şükela:  tümü | bugün
  • ilk müslüm gürses'in konser albümünde dinlediğim, halit çelikoğlu'nun sözlerini yazdığı elenor plak'ın sahibi atilla alpsakarya'nın bestelediği muazzam şarkı. kamuran akkor da kraliçe ve müzik albümünde yorumlamış yine seneler önce.

güzel bir gün görmezsem yakanda olur elim
    eğer beni dinlersen üstüme düşme benim

gençliğine güvenme yıllar alıp gidecek
    dünyada ikimize hatıralar yetecek

bir gün bıkar gidersen yakanda olur elim
    eğer beni dinlersen üstüme düşme benim

kalbinde yer edersem derdin olurum senin
    allahını seversen üstüme düşme benim

çekemezsin kahrımı yükün olurum senin
    tanrı yazmış bahtımı üstüme düşme benim
  • kral fm ve benzer yayın yapan* radyolardaki çalınma sıklığına bakılırsa en iyi arabesk canlı performansı olarak kabul edebiliriz. özellikle müslüm gürses' in şarkının ilk mısrası olan "güzel bir gün görmezsem yakanda olur elim" dediği anda seyircilerin tepkileri tüyleri diken diken eder. bu şarkıya eşlik eden seyircinin jiletçi olarak bilinen müslüm baba fanlarından 1-2 nesil öncesi olduğunu hatırlatmakta yarar var.

diğer müslüm gürses şarkılarında olduğu gibi burda da sevgiliye (karşılıksız da olsa) akıllı ol talimatı inceden aktarılmakta. aynı "aldanma çocuksu mahsun yüzüne, mutlaka terkedip gidecek bir gün" dediği gibi burada da "gençliğine güvenme yıllar alıp gidecek" cümlesiyle dinleyenlerinin duygularına tercüman oluyor.

kamuran akkor ve müslüm gürses' den başka oğuz yılmaz da bu şarkıyı org ve bağlama eşliğinde seslendirmiştir. müslüm babanın performansı efsanevi, kamuran akkor' un ki mükemmel, oğuz yılmaz' ın ki ise zevkle dinlenebilir diyebiliriz.*
  • son albümünde yıldız tilbe'nin de söylediği güzel şarkı.
  • ankara bağcılar hattının eski dolmuşlarının gece vakti mor ışıklarının yıllar sonra zihindeki tasavvurudur.
  • bu şarkı genelde konser çekimi olarak bulunuyor. ikonser çekimleri genelde kalitesiz olur, ama bu başka. şarkıyla beraber başlayan tezahüratlar/alkışlar bikaç saniye sonra susar ve müzik başlar. yaklaşık yarı dakika sonra baba "güzel bir gün ..." derken millet yıkılır kendinden geçer. konserde hissedersiniz kendinizi.
    müslüm gürses öyle bir adamdır ki söylediğini hissettirmeyi başarmıştır dinleyicisinde; müslüm gürses bu yüzden "baba" olmuştur.
  • yıllardır defalarca dinleyip bıkmadığım, müslüm gürses'in yine her zamanki efsane yorumladığı parçalardan..
  • tekstil atolyelerinde uzun sure calismis ve kral fm'e maruz kalmis kisilerin ezbere bildigi sarki. kendimden biliyorum, fena degilmis.

"gençliğine güvenme yıllar alıp gidecek
    dünyada ikimize hatıralar yetecek"

dizeleriyle, haddini bil mesaji vermektedir.
  • ne zaman dinlesem, dinlemekten vazgeçtim aklıma gelse babaa diye seslenirim kendi kendime. ayrıca yaygın biçimde gençliğine güvenme olarak da bilinen bir şarkıdır.