• ne güzel söyledi ya:

“pandemi döneminde herkes mutasyon diyor. mutasyon denilince aklınıza ilk ne geliyor? tabiki evrim geliyor. ama biyoloji derslerinde evrim anlatmak yasak”

gerçekten eğitim sistemindeki tüm durumu özetleyen bir konuşma.
  • hocamı çok severim hangi kanalda denk gelsem izlerim. boş konuştuğunu hiç görmedim
    az önceki çıkışında değindiği konular
    pandemide insanlar neden kaygılı

pandemide fiyatı arttıran psikolog ve psikiyatristler (bunlar doktor değil tüccar)

hasta sayıları manipüle edilerek açıklandı

kanal istanbul u ölümüne savunan bir akademisyenden bahsetti. boğaziçi ne yeni atanan bir dekan. bir altı ay çalış da bari öyle savun dedi (sunucu tutuşarak müdahale ediyor)

20 önce röntgen yokmuş araba yokmuş diyorlar. ben 40 yıldır çalışıyorum röntgen de araba da vardı. yalan söylüyorlar. insanları kaygılandıran bu yalanlardır

her şeyi basite indirgersek hiçbir şeyi çözemeyiz

tutarsız uygulamalar var. özel aracımla şehir dışına çıkamıyorum ancak otobüsle çıkılabiliyor.

ülke american barı gibi. barda iki kişi kavga eder sonra bira içer kol kola bardan çıkar. türkiye de de iki parti başkanı birbirine hakaret ediyor zürriyetsiz diyor bardan kol kola çıkıyor

içki yasak ama sigara değil sigara da zararlı

herkes gibi adam da bunlardan rahatsız

edit arabistan'da kadınlara makyaj eğitimi verildi. kocanız dövdüğünde nasıl yok edersiniz die. şu anda alınan önlemleri bu makyaja benzetti.

tıp fakültesinde yetişen sülükler ne işe yarar
    o fakültenin dekanının tekrar seçilmesine yarar

sunucunun hadsiz tavırları nedeniyle adam siyaset yapmak istemediğini belirtmek durumunda kaldı. yıllarca oku emek ver prof ol ama ülken hakkında iki kelam edeme.
  • şu an haber türk'te pek cok chp'linin söyleyemediği şeyleri çat çat söylemektedir:
    “ biz gerçekten cocukları eğitmek istiyor muyuz? ben hic sanmıyorum. mesela yangını gerçekten söndürmek istiyor muyuz? hayır onu da istemiyoruz.
    istesek en basitinden bir uçağımız olur, helikopterimiz olur. simdi gelmis türkiye 2023'te aya çıkmayı planlıyor diyoruz, çıkamaz.
    amerika 1890'da uzay yasası çıkarma vizyonunu gösteriyor ve pek cok mars filmi cekiyor, ben bizim televizyona bakıyorum; kuruluş ertuğrul tuğrul, osman. bizden böyle bir halt olmaz. bana online eğitim çocukları nasıl etkiledı diyorsunuz, sanki öncesinde cok parlak bir eğitim mi vardı, şahtık şahbaz olduk.”
  • soru: korkuyoruz, bu korkuyla nasıl başa çıkarız? nasıl bir ruh hali içindeyiz?
    (özet olarak yazacağım)

müthiş cevap : bu pandemi kaygıyı artırıyor, ruh sağlığımızı bozuyor.

olaya geniş bakmak gerekiyor. bu salgınla ilgili olarak değişkenler arasında karşılıklı etkileşim vardır.
    pandemiyle ilgili beş tane değişken var elimizde.

1)pandeminin kendisi. ölüm korkusu yaratıyor.

2) pandemi konusunda halkın kendisinden bilgi saklandığını, yalan söylendiğini düşünmesi.
    hasta sayısı - vaka sayısı.. belirsizlik var, belirsizlik en büyük kaygı kaynağıdır.

3)adaletsizlik. dünya da ve ülkemizde adaletsizlik. cenazede de kayırma var.
    senin cenazene 30 kişi gelebilir ama benim cenazem muhterem biri 1000 kişi gelebilir.
    (boğaziçi'ne yeni atanan dekanın istanbul kanalı'nı heyecanla savunmasından da bahsetti. adaletsizlik var, halk bunu görüyor)

4) tutarsızlık. eğer bir toplumda tutarsızlık varsa psikolojik yorgunluk vardır, psikolojik yorgunluk pandemi kaygısını arttırır.

bir şehirden bir şehire tek başınıza aracınızla gidemiyorsunuz yasak. ama otobüs, tren ya da uçakla gidebiliyorsunuz. bu bir çelişki.
    süpermarkete gittim kitap reyonu kapalı ama dergi satışı var. moda dergisi, truzm dergisi.. bu ne böyle

(burası çokomelli)

birileri kalktı dedi ki, 20 yıl önce türkiye'de araba yoktu, röntgen yoktu. bu milletin aklıyla alay etmek. ben kaç yaşındayım, 40 yaşındayım, 40 yıldır bu ülkede araba var, röntgen var. miletvekili var mı, yoktu dedi. demek ki ben salağım 20 yıl önce yoktu, ben farketmemişim. pandemiye gelene kadar..

güneydoğu'da şehitlerimiz var.. ama önemli, tanınmış zengin kişilerden kimsenin çocuğu şehit oluyor mu, olmuyor mu? e sen çocuğuna bedelli askerlik yaptırıyorsun.
    çıkıp şehit babasına 'eyyy baba, sen ne kadar mutlu bir adamsın. çocuğun cennette seni bekleyecek.' dediğinde, şehit babası 'allah sana da göstersin' dediğinde ne diyeceksin ?olmadı..

5)kabalık, magandalık, mafyacılık pandemi korkusunu körükler.

bir siyastçinin biri geçmişte ötekine mayıs dedi. (güneydoğu'da taze hayvan dışkısına mayıs denir)

amerikan barına döndü ülke. amerikan barında iki kişi yumruk yumruğa dövüşürler, sonra birer bira içer, kolkola çıkarlar. bizde nasıl? bir parti başkanı diğerine en ağır hakareti ediyor. zürriyetsiz diyor. çok ayıp. öbürü de ona diyorki 'adi, şerefsiz' diyor. birbirlerine hakaret ettiler, bardan kolkola çıkıyorlar.

içki yasak, sigara değil, e sigarada zararlı. tabancaya neden konmuyor?

moderatör araya girip, bugün özel bir rogram yapıyoruz, insan odaklıyız, siyaset dışı konuşuyoruz. bunlarla nasıl başa çıkarız, biraz da bunun üzerine konuşalım dedikten sonra

olayları cımbızla ayıramayız. 'siyasetten konuşmayalım bundan konuşalım' bu uygun değildir, böyle bir şey olamaz.
    bunlarla başedebilmenin kökeninde

biiiirrr) okutulmasından hoşlanılmayan felsefe okutulmalı okullarda

ikii) programdan çıkarılan biyoloji evrim konusu okutulacak.

pandemi döneminde mutasyon, mutasyon deniyor mu denmiyor mu? mutasyon deyince ne aklımıza geliyor, evrim geliyor. demek ki evrim varmış. bu zıkkım varmış demek ki

böyle bir ortamda siyaset konuşmayalım, olmaz. muş gibi davranmak olur.

soru : bu dönemin manifestosu ne olmalı?

yeni dönemin manifestosu pozitif bilimden geçiyor. bilim bir ağaç gibi değişir ve gelişir. hurafeler kalıcıdır. felsefe olmalı. sorgulayan çoçuklar yetiştirmeliyiz. eğer siz çocukluktan itibaren, çocuğa felsefeyi, pozitif bilimi öğretirseniz çocuk zaten maskeyi takacaktır.
    tiyatro olmalı,son bir yılda yüzü aşkın müzisyen ve tiyatrocumuza özkıyım gerçekleştirdiler, ben bunu unutamam. pozitif bilim ve tiyatro bunun yolu.müzik olmalı, biyoloji okutulmalı.
    basit bir matematik var. bilime önem vermeyen bir nesil yetiştirdik. emniyet kemeri, baret takmıyor. neden, çünkü abisi takma demiş, ona da dedesi demiş. böyle bir toplum yetiştirirsek, pozitif bilim cahili bir toplum yetiştirirsek, maske de takmaz, baret de takmaz.

edit: aynı kısmı iki kez yazmışım, düzeltildi.
    edit2:ekleme
  • gozlerim dolu izledim, sana helal olsun hocam. diger helallik isteyene haram olsun. "mutasyon mutasyon diyorsun, evrimi koymuyorsun kitaba, ogretmene anlattirmiyorsun" dedi. ben o ogretmenim iste.
  • hülya hökenek'in hocanın iktidar eleştirilerine dayanamayıp sözünü kesmek üzere girişimde bulunmasını da tarihe not düşelim.

noldu hülya, hocanın mafyalaşmaya, alkol yasaklarına, siyasete, evrim teorisinin yasaklanmasına karşı sözleri rahatsız etti sanırım. koca profesör “iyi gidiyoruz, biraz daha dayanalım” mı desin bekliyordun?

“hojam konyu siyisit dışına çikiribilir miyiz” fldkskdkg
  • bir yerde ''şehirlerarası otobüsle gitmek serbest özel aracınızla gitmek yasak . tutarsızlık .'' dedi .

yapacağınız işi sikeyim diyemedi tabii okumuş adam .
  • an itibariyle haberturk tv'de 20 yıllık sürecin içinden geçmektedir. seçim meydanı konuşmalarını aratmayan bir 7-8 dakika izledik. muhalefet liderleri ders olarak izlesin....

edit : habertürk tv canlı yayın bağlantısı üzerinden saat 20.23'den itibaren izlenebilir.

edit 2: bağlantıdan da izlenebilir.
  • üstün hocam ne yaptın ya,yıllardır eğitim dışında başka bir konuda konuştuğuna hiç denk gelmedim. ağzım açık dinliyorum.
  • habertürk'te kendisine sorulan pandemide insan psikolojisi konulu soruyu alkol yasağından girip müfredattan evrim teorisinin kaldırılmasından çıkarak cevaplayan psikolog. son dönemde çok dolmuş belli. hülya hökenek de aman hocam, siyasete girmeyelim hocam diye diye susturdu adamı.
hesabın var mı? giriş yap