*

şükela:  tümü | bugün
 • normal yetekneklere gore bazi ustun ozellikleri bulunan yetenek
 • bu tur yeteneklere sahip olanlara verilen sifat
 • üstün yetenekli çocuk nasıl fark edilir?
  üstün yetenekliler, genel ve özel yetenekleri açısından yaşıtlarına göre daha üst düzeyde kapasiteye sahip olduğu uzmanlar tarafından belirlenen bireyler olarak tanımlanıyor. peki anne-babalar bunu nasıl fark edebilir? abant izzet baysal üniversitesi ilköğretim bölümü okul öncesi eğitimi öğretmenliği ana bilim dalı başkanı yard. doç. h. elif dağlıoğlu ailenin mutlaka çocuk gelişimi konusunda bir kitap rehberliğinde, çocuğun normal gelişimini takip etmesi gerektiğini söylüyor. dağlıoğlu, erken belirtileriyse şu şekilde özetliyor:

  bebeklikte olağanüstü hareketlilik

  uzun dikkat süresi

  normal bebeklere göre daha az uykuya ihtiyaç duyma

  erken yürüme, erken konuşma, erken gülme, erken yaşta okuma yazmaya başlama

  ses, ağrı ve acıya karşı aşırı reaksiyon

  olağanüstü hafıza

  hızlı öğrenme

  kitaplara aşırı ilgi

  canlı hayal gücü

  sürekli soru sorma

  arkadaşlarıyla oynarken lider olma

  şeylerin nasıl çalıştığını anlama isteği

  kaynak:radikal
 • bir şeyi çok iyi çizebilmek ya da çok iyi yorumlamak değildir üstün yetenek kendine has bir tavrı ve duruşu ile çok daha rahat anlayabilirsiniz
 • normaller için düz ve ters vardır.
  üstünler için ise daha düz ve daha ters.

  kaynak: palancı, m.
 • şu ana kadar görülen tüm örnekler dışında da bir üstün yetenek var olabilir. bu konuda bir sınırlama yapmak doğru olmaz.

  üstün yetenekli demek için bazı örnekler vermek gerekirse;

  1,5 yaşındaki bebeğin ağzındaki emzikle yoldaki tabelaları okuması
  yine bebek denecek yaşta köklü sayılarla ilgili hesaplama yapabilmesi

  aynı aynda 3 kitap okuyup kitaplardan birindeki kötü karakteri diğer kitaptaki iyi karakter ile yer değiştirmesini sağlayarak üst düzey düşünme becerilerinin dans edişini görebilmeniz vb.

  ya da yetişkin bir üstün yeteneklinin şehrin üzerinde yarım saat kadar uçtuktan sonra tüm şehri balkondaki iç çamaşırına kadar hatırlayıp çizebilmesi. ama bu eleman galiba ismini bile söyleyemiyordu.

  bunların ise şöyle bir açıklaması var.

  10 üzeri eksi 43'te zaman durur ve bu sebeple üşümeyiz. üstünlerde de zamanın durduğu daha doğrusu bizden farklı işlediği anlar var. yukarıdaki örnekte adam bizim saatimizle yarım saatte şehri havadan turluyor ama onun boyutunda bu zaman bizim algımız dışında gelişiyor. yine yukardaki emzikli bebek mama yerken çarkıfelek izlemeye maruz kalıyor ve zaman onun için bizim için aktığı gibi akmadığı için okumayı öğrenmek çok daha farklı gerçekleşiyor.

  bizim için irrasyonel bir varlık/yokluk
  üstünler için ise irrasyonel bir varlık ve başka bir irrasyonel varlık.
  kaynak: palancı, m.

  tüm bunlar bana intersteallerdaki kütüphane sahnesini hatırlatıyor hep o ana gidiyorum ve kitap düşüyor. ve quantik bir sıçrama oluyor.

  bana kalırsa çocuğun üstün yetenekli olmasına gerek yok sadece onları rahat bırakın. bu seviyeye geldiğinizde işte bir o gün bir şeyleri aşmış olacağız.