şükela:  tümü | bugün
 • "usta$a" olarak okunur bu.
  hirvat cetelerine verilen isimdir.
  sirplarin cetnikleri ile ayni ayarda sapik ve kudurmu$ adamlar surusudur.
 • ashiri hirvat milliyetchisi
 • mostar'ın anasını aglatan adamlar. 2. dunya savasında nazilerle isbirligi yaptılardı.
 • kareli bir bayrakları vardır bunların; özellikle dinamo zagreb maçlarını hiç kaçırmazlar, sırp milliyetçileri ikinci dünya savaşında nazi lerin himayesinde kukla (faşist) bir hırvat devleti kurdukları için bunları hiç sevmezler

  (bkz: zvonimir boban)
 • (bkz: baliya)
 • hırvatistan'da ve özellikle bonsna hersek'te yaşayan hırvatlar arasında yaygın olan neonazizm'in sonucu olan insan tipi. mostar köprüsünü bu adamlar yıkmış, toplama kamplarında binlerce insanı öldürmüş, işkenceden geçirmişlerdir.
  en büyük hayalleri hersek'i bosna'dan koparıp hıravtistan'a bağlamaktır. bu amaçlarına ulaşmak için hırvatistan ve avrupa destekli çok sistemli çalışmlar yürütüyorlar. mesela bosna'dan gelen hırvatlara mostar'ın güneyindeki devlet arazileri ve ev yapmak için para verilerek o bölgelerdeki hırvat nüfus arttırıldı. " ustaşalık" o bölgelerde beslendi ve sonuç olarak thompson saraybosna'da konser veremezken mostar'da vermiştir. (bkz: marko perkovic thompson)
 • "ustaşi" diye de geçebilir. hırvatça "asiler" demektir.
 • balkanlardaki soykırım çığrını açan faşist çetesi. 2.dünya savaşı'nda germenliklerini kullanarak elde ettikleri alman himayesiyle devletlerini kurmuşlar ve kukla hırvatistan'ın silahlı gücü durumuna gelmişlerdir.
  naziler giriştikleri soykırım hareketinin slavlara karşı olan balkan kolunu bu ustaşalara emanet ettiler.ustaşalar da bu güveni karşılıksız bırakmayıp almanlara nostaljik gelen kara gömlekler giyip, ev ev dolaşarak sırp kesmeye başladılar.boşnak hançer birliği de güvenlikten sorumluydu.
  tito'nun partizanları başarılı olup sosyalist yugoslavya kurulunca çetnik,ustaşa vs çeteler ortadan kalktı fakat 90'larda gelen dağılma faşizmi hortlattı ve yıllar önce katliama tabi tutulan sırplar, boşnak ve hırvatlara karşı etnik temizliğe girişti.
 • (bkz: sisak)
 • ikinci dünya savaşı sırasında alman ordularının dehşet bir belgrad bombardımanının ardından yugoslavya'yı işgal ettikten sonra kurdurdukları kukla hırvat devletinin milis gücü. nazilerin tüm avrupa'yı kavuran şiddetinin yugoslavya ayağında onların en büyük yardımcısı oldular. öyle ki 90'lardaki yugoslavya iç savaşı sırasında yapılanlar, bunların o yıllarda yaptıkları yanında hiç kalır. zaten hiçbir zaman ölmeyen ustaşa ruhu, 90'larda tekrar hortlamış ve iç savaş sırasında 50 yıl önce kaldığı yerden devam etmiştir. yaptıkları uluslararası basın tarafından ustaca gizlenmiş, sırp faşistlerininki kadar yankı bulmamıştır. yugoslavya'nın dağılma sürecinde fitili ateşleyen kesim de işte bu ustaşa ruhudur.