şükela:  tümü | bugün
  • koçtaş'ın çıkardığı bir uygulama. bir grup usta uygulamada karşınıza çıkıyor, istediğinizi çağırabiliyorsunuz. yıldız olarak hizmet kalitesi puanları filan var.

indirdim ama henüz denemedim, kullanınca göreceğiz kalitesini.

edit: bugün banyo lavabosunun altından su sızdığı için bu uygulamadan daha önceki müşterilerinden beş yıldız alan bir usta çağırdım. usta sorunlu kısmın resmini istedi, uygulamadan resim gitmediği için mecburen whatsapp için numara aldım ve gönderdim. ustaya fiyat sorduğumda "50 tl servis ücreti artı malzeme parası" dedi. tıkanık hortumun malzeme ücreti ne olacak deyip çağırdım.

birkaç saat sonra usta elinde yedek malzemelerle geldi. benim tıkalı hortumu söktü ve bana sormadan ne kadar sağlam bağlantı parçası varsa topta değiştirmeye başladı. ev yeni inşaattan çıkmış iken içine taşınalı sadece sekiz ay olduğundan aslında değişiklikler keyfi idi. "o hortum ne kadar?" dedim, biraz kıvrandıktan sonra "on lira" dedi, itiraz etmedim.

usta çalışırken uzun uzun iş güvenliği uzmanı olduğunu, yüksek lisans filan yaptığını anlattı. bir yandan da neyse ki banyoya tedbirsizce saçtığı pislikleri temizledi. en sonunda iş bittiğinde ücreti sordum, "100 tl" dedi. "50 tl servis ücreti, on lira hortum, taktığınız iki lastik parçası yirmişer lira mı?" dedim. "yüz lira verseniz iyi olur" dedi. ben de parayı verdim, "yıldızınızdan düşerim ama' dedim. itiraz edince de "parçaları takmadan bana sormalı, fiyatı için onay almalıydınız" dedim. aslında fiyat verse büyük ihtimalle itiraz etmezdim, ama hiç değilse kendimi aptal yerine konmuş da hissetmezdim.

bu defa usta yıldız sayısının düşmemesi için yirmi lirayı iade etmeye kalktı, almadım. fakat kapıdan çıktıktan sonra evde konuştuklarımızı dışarıdan duymuş olmalı ki bu olayı takıntı haline getirerek kapıyı iki defa çaldı, tartışmayı uzatmamak için açmadım. ardından telefonla aradı ama cevap vermedim.

müşteriye yüksek lisans yaptığını, deterjan kullanmanın zararlarını filan sorulmadan anlatana kadar keşke sadece tesisatçı olsaydı da işini dürüstçe yapsaydı.

uygulamaya gelince, foto atılmıyor, konum atılmıyor. fakat bir iyiliği varsa, böyle bir usta ile karşılaştığınızda tek yıldızı basıp yorumunuzu da ekleyebiliyorsunuz.

edit: daha sonra yan komşu arayıp kapıda yüz lira bulduğunu söyledi, usta gurur yapıp parayı kapıya atıp gitmiş. bu arada, taktığı malzeme iki ayda karardı. bizim evden söktüğü markalı yeni ve parlak malzemeyi de kim bilir kime yeni diye fahiş fiyata kakaladı.
  • armut.com'a göre avantajı var mı bilmiyorum ama daha önce armut ile ilgili sorun yazıları okuduğum için ustabilir'e şans vermeyi seçtim.

şimdilik dikkatimi çeken eksileri:
    - ustaların görünen yorumlarının sayısı "değerlendirme sayısı" diye verilenden az hep. görünen yorumlar hep 5 yıldızlı sanırım. bu düşük yıldızlı değerlendirmeler gösterilmiyor mu demek? zaten ustaların reytingi ya 5.0 üzerinden 5.0 ya da 0. bu nasıl mümkün ola?
    - ios uygulaması ustalardan gelen mesajlar için bildirim vermiyor. telefon uygulamasında en başta bulunması gereken özellik bu değil mi?

iş tamamlanınca ayrıca yazacağım

edit: bugüne dek ustabilir ile 2 usta çağırdım. ikisi de puanı ve yorum sayısı yüksek ustalardı. belki bu yüzden pek sıkıntı yaşamadık. tadilat/tamir gereken konuda usta bilmiyorsanız ve tanıdıklarınızdan da bulamıyorsanız ustabilir bu konuda usta deneyimlemek için iyi olabilir görüşündeyim. belki çağrılan ustaya başta küçük bir iş yaptırıp memnun kalınırsa devamında büyük iş yaptırılabilir.

bu arada ben bu yorumu yazdıktan sonra uygulamada iyileştirmeler oldu öyle yazdığım kadar kütük kalmadı.
  • yakin zamanda evde bir tadilat ihtiyaci dogdu. bu site uzerinden bir cok usta ile yazistim, en sonunda biri ile calistik.

sansima mi bilmiyorum ama aldigim hizmet inanilmaz iyiydi. site de islevsel gorunuyor. arama kismi biraz zorlayici, geri donemeyip en bastan basliyorsunuz.

kullanmaya deger koctas sitesi.
  • armut'tan defalarca teklif almayı deneyip eli boş kalan biri olarak 30 dk içinde 8 tane ustadan yanıt alıp birini seçtim bile.

armut'ta 4-5 te sıfır işlem yapmışken;

ustabilir 1/1 de işlem hem de 5 yıldızlı.
  • ustabilir ustalar için bu hizmeti ücretsiz yapıyor ve genel olarak her kategoriye özel usta bulunduğu için başarılı bir uygulama.