şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sosyal hayatlarında özellikle eğitim aldıkları sıradan okullarda dışlanan çocuklardır. mutlak suretle özel bir eğitim almaları gerekmektedir.

  (bkz: baha bayırlı)
 • günümüzde her evde bir tanesi olması bakımından, seri üretime geçildiğinden şüphelendiğim çocuklardır. kime sorsam çocuklarının üstün bir yeteneği var, öve öve bitiremiyorlar.
 • üstün yetenekli/zekalı bir çocuk olmanın normal dışı bir çocuk olmak demek olduğu bilen bir ebeveynin, çocuğu için gereksiz yere yapmayacağı bir tanımlamadır aynı zamanda. hem çocuk için hem ebeveyn için zor ve yönetmesi güç bir süreçtir üstün yetenekli bir çocuğun yetişimi.

  "bebek beklemekte olan bir anne adayı olduğunuzu varsayın. size, zeka düzeyi dehaya yakın bir çocuğa sahip olmak için hamilelikte özel beslenme ve tedbirler önerilse, bu beslenme ve tedbirleri uygular mısınız? ya da sınıfınıza çok üstün yetenekli bir öğrencinin verileceğini öğrenseniz ne yaparsınız?
  bunlara benzer soruların yanıtlarını araştıran araştırmacılar, toplumun bu çocuklara karşı çok olumlu tutumlar içinde olmadıklarını, ana babaların zihin engelli çocuğa sahip olmaya benzer tutumlar sergilediklerini, öğretmenlerin de benzer davranışlar gösterdiklerini belirtmektedir. yine araştırmalar tutumların uygun eğitimle değiştirilebileceğini belirtmektedir. buradan iki farklı sonuç çıkartmak olasıdır. birincisi, kamuoyu, üstün zekalılarla ilgili yanlış kanı ve bilgiye sahiptir. ikincisi ise, bu yanlış kanı ve tutumlar değiştirilebilir. eğitimle değiştirilmesi olası olan bu yanlış kanı ve tutumlar şöyle sıralanabilir.

  üstün zekalı ve üstün yetenekli çocuklarda davranış ve ruhsal bozukluklar gözlenir.
  üstün zekalı ve üstün yetenekli çocuklar erken gelişir ve erken sonlanırlar, yani kısa ömürlüdürler.
  üstün zekalılar aşırı hareketlidir.
  üstün zekalılar sıska, kısa boylu, iri kafalı, çelimsiz ve gözlüklü olurlar.
  üstün zekalılar ve üstün yetenekliler uyumsuz olurlar.
  üstün zekalılar tek başlarına oynamaktan hoşlanırlar.
  üstün zekalılar her ortamda yetişirler.
  kardeşlerin en küçüğünün üstün zekalı olma olasılığı yüksektir.
  üstün zekalıları eğitirsek seçkin bir sınıf yaratırız.
  üstün zekalı çocuklar toplumsal açıdan geridir.
  üstün zekalı ve üstün yetenekli çocuklar bencildir.
  üstün zekalı ve üstün yetenekli çocuklar diğer insanları aşağılamaktan hoşlanırlar.
  üstün zekalılar sınıflarında inek olarak adlandırılan öğrencilerdir.

  yukarıda sıralanan görüşler çeşitli roman, kitap, tiyatro, film ve özellikle tv dizilerine esin kaynağı olmuş ve üstün zekalı ve üstün yetenekli çocuklara ilişkin olumsuz bir imge oluşmasına neden olmuştur. bu olumsuz yargı kalıpları, üstün zekalı ve üstün yetenekli çocukların kendilerini gizlemelerine, özelliklerini göstermemelerine ve hatta bazı durumlarda, özellikle ergenlik çağlarında, yetenek ve zeka düzeylerine uygun olmayan okul başarısı göstermelerine neden olmaktadır."

  her çocuk akıllıdır, zekidir, yeteneklidir. üstün yetenekli/zekalı olmak ise bambaşka bir şeydir.
  milyonlarca kaynak var. konuyla ilgili olarak ahmet bildiren'in üstün yetenekli çocuklar isimli kitabı oldukça kıymetli bir kaynak.
 • eğer yabancı bir film veya dizide bir karakterse ucube (bkz: freak) damgası yemekten kurtulamayacak zavallı. filmin sonunda da günün kahramanı olur.
 • çoğu zaman sıradan çocuklardırlar, sadece ebeveynlerine üstün yetenekli görünürler.
 • bugünün tabiri ile indigo veya kristal çocuklar.
 • özellikle erken çocukluk dönemlerinde potansiyellerini optimum seviyede kullanmalarını destekleyecek eğitim programları ve eğitim ortamlarını türkiye koşullarında bulmakta zorluk çeken çocuklardır. 21. yüzyılda hala 19.yüzyıldan kalma standardize edilmiş testlerle tespit edilirler ki bu da genelde 6 yaş itibariyle olur. halbuki bu tip çocuklar için altı yaş keşfedilmek için çok geç bir yaştır. son yıllarda bir çok kurum, dernek ve özel girişim özellikle ilkokul çağındaki üstün çocuklar için çeşitli programlar sunarlar. meb'de bilim ve sanat merkezi adı altında bu çocuklara alternatif bir eğitim fırsatı sunmaktadır. erken çocuklukta gerekli sosyal ve duygusal donanımı edinmezlerse yetişkinlikte hayal kırıklığı ve depresyondan muzdarip olmaları çok olağandır. hele de türkiye koşullarında.

  21 martta 9 haftalık bir atölye programı ile eğitimlerine katkı sağlamak istediğimiz grup. 6-12 yaş grubundaki üstün yetenekli çocukların velilerine tavsiye ederim.
  bahar bilginleri
 • milli eğitim bakanlığı lütfedip bu çocuklarımız için 2007'de tebliği güncelleyerek yayınlamış ve bu doğrultuda "bilim ve sanat merkezleri" yönergesi belirlemiş. ancak ne yazık ki okul öncesi eğitimi birimi dolduralamamış. erken yaşta eğitim almak zaten zor ve yaygın değil memlekette, üstün yetenekli olunca şansı iyice azalıyor çocuğun. ayrıca pek çok anne baba bu bilim ve sanat merkezlerine göndermek istemiyor çocuklarını yeterince ilgilenilenilmiyor şüphesiyle. özel okullar da zaten ateş pahası. bu konuda ankara üniversitesi çocuk üniversitesi belki büyük bir adım attı ancak, ankara'da yaşamayan çocuklar ne olacak, muamma.

  bir uyum programı gelistirilemedi bu konuda yıllardır. herhangi bir şekilde özel eğitim gerektiren çocuklara eğitim olanakları çok daha fazlayken ve memleketin her yerinde müfredata bir şeyler entegre edilerek uygulanabiliyorken, üstün zekalılara yönelik bir şey olmaması çok üzücü.
 • ya kardeşim ele avuca sığmayan, orayı burayı karıştırmaktan geri durmayan, anne baba sözü dinlemeyen, şımarık ne kadar çocuk varsa bunları " bu çocuk hiperaktif, çok zeki, ondan böyle " diye diye 2000 neslini inşaa ettik.

  he zeki, he.

  üstün yetenekli çocuk da böyle, 100 yılda 1 2 tane çıkar bunlardan sonra einstein olur, atatürk olur, tesla olur tamam.

  ama 3 yaşında güzel resim çizen her çocuğa, 4 yaşında okumasını öğrenen, 5 yaşında şiir yazan, 6 yaşında araba kullanan, 7 yaşında padişah olan, 8 yaşında evlenen çocuklar üstün yetenekli falan değil.

  yaa bak ablası, çok güzel resim yapıyor ilerde ressam olacak.. ondan sonra 24 yaşında devlet malzeme ofisinde güvenlik memuru olup, feysbukta kazandıran iddiaa kuponları sayfasını beğeniyor, maç satın alıyor.