• alm. überkam, yenmek demekmiş. tam türkçe gibi, üstesinden gelmek.

"bilindiği gibi bir kompleksin gerçekten üstesinden gelinebilmesi, o kompleksin sonuna kadar yaşanmasıyla olur." carl gustav jung - die archetypen und das kollektive unbewusste

"hiçbir sanatoryumun onu iyi edeceğine kesinlikle inanmıyorum. bu korkusu olduğu sürece hiçbir zaman sağlıklı olmayacak max. hiçbir ruhsal yardım da bu korkunun üstesinden gelemez çünkü korku yardım alınmasına da engel oluyor. bu korku sadece bana yönelik değil, arsızca yaşayan her şeye karşı var, mesela ete de. et o kadar çıplak ki onu görmeye bile tahammül edemiyor. o zaman ete karşı olan bu tiksintisini gidermeyi başarmıştım. ne zaman bu korkuyu hissetse, gözlerimin içine bakar, birimizin ayağı incinmiş ya da nefesimizi tutuyormuş gibi bir süre beklerdik ve o sürenin sonunda korkusu geçerdi." milena jesenska - briefe an milena (max brod'a, 1921)

(bkz: başa çıkmak), altından kalkmak
    (bkz: overcome)
  • üstesinden gelmek bir süreçtir. üstesinden gelmek,iyileşmesi zaman alan bir durumdur. üstesinden gelmek zaman, emek, sabır ve irade ister.

hiç kimse sadece zamanın geçmesini bekleyerek ve günler geçtikçe acıların kendiliğinden yok olacağına inanarak atlatamaz.

bitenler için, hak etmeyenler için, geri dönüşü olmayan durumlar için, kararlar aldığımızda üstesinden geliriz.

üstesinden gelmek, bir sonu kabul etmek ve daha iyi deneyimler için yeniden başlama arzusuyla başlar.

üstesinden gelmek aşamalar halinde gelir: isyan, kabul, anlayış, öğrenme ve bağışlama. ve sonunda yeni sayfa.

bir durumu unuttuğumuzda değil, geçmişin değişmediğini anladığımızda,yaşadıklarımızdan ders çıkardığımızda, acı çektirenlerden bahane, pişmanlık beklemeyi bırakıp, istediklerimize odaklandığımızda ilerleriz.

sadece ilerleme kararın bile yavaş yavaş iyileşeceğin anlamına gelir.

üstesinden gelmek bir süreçtir.

her zaman kolay değil,ama kendimizi kucaklayacak, yavaş yavaş kendimizi yeniden inşa ettiğimizi anlayacak, kendi yeteneğimize inanacak ve bu süreçte israr edecek cesaretimiz varsa iyileşme gelecek.

içimizdeki gücün üstesinden gelemeyeceği hiç bir durum yoktur.

kaynak
  • doğru kullanımı "uhdesinden gelmek" olan sözdür.
  • hedefinize ulaşmanızı engelleyen ve genellikle işe başlamadan önce varlığı bilinmeyen bir zorluğu veya sorunu ortadan kaldırmak; çözmek.

ayrıca (bkz: üste)
  • garip bir deyiş. birileri overcome fiilini türkçeye uyarlamaya çalışmış sanki.
hesabın var mı? giriş yap