arac suruculerinin hata yapabilecegini hesap ederek araba kullanin.
  • şoförlüğün acemiliği vardır; ustalığı yoktur. usta şoförüm diyen insan büyük ihtimalle büyük tehlikelerle karşı karşıya kalacaktır.

trafik kurallarına uyun, kurallara uysanız bile dikkatinizi her zaman sürüşe verin, basit sürüş teknikleri ile ilgili doğru kaynaklardan bilgiler edinin.
  • hız sınırı 80 ila 110 arası olan herhangi bir anayoldan tali yola dönmeden önce neredeyse duracak gibi uyuzlanıp arkanızdan gömçürülmek istemiyorsanız bir zahmet hızlı biçimde ana yolu terkediniz.
  • özellikle ara sokaklarda,sağlı sollu park etmiş araçların arkasında ilerlerken,her an önünüze bir çocuğun,başka bir canlının fırlayabilme ihtimalini aklınızda bulundurunuz,dikkatli olunuz...
  • yolda ufacık bir su birikintisi görürseniz bile yavaşlayın. aksi halde araba spin atacaktır.
  • ilk başlarda beynin büyük kısmı ile bir süre sonra ise beyninizin belki %10'unu kullanarak araç kullanırsınız. beyin kullanmadan araba mı sürülür derseniz, evet beyin kullanılmadan araç kullanılır. tüm hareketleriniz beyine kodlanır ve otomatlaşır. şöyle düşünün, yürürken önce sağ ayağımı sonra sol ayağımı atayım diye düşünüyor musunuz sürekli. tabiki hayır. otomatlaşmıştır hareketler ve düşünmeden adım atarsınız. hah işte bunu anladıysanız araba sürmenin de bundan farkı olmadığını anlarsınız.
    nasıl başlarsanız öyle gider. azami şekilde kurallara uyun ve milleti de uymaya teşvik edin. yol boş sinyal vermeyim, dolu olunca sinyal veririm, yol boş kırmızıda geçeyim gibi durumlara göre kural uygulanmaz. kural kuraldır ve her şartta uygulanır.
  • yol kavşak içindekinindir. bu sebeple bunu türk halkına zorla öğretmek için kavşağa yaklaşırken bir kasisten geçersiniz. normalde kasis olmamalı ve siz de kavşağa yaklaşırken kendiniz fren yapmalı kavşak içinde bir araç varda durup ona yol vermelisiniz.
1452 entry daha
hesabın var mı? giriş yap