şükela:  tümü | bugün
  • ote irk.. tanimasi zevkli yasamasi bazen zordur. genelde sakardirlar. cocukken kulak rahatsizligi gecirirler. matematik zekasi ustunse spor yaparken beyin ozurlu gibi gorunurler. ama matematik hesabi yaparken siz soruyu bitirdiginizde onlar coktan cevabı bulup 2. ve 3. cozum yollarini da bulmus olurlar. ilgi alanlari genistir. beyinlerini cok yonlu beslerler. bu besleme ellerinde degildir. bazen bu bilgi beslemesinden dolayi overdose olabilirler. vak'a cocuksa bu overdose olma hali sonrasi ebeveynin hali haraptir. quantum fizikcilerinin bile cevaplayamayacagi sorular sorabilirler. turkiyede gidebilecekleri bir okul yoktur. onun icin surunun icine katilirlar. mutsuz olurlar. gene de etraflarina isik sacmayi surdururler.
  • öğrendiğimiz uyarınca bir ırktır. bu ırkın çocukken kulak rahatsızlığı geçirmiş, sakar ve haşa beyin özürlü gibi görünen mensuplarına sözlükte ışık saçmak gibi ulvi bir görev verilmiştir. (bkz: risale i nur)
  • (bkz: gifted)
  • gelisiminde kendisinden cok ebeveynlerine is dusen insan tipidir. (bkz: x men) (bkz: ugurcan)
  • (bkz: high elves)
  • hic üstün zekalı tanımamış ya da gayet normal/gerizekalı çocuğunu üstün zekalı zanneden insanların yok yere ovunup bir şey sandığı özellik.

çocukken ailemin bana yaptırdığı test sonucu üstün zekalı olduğumu öğrenmisler. ama o zamanlar şimdiki gibi bu çocuklara özel bir eğitim sağlanamadığı için standart bir eğitim aldım. ilkokula gitmeden okuma-yazma öğrendiğim için ilkokul öğretmenim tarafından hiçbir ödevi yapmadigim için önce gerizekalı zannedildim ve bir sure dislandim. sonraki eğitim donemimde de çabuk sıkılan bir öğrenci olduğum için ailem uyarmadigi zaman çoğu öğretmenim tarafından anlasilamadim.

üstün zekalı olmak hayatta genel olarak mutsuz olmak demek. çünkü bu insanlar zor tatmin olurlar, mukemmelliyetcidirler ve aynı anda bi sürü sey yapmak istedikleri icin cogu zaman hicbir sey yapamazlar.

üstün zekali ailesi olmak bundan daha da zor. çünkü eğer çocuğunuzu kesfedemezseniz ona imkan sunamazsiniz ve çocuğunuzu mutlu edemezsiniz.
  • yüksek farkındalık,yüksek algı,yüksek anlayış sahibi bireylerdir.
    renzulli’ye göre üstün zekâlı ve yetenekli çocuklar, bu özelliklere sahip olan ve bu özellikleri geliştirme yeteneği olan, onları değerli bir alana uygulayabilen çocuklardır.üstün performans gösteren bireyler aşağıdaki yetenek veya özelliklerin biri ya da birkaçına sahiptirler;
    genel zihinsel yetenek
    özel akademik yetenek
    yaratıcı veya üretken düşünme yeteneği
    liderlik yeteneği
    görsel ve performansa dayalı sanat yeteneği
    psikomotor yetenek (nagc, 1990).
    bu çocukların kendi potansiyellerini anlamaları, kendilerine ve topluma katkıda bulunabilmeleri için normal okullarda verilen eğitimin ötesinde farklılaştırılmış bir eğitim programına ihtiyaçları vardır.
    (bkz: özel yetenekli birey)